DDR4 představeny, dorazí v roce 2013

0

Nové paměti typu DDR4 se naplno začnou užívat v roce 2014, již o rok dříve se však s pár kusy v obchodech setkáme. Na akci ISSCC (International Solid-State Circuits Conference) se objevily první vzorky budoucích produktů, které nastínily možnosti a také parametry. Takový Hynix kupříkladu odhalil 2,4GHz čipy pracující s poměrně nízkým napětím 1,2 V.

Stranou nezůstal ani Samsung, na stejném napětí však dosáhl „pouhých“ 2133 MHz. Horší parametry jsou přitom docela zvláštní, Hynix zvolil 38nm čipy, přičemž Samsung použil menší 30nm. Toto však nemusí nic znamenat, nezapomeňme, že se jedná o představení spíše prototypů a ukázku technologie. Od DDR4 si slibujeme především vyšší rychlosti (= propustnost) a úspornost (až o 40 % vyšší v porovnání s DDR3), na kterou je brán čím dál větší zřetel.

Další výrobci (Elpida, Micron, Nanya) svá želízka do ohně prozatím nepředstavili, není ani kam příliš spěchat. Výrobci se také musí poprat se stále klesajícími maržemi v oblasti DRAM a je otázkou, jací hráči se DDR4 vůbec „dožijí“. Zajímá-li vás, na jakých platformách DDR4 upotřebíte, zklamu vás: na základě starších informací to na 99 % nebude na příští rok chystaný Intel Haswell (LGA 1150) a tudíž ani jeho nástupce, 14nm postupem vyráběný Broadwell, možná tedy jeho verze pro servery a pracovní stanice (Haswell-E?). AMD se na téma DDR4 ještě nevyjádřilo.

Nepřehlédněte: Výroba DDR4 začne později, o to rychleji převálcuje DDR3

Zdroj: guru3D.com

Ohodnoťte tento článek!