Data lze ukrást i z počítače nepřipojeného k síti. Stačí k tomu rádiové vlny

0

Myslíte si, že když počítač není připojený k internetu, případně ani k menší lokální síti, zůstanou data v něm uchráněna od crackerů? I když zřejmě neexistuje bezpečnější způsob, než počítač nepřipojovat k síti, existuje cesta, jak z něj vydolovat informace. Vědci z izraelské Ben-Gurion University dokázali data získat pomocí rádiových vln FM.

Technika se nazývá AirHopper. Předpokládá se ovšem, že útočník již cílový systém napadl a plánuje z něj dále těžit data. Pomocí programu donutíte monitor vysílat rádiové signály. Ty pak zachytíte pomocí smartphonu schopného příjmu vln FM, což zvládne většina chytrých telefonů. Tato technika je podle Ars Technicy známá nejméně deset let.

 

Na základě publikovaných výzkumu vědců se nicméně nezbývá než začít zaobírat otázkou, zda je v případě snahy zachránit citlivá data dostatečné, když počítač odpojíte od všech sítí. Tato překážka očividně může být překonána, byť je takové zneužití obtížné. Vědci tvrdí, že se jedná o první případ, kdy je smartphone jedním z přímých prostředků v útoku.

Posbíraná data může telefon útočníkovi odeslat, jakmile se znovu připojí k internetu. Samotné sbírání ovšem nepatří k nejrychlejším procesům, funguje na vzdálenost od jednoho do sedmi metrů a z počítače neodejde více než 13–60 bajtů za sekundu.

via Ars Technica

Data lze ukrást i z počítače nepřipojeného k síti. Stačí k tomu rádiové vlny

Ohodnoťte tento článek!