DDR5 na Alder Lake: velké novinky v XMP 3.0 a Dynamic Memory Boost, ale i omezení dle slotů

20

Paměti DDR5 toho přinesou nového víc, než se čekalo. Máme přehled podporovaných rychlostí, informace o novinkách v profilech XMP 3.0, ale hlavně o zajímavé inovaci Dynamic Memory Boost, která by měla o dost zlepšit spotřebu výkonných modulů.

Intel ve středu odhalil procesory Alder Lake a jejich modely a parametry jsme už probírali v tomto článku. Nevešlo se do něj ale všechno. Intel odhalil docela zajímavé novinky také ohledně pamětí DDR5. S těmi přichází nová generace automatického přetaktování pomocí profilů XMP – XMP 3.0, které je u DDR5 docela dost změněné proti DDR4. A zejména dynamické boostování u pamětí, které je u výkonných pamětí docela přelomová věc.

V článku k procesorům jsme se paměti moc nevěnovali, ale tato kapitola je nakonec trošku obsáhlejší téma. Obecným vlastnostem a novinkám pamětí DDR5 jsme se věnovali zde, pokud si chcete připomenout.

Čtyřkanálová DDR5?

Jedna z prvních věcí, na kterou u Alder Lake narazíte, možná bude, až vám bude CPU-Z ukazovat, že máte čtyřkanálový řadič pamětí („Quad Channel“). To byl dosud jen luxus Threadripperů nebo platforem Intel X99/X299 a tak dále (a AMD A9-9820). Toto není chyba. Před paměťovým řadičem se totiž každý modul DDR5 tváří jako dva nezávislé kanály (či by se možná dalo říct logické kanály). Zatímco u DDR4 je jeden modul současně jedním 64bitovým kanálem, u DDR5 se stala ta změna, že byl modul rozdělen na dva 32bitové kanály. Se dvěma moduly máte proto již čtyři logické kanály po 32 bitech.

Z hlediska teoretické propustnosti se nic nemění. Výhoda dvou „pseudokanálů“ je v tom, že do nich mohou jít dva různé nezávislé přístupy najednou, takže ač se teoretická propustnost nemění, je možné dosáhnout vyšší prakticky dosažitelné propustnosti a tím výkonu v rámci tohoto teoretického potenciálu.

Toto asi bude vyvolávat trošku zmatky, takže by možná bylo lepší, kdyby se pořád mluvilo o dvoukanálu. Někdy proto asi u Alder Lake pořád uvidíte označení dual-channel, ale jinde (třeba v CPU-Z) naopak quad-channel. Ideální asi bude začít místo o počtu kanálů mluvit o šířce řadiče, jako u GPU. V této terminologii má Alder Lake řadič se 128bitovou šířkou jako všechny mainstreamové platformy před ním (2×64 bitů s DDR4, ale 4×32 bitů s DDR5).

Procesor Intel Alder Lake pro desktop LGA 1700 1600
Procesor Intel Alder Lake pro desktopový socket LGA 1700 (Zdroj: Intel)

Maximální podporovaná frekvence závisí na počtu modulů a již i počtu slotů

Druhá věc, kterou jsme ve čtvrtek nezmínili: Alder Lake podporuje oficiálně DDR5-4800, tedy na efektivní frekvenci 4800 MHz, ale neplatí to paušálně. Oficiálně podporovaná frekvence se liší podle typu a počtu modulů, je to dost podobné různým omezením u první generace Ryzenů, pokud si na ně vzpomínáte. Můžete to vidět v následující tabulce.

Intel uvádí, že DDR5-4800 je oficiálně podporované jen se dvěma moduly (tedy ne se čtyřmi), ale pozor, není to jediná podmínka. Platí to jen pro desky, které mají zároveň i fyzicky pouhé dva sloty DIMM, tedy kde je na každém kanálu jediný slot (tabulka to označuje „1 SPC“). Na takových deskách je kvalita signálu nejvyšší (proto mají někdy overclockeři zájem o ultralevné desky s jen dvěma sloty). DDR5-4800 proto oficiálně funguje jen tam.

