Poštovní zprávy přes datové schránky můžete během nouzového stavu posílat bezplatně

0
Datová schránka
Datová schránka
-
Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Od 2. listopadu až do skončení nouzového stavu můžete bezplatně využít službu Datových schránek, jež je jinak zpoplatněná. Ministerstvo vnitra navrhlo, aby Datové schránky mohly být bezplatně využívány k posílání poštovních zpráv. Vláda návrh schválila. Jako fyzická osoba si tak můžete dopisovat s někým ze svého okolí, ačkoli tohle realisticky nebude častý scénář. Na to máme e-maily a chaty.

Datovou schránku nicméně můžete využít ke komunikaci s úřady a jinými subjekty. (Úřady ji pak musí využít ke komunikaci s vámi.) Doručená zpráva má platnost doporučeného dopisu. Podniky přes Datové schránky bezplatně mohou posílat např. faktury, smlouvy apod.

„Možnost posílat doporučené dopisy datovou schránkou zdarma se během první vlny osvědčila. Proto s akcí přicházíme znovu. Jde o skvělý způsob, jak podpořit elektronickou komunikaci a omezit chození lidí na úřady a poštu,“ uvedl ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Datovou schránku si založíte na pobočkách CzechPoint. Teď je ovšem doporučováno, aby lidé omezili kontakt. Tomu ostatně jde naproti dočasné zpřístupnění placené funkce Schránek všem. Datovou schránku si naštěstí můžete založit z domova přes portál eidentita.cz, musíte nicméně disponovat aktivovanou eObčanku. Ty jsou všem vydávány od 1. července 2018, takže jimi prozatím zřejmě mnoho lidí disponovat nebude.

Mimochodem, příjem poštovních zpráv musíte ve své schránce povolit. Je možné, že jej máte zakázaný, tak se raději podívejte do Nastavení | Informace o schránce | Kredit a doplňkové služby | Poštovní datové zprávy. Datových schránek vzniklo milion a čtvrt. Zatím není jasné, jak dlouho bude nouzový stav trvat.

Zdroje: Ministerstvo vnitra České republiky via Ministerstvo vnitra na Twitteru

Poštovní zprávy přes datové schránky můžete během nouzového stavu posílat bezplatně
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas