Datum uvedení socketu FM2 a APU Trinity pro desktop konečně odhaleno?

0

S uvedením nových APU Trinity je to tak trochu zamotané. Oficiálně je AMD vypustilo na trh již 15. května (mája). Tehdy však šlo pouze o notebookové varianty; příchod desktopu s novým socketem FM2 byl obecně očekáván v červnu. Pak se však vše začalo dramatizovat. Společnost desktopová APU v červnu (júni) uvolnila pro velkovýrobce počítačů, ve volném prodeji se však neobjevila. Naopak se dále šířily zvěsti o jejich odkladu. Co hůř, informace o tom, kdy se procesory Trinity pro socket FM2 dostanou do obchodů, byly přinejlepším neurčité. Tedy až dosud; údajné datum uvedení do prodeje totiž zveřejnil japonský server Hermitage Akihabara.

Dobrá zpráva tedy je, že ve věci je konečně jasno. Tedy alespoň pokud zprávě budeme důvěřovat. Jak už asi ale tušíte, přijde nyní zpráva špatná. Potvrzuje se totiž, že odklad bude ve výsledku spíš na horní hranici odhadů, než na té spodní (optimistické odhady očekávaly uvedení ještě v srpnu/auguste). Dnem D je totiž údajně 1. říjen (október). APU Trinity tak bude s definitivní platností uvedeno až ve čtvrtém čtvrtletí. Ono je vůbec pozoruhodné, že trh stolních počítačů, kdysi tak nějak stěžejní, se dostává na řadu jako poslední. AMD už přitom stihlo čipy Trinity uvést i do segmentu „embedded“ zařízení, či jako řešení pro levné grafické stanice.

Za tímto (pro nás nepříjemným) přístupem je patrně snaha cele se soustředit na odběratele z řad výrobců OEM. Ti totiž dokáží společnosti AMD zajistit větší a spolehlivější odbyt, než prodej procesorů na volném trhu. Přinejmenším si to asi vedení firmy myslí. Vedle toho je také pravděpodobné, že se AMD snaží na poslední chvíli koncovým zákazníkům vnutit APU Llano (a základní desky pro socket FM1), kterých dle určitých indicií leží skladech více, než by bylo zdrávo.

Fotografie desktopových APU Trinity (Zdroj: Hermitage Akihabara) Fotografie desktopových APU Trinity (Zdroj: Hermitage Akihabara) Fotografie desktopových APU Trinity (Zdroj: Hermitage Akihabara) Fotografie desktopových APU Trinity (Zdroj: Hermitage Akihabara) Fotografie desktopových APU Trinity (Zdroj: Hermitage Akihabara)

Na Hermitage Akihabara se zároveň vytasili se seznamem pěti modelů, které se na trh z počátku dostanou, a dokonce i jejich fotografiemi, které si můžete prohlédnout v galerii. Všechny modely již známe, specifikace čtyřjader A10 a A8 má AMD už dlouho na svých stránkách. Dvoujádro A6-5400K zase otestovali na Tom’s Hardware. Pozoruhodné je snad to, že japonský server u příslušných modelů neuvádí písmenko K v názvu. Není ostatně ani natištěno na samotných procesorech. Těžko říci, zda jen došlo k opomenutí, či zda AMD dodá na trh i zamčené verze příslušných procesorů. Chybějící K na rozvaděčích každopádně ještě nemusí nic znamenat.

Model

CPU – jádra

Takt CPU
(základ / turbo)

L2 cache

GPU – jádra

Takt GPU
(základ / turbo)

Takt RAM

TDP

A10-5800 (K?)

4

3,8/4,2 GHz

4 MB

384

800 MHz/není

1866 MHz

100 W

A10-5700

4

3,4/4,0 GHz

4 MB

384

760 MHz/není

1866 MHz

65 W

A8-5600 (K?)

4

3,6/3,9 GHz

4 MB

256

760 MHz/není

1866 MHz

100 W

A8-5500

4

3,2/3,7 GHz

4 MB

256

600 MHz/není

1866 MHz

65 W

A6-5400 (K?)

2

3,6/3,8 GHz

1 MB

192

?/?

1866 MHz

65 W

 

 

Pro pořádek musím dodat, že informace není oficiální, takže se samozřejmě ještě může stát cokoliv. Osobně bych však říjnovému uvedení docela věřil. S trochou nadsázky se dá říct, že osud AMD se řídí zákonem schválnosti: když se něco může zdržet, tak se to určitě zdrží. Pokud jste si tedy na platformu FM2 brousili zuby, budete si muset ještě půl druhého měsíce počkat.

Zdroj: Hermitage Akihabara

Ohodnoťte tento článek!