Datum uvedení Vishery známo. Piledriver pro socket AM3+ bude už za měsíc

0

Pokud poslední rok považujete zásluhou procesorové architektury Bulldozer za černé období pro společnost AMD jakož i její příznivce, můžete teď začít stříhat metr. Procesory FX s vylepšenou architekturou Piledriver jsou totiž již na cestě a známe dokonce přesné datum, kdy je AMD uvede na trh.

Jak včera informoval server X-bit labs, nová generace procesorů FX, známá také pod označením Vishera, bude výrobcem uvedena 23. října (októbra) tohoto roku. Dočkáme si jich tedy přesně za měsíc. Podotknu, že informace je zatím neoficiální, X-bit labs ji dostalo z tajemstvím obestřeného zdroje, jak jinak než nejmenovaného. Mějte tedy na paměti, že nakonec se věci ještě mohou vyvrbit jinak.

Redaktor serveru k tomu také dodává, že není známo, zda budou Piledrivery k tomuto dni k dostání v obchodech. Druhou variantou by bylo, že třiadvacátého pouze vyprší NDA a přečteme si první oficiální recenze. Skutečně dostupné by pak čipy byly až později, podle výrobních a distribučních možností zúčastněných. Osobně si myslím, že o papírové uvedení nepůjde. Platforma AM3+ už tu s námi totiž je docela dlouhou a Piledriver není radikálně nový produkt (což možná mnozí fanoušci nelibě ponesou). Lze tedy asi čekat, že procesory budou k mání krátce po uvedení. Jde ovšem jen o můj dohad; berte jej s rezervou.

AMD Vishera, slajd k plánovaným procesorovým architekturám

Jen před pár dny vypustil nedočkavý (a zřejmě i docela vypočítavý) americký e-shop ceny prvních čtyř procesorů, tedy modelů FX-8350, FX-8320, FX-6300 a FX-4300 (jak vidíte, značení odpovídá přesně čtyřem úvodním modelům Bulldozeru před rokem.) Podle všeho tak zřejmě v říjnu najdeme v obchodech právě tyto čtyři typy.

 Model  Jádra L3 cache  Takt (základ/turbo)
 TDP
 Cena (neoficiální)
FX-8350 8 8 MB 4 / 4,2 GHz 125 W 253,06 USD
FX-8320 8 8 MB 3,5 / 4,1 GHz 125 W 242,05 USD
FX-6300 6 8 MB 3,5 / 4 GHz 95 W 175,77 USD
FX-4300 4 4 MB 4 / 4,2 GHz 95 W 131,62 USD

Procesory jsou samozřejmě určeny do stávajících desek se socketem AM3+, je však otázka, zda přinejmenším v některých případech nebude nejdřív potřeba aktualizovat BIOS.

 

Připomenu ještě, že uvedení desktopových APU Trinity, tedy nových modelů řady A s jádrem Piledriver (pro změnu do socketu FM2) se zřejmě chystá již na začátek stejného měsíce, tedy na 1. října (októbra). O tomto datu jsme vás informovali již v polovině srpna (augusta), kdy informaci přinesl japonský web Hermitage Akihabara. Stejný zdroj uvedení v tomto termínu opět potvrdil, byť zřejmě stále není oficiální. Nyní sice server hovoří o 2. říjnu, tento rozdíl však dost možná vyplývá pouze z časového posunu, neboť v zemi vycházejícího slunce může být oproti spojeným státům již další kalendářní den.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!