Pokud má deska čtyři sloty DIMM pro paměti (v tabulce „2 SPC“), je pro ní už oficiální maximum jen DDR5-4400, a to ještě zase jen v případě, že je na každém kanále pořád osazený jen jeden ze slotů. Toto byla jinak frekvence, na které měřil Intel své oficiální benchmarky. Pokud jsou osazené čtyři moduly (v tabulce „2 DPC“), snižuje se frekvence ještě níž, a to na DDR5-4000 v případě jednorankových modulů (v tabulce „1 R“). Moduly typu dual-rank („2 R“ v tabulce, většinou to budou ty s vysokou kapacitou s čipy po obou stranách PCB) mají oficiální maximum DDR4-3600. S jen dvěma aktivními moduly je maximum pro SR i DR moduly stejné, rozdíl je až zde u čtyřmodulového osazení.

Tabulka oficiálně podporovaných frekvencí pamětí DDR5 s procesory Alder Lake
Tabulka oficiálně podporovaných frekvencí pamětí DDR5 s procesory Alder Lake na LGA 1700 (Zdroj: Intel, via AnandTech)

Neoficiálně bude možné víc

Ovšem pozor – toto je jen o frekvencích, které je Intel ochoten oficiálně garantovat. Neznamená to proto, že víc nedostanete. Naopak, Intel je oproti AMD ve specifikacích asi o dost konzervativnější a pokud použijete moduly s XMP profily, můžete frekvence nastavit o dost vyšší. Je pravděpodobné, že reálně bude možné i se čtyřmi moduly dosáhnout dost vysoké frekvence i nad těmi DDR5-4800. Ale to zatím je věc, kterou teprve ukáží testy a zkušenosti uživatelů po několika týdnech.

XMP 3.0 u DDR5: uložte si své vlastní nastavení

Profily XMP jsou něco, co bývá vnímáno trošku periferním viděním, ale ve světě desktopových PC jde vlastně o hrozně důležitou věc. Pokud jde o oficiální rychlosti pamětí DDR3, DDR4 a teď DDR5, definují standardy určité rychlosti, které se označují jako JEDEC standardy. Ale tyto standardy v desktopu prakticky nikdy nepoužíváte (pokud nemáte OEM počítač velkých značek – Acer, HP, Dell, Lenovo a tak podobně). Tyto standardy mají dost nízké frekvence a zejména hodně špatné časování.

Profily Intel XMP Zdroj: Intel

Intel v době DDR3 zavedl takzvané profily XMP (Xtreme Memory Profile) – to je sekundární nastavení nad běžným nastavením uloženým v SPD, které má vyšší takt a také lepší časování. Jde vlastně o tovární přetaktování pamětí a všechny výkonnější moduly RAM nyní využívají tyto profily. Pokud například máte modul DDR4-3200, nejspíš jde reálně o DDR4-2666 nebo dokonce jen DDR-2133, která se zapnutím profilu XMP v BIOSu přepne na vyšší frekvenci a lepší časování (většinou toho je dosaženo pomocí zvýšeného napětí). Má to i své nevýhody. Tyto XMP konfigurace například bývaly testovány jen na procesorech Intel, takže když pak vyšly Ryzeny, nemusela paměť po zapnutí profilu XMP být stabilní.

Profily Intel XMP 3.0 pro DDR5 Zdroj: Intel

Paměti DDR5 každopádně nebudou jiné a vysoké rychlosti u nich také budou realizovány zejména pomocí profilů XMP (nejvyšší oficiální standard JEDEC byl až doteď DDR5-4800, rychlejší verze 5200 a 6400 byly oznámené až tento týden). Intel ale u nich přišel s aktualizovanými a vylepšenými profily, které se jmenují XMP 3.0.

Profily Intel XMP 3.0 pro DDR5 Zdroj: Intel

Zapisovatelné SPD/XMP pro vlastní profily časování

V rámci XMP 3.0 bude na modulech víc místa pro profily, 384 bajtů místo 102 u DDR4 (XMP 2.0). Zároveň je možné uskladnit na modulu více volitelných konfigurací – pět místo dvou. NOVĚ U nich budou moci být uvedená podrobnější popisná označení, z nichž bude lépe jasné, k čemu profil je a co dělá.

