DDR4 zlomila další rekord. G.Skill vydává paměti s frekvencí 4700 MHz. I s RGB LED

15

Standardní frekvence pamětí DDR4 podporovaná v aktuálních procesorech je 2400–2666 MHz (efektivně) a letos by zřejmě měla vyjít CPU/APU s podporou 2933 MHz. Ovšem moduly přetaktované z továrny nad rámec této oficiální podpory (obvykle skrze profily XMP) jdou podstatně výš. Dostaly již technologii DDR4 nad 4,0 GHz, což byly v době DDR3 ještě frekvence dosahované při extrémním overclockingu. Nyní se DDR4 posouvá na nový rekord. Objevily se moduly slibující frekvenci 4,7 GHz, což nás už dostává hodně blízko ke kulatým 5 GHz.

Asi nepřekvapí, že je opět vyprodukovala firma G.Skill, která se obvykle snaží být v honění frekvencí o krok před ostatními. Moduly s efektivní frekvencí 4700 MHz vyrobí tento podnik jako součást řady modulů Trident Z RGB a mělo by jít skutečně o první paměti s touto frekvencí. Ovšem zatím ještě nejsou na trhu, jde jen o předběžné oznámení. Do obchodů se mají dostat až v druhé čtvrtině roku 2018, tudíž ještě není úplně jisté, že je někdo nepředběhne.

Trident Z RGB na taktu 4700 MHz se bude vyrábět a prodávat coby 16GB sada, tedy pár 8GB modulů (je příjemné, že už v těchto špičkových konfiguracích nejsme omezeni na 2×4 GB). Časování je CL19-19-19-39 a pro fungování na těchto nastaveních je potřeba poměrně vysoké napětí, 1,45 V. Jde ovšem o nižší hodnotu než u 4600MHz modulů, které G.Skill oznámil na podzim. Tam bylo vyžadováno dokonce 1,5 V, což už vzbuzovalo obavy, zda nemůže někde dojít k poškození hardwaru. Standardní napětí DDR4 je 1,2 V a „standardní nestandardní“ hodnota typicky 1,35 V.

Moduly DDR4 G.Skill Trident Z RGB na taktu 4700 MHz
Moduly DDR4 G.Skill Trident Z RGB na taktu 4700 MHz

4700MHz moduly jsou založené na čipech Samsung, tzv. „B-die“, přičemž se používají výběrové kousky. Deklarované parametry ovšem nebudou dosažitelné na všech deskách, jak už to chodí, ale hlavně na těch highendových. Podle G.Skillu jsou moduly ověřeny na kombinaci desky MSI Z370I Pro Carbon AC a s procesorem Core i7-8700K. Paměťový řadič čipů Coffee Lake je tedy dost možná také jednou z podmínek.

Snímek z valdiace modulů, vidět je CPU-Z a profily v SPD
Snímek z valdiace modulů, vidět je CPU-Z a profily v SPD

RGB iluminace

Kromě rychlostního rekordu se G.Skill chlubí tím, že jde zároveň o nejrychlejší moduly s nasvícením pomocí RGB LED, pro ty, komu na něm záleží. G.Skill k ovládání barvy a efektů nabízí vlastní aplikaci, moduly by ale měly být kompatibilní i s osvětlovacími systémy firem Asus (Aura Sync), Gigabyte (RGB Fusion) a MSI (Mystic Light Sync). LED u modulů Trident Z RGB nevyžadují kabely ani pro napájení, ani pro řízení, světélka se – jestli se nepletu – nastavují skrze zápis do SPD. To v minulosti občas poškozovalo data potřebná pro nastavení modulu (naštěstí ne neopravitelně), takže nešlo o úplně bezproblémový přístup, ale tyto chyby snad již byly vychytány.

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

 1. Mne by spis zajimal prakticky efekt co to prinese. Tipoval bych si nejaky narust pro zipovaci softwary, neco ve hrach a dal nevim… Zajimava bude cena, kdyz dneska je cenove rozumna tak jeste 3200Mhz…

   • Ono je to v každém případě jen pro opravdu totálně hi-end sestavy, ve všech ohledech. Hodně drahá deska a RAMky a toho výkonu to sice u Ryzenů přinese nezanedbatelně, ale poměr cena/výkon tam už jde do pryč. Takže to má smysl jen, pokud každopádně chci nejvýkonnější procesor a další důležité komponenty na vysoké úrovni a pak teprve můžu uvažovat o takto přepálených RAM (tu cenu fakt nechci vidět).
    Pokud uvažujeme o běžnějších (byť pořád výkonných) sestavách, tak bych ty peníze dal radši do jiných komponent a RAM nechal na dneska už řekněmes skoro standartních (cenově i podporou) 3200MHz. 🙂

    • tak samozřejmě že to je akorát o poměřování pinďourů, ale víš jak to je 🙂 Fanboys budou taktovat jak prokopnutí, zdvihnou to 200MHz a budou Ti tvrdit jaké je to zrachlení a kolik to ušetří času …

   • Až na to, že paměťový řadič Ryzenu končí na 3600MHz, maxinálně 3866MHz, ale to už se dost povoluje časování. Několika lidem se podařilo nabootovat 4000MHz, systém byl dostatečně stabilní, aby stihli udělali screenshot, ale i prohlížeč by poslal takhle nestabilní RAM do kopru.
    U Intelu je na cokoliv vyššího než 4200MHz potřeba binovaný řadič, obyč kousky se za tuhle hodnotu nedostanou.

