Datový guláš: T-Mobile opět ukazuje, že není gigabajt jako gigabajt

11
Smartphone
Ilustrační foto (zdroj: stevepb / Pixabay)

Růžový operátor nám zase zamotal hlavy. Od dubna bude mít v ceníku tři tarify zaměřené na data. Všechny stojí 499 Kč měsíčně, ale každý nabídne jinou porci, jiné rychlosti i podmínky.

Tím nejstarším je Internet bez drátu Premium. Poslouží cestovatelům s přenosným modemem, který můžou mít doma, na chatě či jinde. S tarifem nelze volat ani psát. Za 499 Kč nabízí 40 GB dat, po jejichž vyčerpání si můžete přikoupit dalších 10 GB za 200 Kč. Rychlost je 50/15 Mb/s.

Před týdnem přibyl Pevný internet vzduchem M. S ním už nelze cestovat, fungovat může jen v místě pevné instalace s externí anténou. Jde o pravou náhradu pevného připojení, proto za 499 Kč nemá žádné omezení na množství přenesených dat. Rychlost je rovněž až 50/15 Mb/s. Pro volání ani SMS logicky nelze použít.

Včera pak operátor představil tarif Mobil Data. S ním lze normálně volat i psát, v měsíčním paušálu ve výši 499 Kč je 10 GB dat. Je určený pro mobily, takže s ním pochopitelně můžete cestovat, navíc si 10GB balíček užijete v rámci celé EU. Rychlost je omezená jen použitým mobilem či technologií dostupnou na vysílači. Po vyčerpání dat se internet zastaví a je nutné přikoupit další balíček: 400 MB za 99 Kč, 1 GB za 199 Kč, 2 GB za 299 Kč nebo 4 GB za 399 Kč.

Už loni v létě jsem psal, že nejsou data jako data. V závislosti na použití si operátoři účtují velmi rozdílné ceny nebo za stejnou cenu nabízejí velmi rozdílné tarify. Jak to, že T-Mobile za 499 Kč nabízí neomezené připojení, 40 GB i 10 GB? (A to nemluví o superdrahých M2M tarifech, kde byste za 499 Kč dostali třeba jen 28 MB.)

Jaká data, taková cena

Operátor chce sice odlišit fixní a mobilní připojení, ale z hlediska infrastruktury je úplně lhostejné, jakým způsobem jsou data přenášena. Ono fixní připojení je vlastně ještě náročnější. Zmíněný Pevný internet vzduchem M je určený pouze tam, kam nedosáhne VDSL. Typicky půjde o vesnici s domem daleko od ústředny.

Na takovém místě nebude ani kdovíjak zahuštěná mobilní síť a o jeden sektor se porvou desítky nebo stovky uživatelů. A protože je to připojení určené pro domácnosti a bez omezení dat, síť na venkově dostane pořádný záhul. Zato u mobilu snad nikdo z nás nepřenese tolik dat jako u pevného připojení doma. S mobilem navíc cestujeme, takže zátěž rozložíme do mnohem více vysílačů. Za to nás ale operátoři penalizují vyššími cenami.

Ono totiž v praxi vůbec nejde o tu zátěž, ale dostupnost konkurence. Neomezeným fixním připojením chce T-Mobile vyhnat z Česka regionální poskytovatele Wi-Fi/WiMaxu. A zcela jistě jde o přípravu, jak ztížit pozici pro případné nové operátory, kteří by chtěli vydražit frekvence v pásmu 3,7 GHz a nabízet na nich rychlý bezdrát. Takoví jen těžko nabídnou něco lepšího než 50Mb/s neomezené připojení. Navíc kvůli charakteristice pásma bude připojení mít velmi omezené pokrytí.

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

 1. Já myslím pane Václavíku, že to celkem zlehčujete, respektive to celkem dobře idealizujete 😉 Dvě věci. Zkuste se na to podívat pohledem člověka, který má nějaký jejich starší tarif, končí mu smlouva a on si má vybrat něco stejně výhodného, nebo výhodnějšího na příští dva roky. NEMOŽNÉ! Všechno je prostě dražší.
  Vy sice napíšete „Včera pak operátor představil tarif Mobil Data. S ním lze normálně volat i psát, v měsíčním paušálu ve výši 499 Kč je 10 GB dat.“ takže se to zdá na první pohled jako že vám někdo k tarifu za 500 dá 10GB dát, ale z hrušky dolů! Vy za těch 500 máte 10GB dát, to je pravda, ale napište v měsíci 100 SMS, provolejte 100 minut (á je jedno do jaké sítě) a rázem z toho máte nejdražší tarif v Evropě a možná i na světě. Když se řekne A, musí se říct i B víte … Od T-mobile, je to lumparna nejhlubšího zrna a vy, jako médium okolo IT byste to neměli podporovat, bez urážky.

  • Já T-Mobile nijak neobhajuji, vždyť je to od začátku myšleno jako kritika jeho tarifů. V úvodu navíc píšu, že srovnávám tarify zaměřené na data. Volání ani SMS tady nehrají roli.