Z pěti různých XMP nastavení, jejichž profil bude moci být v modulu uložen, budou tři z výroby a jen pro čtení, nepůjde je měnit (smazat). Velká novinka je, že další dva z těchto pěti profilů budou zapisovatelné. Uživatel si do nich bude moci uložit OC nastavení, které si ručně vypiplal. To by pak mělo vydržet restart, odpojení napájení i přenos do jiného PC. A i tyto profily bude možné označit nějakým delším jménem.

Do Intel XMP 3.0 pro DDR5 půjde permanentě uložit clastní profil i z Windows a speciálních aplikací Zdroj: Intel

Tyto uživatelsky uložené profily by měly být chráněné pomocí kontrolních součtů, ale samozřejmě bude třeba s nimi nakládat opatrně. Přenositelnost mezi různými deskami a CPU samozřejmě nemusí být 100% – co vám někde pojede stabilně, může jinde házet chyby, BSOD a restarty systému.

Profily Intel XMP 3.0 pro DDR5 Zdroj: Intel

Dynamic Memory Boost: Turbo Boost/Cool&Quiet, ale u RAM

Asi největší novinka, kterou Alder Lake do pamětí přináší, je ale jiná. Jde o dynamickou změnu frekvence operační paměti v desktopových PC, což je něco, co teď nemáme. Zatímco třeba u CPU je běžné, že se v nečinnosti podtaktují a sníží si napětí (a navíc použijí různé úsporné stavy), aby odebíraly jen zlomek energie, kterou žerou při zátěži, u pamětí se teď tak neděje.

Přitom vysoké frekvence pamětí mají ne úplně malý dopad na spotřebu. Například mezi provozem pamětí DDR4 na XMP frekvenci 3600 MHz (kdy mají napětí 1,2 V) a na běžné frekvenci 2666 MHz bez XMP s výchozím napětím 1,1 V může být rozdíl až zhruba 10 W jen ve spotřebě procesoru (jde asi zejména o řadič pamětí) a možná další watty ve spotřebě samotných modulů.

Intel Dynamic Memory Boost Technology Zdroj: Intel

Intel proto do Alder Lake doplnil technologii nazvanou Dynamic Memory Boost, která nově umožňuje dynamickou změnu frekvence pamětí v desktopu. Není to vlastně ani svázané s DDR5, Alder Lake by to zřejmě mělo umět provádět i s DDR4.

Bude to fungovat tak, že procesor umožní za běhu přepnout na rychlejší nastavení pamětí s profilem XMP, nebo na pomalejší, ale úspornější základní režim. Pokud spustíte náročnější aplikaci potřebující výkon, zapne procesor vyšší rychlost RAM, pokud bude počítač v nečinnosti, přepne se na nižší základní režim. Jde tedy o nástroj, snižující u výkonných PC jejich spotřebu v nečinnosti nebo při lehké práci jako je (nebo by mělo být) browsení internetem.

Použít to půjde s procesory Intel Alder Lake a pamětí DDR5 nebo DDR4, která mají profil XMP, na který se dají přepnout. Mělo by to fungovat bez zásahu operačního systému, vše probíhá na úrovni firmwaru/automatického řízení CPU. Funkce se bude zapínat v BIOSu. Bohužel prý nebude možné měnit to, který profil XMP tato technika využije, vždy to bude ten první v pořadí, pokud jich modul nabízí víc.

Paměti a jejich rychlejší frekvence a časování jsou často zdrojem nestability, takže dynamické přepínání asi bude klást další zvýšené nároky na otestování a to, aby CPU vše zvládalo stabilně.

Z hlediska úspornosti desktopů (a také třeba kompaktních SFF počítačů) je toto hodně přínosná funkce, která popravdě mohla přijít už dávno, ale to nemění nic na tom, že jde o příjemné překvapení. Zatím jsme ovšem neměli šanci ji vyzkoušet praxi, takže teprve bude třeba ověřit, zda s tímto přepínáním nevznikají nestability. Jde ale každopádně o něco, co doufejme přejme a implementuje také AMD.

