Datum uvedení Radeonu RX 460 a RX 470 je venku. Tento a příští čtvrtek

0

AMD by se v tuto chvíli mělo chystat na vypuštění grafik Radeon RX 470 a RX 460, které navazují na koncem června vypuštěný Radeon RX 480. K němu jsme netypicky měli datum uvedení oficiálně sděleno už měsíc dopředu, ovšem pro ony dva levnější příbuzné ho naopak AMD stále tají. Tato informace se objevuje až nyní, díky čínskému fóru Chiphell, a pokud je pravdivá, zbývá to vypuštění karet ani ne deset dní v případě první a ještě méně v případě druhé jmenované.

 

Původ tohoto úniku je zřejmě v nějakém dokumentu udávajícím data dostupnosti různých karet, údajně značky Dataland (která se u nás neprodává, mělo by jít o čínskou odnož TUL Corporation, která stojí i za PowerColorem). Podle tabulky má netypicky vyjít nejprve slabší z obou karet, což je model Radeon RX 460. Tento model půjde z bran rodné továrny prý již tento čtvrtek, 28. července. Čínské či tchajwanské datum vydání nejspíš platí globálně, takže karta by měla co nevidět být i u nás.

 

Aktualizováno (27.7. 2016):
Informace o čtvrtečním uvedení RX 460 je dle novějších zpráv chybná. Karta bude prý uvedena o půldruhého týdne později, v pondělí 8. srpna.

Data uvedení Radeonu RX 470 a RX 460 dle Chiphell (Zdroj: VideoCardz)
Data uvedení Radeonu RX 470 a RX 460 dle Chiphell (Zdroj: VideoCardz)

Radeon RX 460 je relativně levnou grafikou založenou na čipu Polaris 11, která by měla být určena zejména na provoz méně náročných her (DotA, LoL, a tak podobně) a bude mít spotřebu do či okolo 75 W, tak aby nevyžadovala přídavné napájení. Dle uniklých a zřejmě předběžných specifikací je GPU mírně oříznuté a má aktivních jen 896 shaderů z celkových 1024 (14 z 16 CU), výkon by měl být někde nad teoretickými 2 TFLOPS v FP32. K těmto střípkům ještě čínský pramen připojuje údaj, že se tyto karty objeví jak s 2 GB, tak s 4 GB paměti GDDR5, což je detail, který se objevil už o víkendu v souvislosti s fotografií nereferenční karty.

 

 

Radeon RX 470 se na rozdíl od modelu s čipem Polaris 11 už v červenci nestihne, podle stejného zdroje se totiž má začít prodávat 4. srpna, což je čtvrtek v příštím týdnu. V tomto případě již víme, že má jít o Polaris 10 ořezaný na 2048 shaderů (32 CU), dle údajů z prezentace AMD měl mít 4 GB paměti GDDR5. Ovšem v tabulce Datalandu se vyskytuje také nereferenční verze „X“, od níž má být kromě 4GB modelu údajně dostupná také verze s 8 GB paměti. Zdá se tudíž, že takové karty AMD bude ochotné připustit. Jen nevíme, jak časté budou či zda je budou mít i další výrobci, teoreticky by asi mohly existovat i jen regionálně.

Sapphire Radeon RX 470 (údajně provedení Platinum Edition; zdroj: Baidu)
Sapphire Radeon RX 470 (údajně provedení Platinum Edition; zdroj: Baidu) 

 

Zatím není známo, jestli půjde o vypuštění naostro s plnou dostupností, nebo papírové (kdy by pak reálná dostupnost byla odložená o týden až dva). AMD ovšem v případě Polarisů u RX 480 volilo taktiku s okamžitou dostupností, takže snad lze doufat, že tento a následující čtvrtek budou karty ihned i v obchodech.

Zdroj: VideoCardz

Datum uvedení Radeonu RX 460 a RX 470 je venku. Tento a příští čtvrtek

Ohodnoťte tento článek!