   • Tak já netvrdím že T-mobile přímo obhajujete, tak to určitě nevypadá, nicméně pokud poukazujete pouze na data v tarifu, jehož součástí je i volání a SMS, tak je to jaxi vytržení z kontextu (á to o to víc když si to budu dávat do souvislosti s událostmi posledních dnů okolo mobilních operátorů) a tudíž zavádějící a zbytečné. Takhle to můžete napsat u vyloženě datových tarifů a bude to mit smysl, ale u vyloženě nedatovych tarifů je ta informace k ničemu a celý ten článek je takový ani ryba ani tak 🙂

     • A já se vám snažím vysvětlit že to tak nemůžete brát, protože pak nepochopite, že k tomu „technický“ důvod JE. Ten rozdíl pak nastává v tom co je součástí toho tarifu MIMO počet GB dát. Vy to vidíte tak že máte dva různé tarify se stejným počtem GB a různou cenou. Proč? Protože součástí toho tarifu je i volání a SMS a u jednoho, levnějšího si prostě za to volání a SMS platíte a u toho dražšího to máte částečně v ceně, přičemž data máte v obou tarifech stejně. Tak jako tak je to zlodejna a místo aby vám ponechali normální ceny a přidali data, tak v tom udělali takový guláš že zákazníka tak jako tak oskubou víc a ještě mu udělají v hlavě mazut, jak tak koukám 😀

 2. Dovolim si nesuhlasit s nazorom ze cena GB je vzdy technologicky rovnaka.
  Ono fixne pripojenie, sa bude poskytovat vzdy len do vycerpania kapacity ustredni (resp. dosiahnutiu isteho limitu), velmi podobne ako vdsl/adsl scenar. Prave v odlahlych miestatch tie vysielace maju velku volnu kapacitu a T ju chce vyuzit, aby mu investicia do nich generovala zisk. Tiez s fixnym pripojenim operator ziskava prilezitost lepsie dimenzovat siet v pripade dalsieho rozsirovania atd.

 3. Rozhodně máte lepší název nadpisu, než konkurenční servery, které hlásají revoluci. Je fajn, že samotná data lze pořídit levněji, ale komplexní tarif podle mě ještě podraží. Bylo by fajn dodat cenové tabulky za volání a data. Já třeba hodně volám, měsíčně odešlu kolem 40 SMS a spotřebuji cca 3GB dat. Jsem u konkurence a s veřejným tarifem platím 600 Kč za 4GB dat a neomezené volání a SMS. Pokud bych chtěl toto za stejné peníze u T-Mobile, tak si myslím připlatím.

 4. Většina zahraničních operátorů nabízí neomezené volání/sms a vše řeší rychlostí mobilního internetu, bez FUP a poloviční ceny !
  T-Mobile a ostatní čeští operátoři jsou sto let za opicema, chcete-li přímo jsou ty opice a my zákazníci jsme pro ně stromy s čerstvými banány.

 5. Moje zkušenost s T-Mobile. Chtěl jsem si objednat ten jejich nový Pevný internet 100. Napsali mi, že v dané lokalitě mi můžou nabídnout jen Pevný internet 50 (opakovaně potvrzeno). Tak jsem jim nechal své číslo, aby mi zavolali kvůli objednávce (jinak to nejde). Tak se i stalo, ale nejdřív je zajímalo, proč mám Bleskmobil, kolik utratím, a že s nimi bych určitě ušetřil. To jsem rychle utnul a chtěl jsem dokončit objednávku. Mládene chvíli opakovaně něco zjišťoval a pak mi řekl že mi žádný internet nabídnout nemůže. Na můj dotaz, proč ne, odpověděl „prostě to nejde“.
  No a dva dny poté mě kontaktovala nějaká jejich slečna, že mi volá, protože jsem chtěl pomoci s přechodem na jejich tarif. Byl to velmi krátký hovor a dokonce jsme byl docela slušný 🙂
  Takže tak – podle mapy pokrytí bych měl mít bez problémů LTE 800 (O2 LTE mi na mobilu v pohodě jede), ale asi nejsem perspektivní klient. Ovšem moje číslo se jim hodí…

  • Vím naprosto přesně o čem mluvíte, hraju tu hru s nima každé dva roky a je to jenom o tom, kdo ucukne později, jinak vám nakonec ONI kývnou prakticky na všechno co si vymyslíte (zase to samozřejmě nesmíte přehnat). Další věc jsou bezvýznamní pohunci na call centrech. V tom nebyl úplně přesný ten mládenec. Ono ne že to nejde, ale on není ten kdo by byl kompetentní to realizovat, on je tam prostě pro ty hejly, co chtějí uvěřit tomu, že jejich současný tarif je na houby a nejlepší pro ně bude ten sice ořezanější, ale zato o stovku dražší. Je to klasický multilevel a když chete smlouvu výhodnou pro sebe, nikoli pro operátora, musíte halt čekat až vás přepojí na kováře, s kováříčky netřeba ztrácet čas, nic pro vás nemohou udělat.
   A co se map pokrytí týče, tam je to úplně OT. Ty slouží částečně jako propagační slajd operátora „kolik už toho máme pokryto woe“ a pro naivní pisálky, aby mohli za mrzký bakšiš zpropagovat nějakou službu. Jinak těm mapám nevěří vůbec nikdo 🙂
   No a perspektivní klient není nikdo, kdo používá mozek a umí si spočítat kolik je jedna jedna, takové šťouraly a hnidopichy nemají operátoři rádi 🙂