     • A vy víte, jak se bude chovat paměťový řadič v Ryzenech 2xxx? Já tedy ne, a pracuji proto s daty které jsou k dispozici. Tyhle RAM jsou určeny pro extreme OC, ten kdo si je koupí do každodenního pc je naivní a neuvažuje. Navíc se stále jedná o B-Die od Samsungu, pouze jde o ty nejvýběrovější čipy. Pro běžného smrtelníka je nejlepší koupit běžné B-Die s 3200MHz CL14 nebo 3600MHz CL16, jsou o dost levnější a půjdou přetaktovat dost podobně jako tyhle 4700MHz.

 2. Ale já nemluvím o CPU které vyjdou letos, nebo příští rok, já mluvím o vývoji CPU na X let dopředu, kde se dá s úspěchem předpokládat, že ten trend, kdy je výkon CPU přímo závislý na rychlosti RAM bude prostě pokračovat dál. Že vy máte kratkozrake vidění technologického světa a všechno co se byť jen minimálně vychyluje od normálu automaticky hazete do pytle s nálepkou zbytečné, nemožné nebo OC je čistě vás problém. Před deseti lety se lidi jako vy dívali skeptický na RAMky na 1600MHz a taky tvrdili že to je zbytečné a podobně, dneska je to starozitnkst a vzhledem k tomu jak jde všechno rychle dopředu bych se nedivil, kdybychom za 3. 5 let s úsměvem vzpomínali na takty RAMek 3800Mz … Pochopil?


  • Kde jsem psal že je to zbytečnost?
   Já jsem reagoval na názor, že takovéto paměti by se hodily k Ryzenu (současná generace), což je blbost, protože paměťový řadič Ryzenu tak vysoké frekvence ani zdaleka nezvládá. Ani Intelovský paměťový řadič není zrovna šťastný když jde přes 4200MHz.
   Kde jsem napsal, že takovéto paměti jsou zbytečnost? Kde jsem napsal, že taková frekvence nebude za x let běžná?
   Pochopil?
   Psal jste „zejména pak u Ryzenů, které jsou přímo závislé na rychlosti RAM bych řekl, že to bude celkem pomoc“ +odkaz na článek kde je ukázán vliv propistnosti RAM na výkon současné generace Ryzenu, a já jsem reagoval, že paměťový řadič na Ryzenu v životě nezvládne takové frekvence. Na žádné desce, žádný kousek, s žádným napětím. Nejvíce co kdy lidi nabootovali bylo 4000MHz a to ani nebylo stabilní.

   • Dobře, uznávám, jsem vinen. Takže abyste to pochopil i Vy … Ano, je dobré, že se pracuje na pamětech s vyššími takty, než je dnes obvyklé, protože na rychlostech RAM přímo zavisí výkon CPU od AMD (toho času Ryzen) a dá se s úspěchem předpokládat, že tomu tak bude i v budoucnu. Vzhledem k tomu, že jsem si v prosinci postavil nové PC, které mi jako všechny předešlé, vydrží 5 – 6 let, byl bych velice rád, kdyby bylo třeba ještě i po čtyřech letech možné provést upgrade na paměti, které budou v té době aktuální (budou mít takty například 6000MHz – a néé, nevím to, jen to nepovažuju za nemožné) a stejně tak bude možné do desky napasovat CPU, které v té době bude na trhu a bude využívat a podporovat takty těchhle RAM. To je moužné ale pouze tehdy, pokud se k tomu kladně postaví výrobce a bude možné toto provozovat na mé stávající desce (vzhledem k tomu jak se od jejího vydání vlivem upgrade BIOSu – EFI – zvyšovala podpora pamětí s vyššími takty, přžedpokládám, že tomu tak bude i v budoucnu – a néé, nevím to, myslím si to a nepovažuju to za Sci-Fi) … to je všechno co jsem větou „Otázka samozřejmě je, jak se k tomu postaví výrobci desek. na houby je ti rychlá RAM, když ji nepodporují desky …“ … doufám že teď už je to vysvětleno idiotfest a poberete to i Vy …

    • Už přicházející Ryzen 2 nese náznaky, že zvládne takty RAM okolo 3600MHz bez problému, a to je to prakticky jen die shrink Ryzenu 1. Zen 2 (v Ryzenech 3) by mohl dostat paměti o pěkný kus dále.
     Taky věřím, že postupně zrající BIOSy desek zvednou možnosti OC pamětí. MSI už vydalo BIOSy s podporou APU Raven Ridge, které by měly zlepšit OC pamětí, ale někteří uživatelé mají nestabilní systém po aktualizaci.
     Já jen doufám, že současné desky mají dobře udělaný memory tracing, a ne že si výrobci desek řekli, že Ryzen má problém s vysokými frekvencemi RAM a tak odfláknou memory tracing. To by mohla být stopka pro použití rychlých RAM s budoucími generacemi CPU, špatný memory tracing nespasí sebelepší BIOS a vice versa.

     • No, už je to dobrý, ale furt to není ono. Ještě je třeba si vyjasnit ono „OC“. Já nemluvím o OC ani o možnostech BIOSů kde by prioritou byl OC, to mě nikdy nezajímalo a nikdy jsem to nedělal, protože to prostě pro mě nemá žádný prakticky smysl. Já jenom jednoduše nevěřím tomu že takty CPU se zastavily na nějakých 3.5GB a paměti na, co já vím, 3600 a tim to zhasne na věky věků …