Galerie: Alder Lake: novinky v pamětech, DDR5, XMP 3.0 a Dynamic Memory Boost

Zdroje: AnandTech, Intel

DDR5 na Alder Lake: velké novinky v XMP 3.0 a Dynamic Memory Boost, ale i omezení dle slotů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 15 hlasů

20 KOMENTÁŘE

 1. to vlastní uložení nastavených OC parametrů je super věc, „turbo“ u operačních pamětí hodně zajímavé 🙂
  ovšem to omezení frekvence na počet slotů to je hoodně špatný … při čtyřech dual rank DDR5 modulech frekvence spadne na 3600 MHz 🙁

  • tohle se ale děje na spoustě, ne li na všech deskách i dnes … podívej se do manuálu, jaké frekvence výrobce garantuje při osazení dvou, čtyř slotů při zapnutém XMP … proto je dneska nejvýhodnější dvojslot s dual rankem

   • ano, ale pointa je v tom, že pro toho kdo potřebuje hodně paměti s vysokou propustností nemá žádný smysl osazovat drahé DDR5 4800 paměti když ve finále se omezuješ jen na těch 3600MHz a je pak lepší použít DDR4 …

    • ve finále se omezuješ na rychlost, kterou zvládne deska přes XMP … to by všechny RAM s ryzenem běžely na 3200 …
     Hřib, jako je u něj dobrým zvykem, vůbec neví, o čem je řeč … není se čemu divit, na svém stroji žádné podobné fičůry nemá (neposmívám se, jen konstatuji)

      • a co budou do té doby kupovat Hřibhovada?
       Cože to ta Intelata nevyužijí? Člověče, ty dneska exceluješ víc, než obvykle … napiš konkrétně, ať je sranda …

      • Ale to by nemělo být tak těžké pochopit, že budu čekat až si koupíte systémy s DDR5 a zlevníte mi je. Stejně tak není těžké se podívat nahoru v diskusi tak jsou ty konkrétnosti po kterých tak toužíte už uvedeny.

       No vidíte a ona sranda už dávno je jenom jste to ještě nezaregistroval. 😀

      • co je srandovního na tom vyjebávat se svým bližním, i když podle tvého asi nebude nejchytřejší, o to víc se pak ukazuje tvoje „pravá tvář“?
       Co se týče té další věci, napsal jsem, že netušíš, o čem je řeč … tím pádem jen přitakávaš něčemu, co se ti opticky líbí, co zní dobře tvých uším, neznamená to ale, že tomu rozumíš, že vůbec víš, o čem je řeč … jako že ne … proto se ptám tebe … nu, nedočkám se, to je jasné (viz výše)

      • Vedle jak ta jedle. Kdybyste si aspoň pamatoval co píšete. tady gogo1963 29.10.2021 at 11:46 voláte po “ napiš konkrétně, ať je sranda …“. Když Vás upozorním že ta sranda již dávno vypukla o pár příspěvků nahoře tak to hrajete na jakési „vyjebávání“.

       Jestli někdo s někým vyjebává pak je to Intel se Intelaty.

       Jsem u vytržení jak u osoby Vašeho ražení je mávnutím kouzelného proutku empatická osoba soucítící s Intelaty. Této zázračné přeměně nemůžete věřit ani Vy sám. 🙂

      • klasický hřib okecávač … já jen píši, že ta tvoje radost, jak někdo utratí, aby jsi ty, co si necháš kolenem vrtat pro pár haléřů měl levně, to opravdu žádná sranda není … kdybys zapojil mozek, kdyby ses víc snažil, kdybys u toho přemýšlel, nebyl bys hřibhovado, ale hřibčlověk … pořád máš plnou hubu toho, jak je někdo sprostý, vulgární, neslušný a ty opakovaně správně xenofobně nazýváš naprostou většinu uživatelů PC telaty … co? Nic? Nic … stejně z tebe vypadne jen nesouvisející snůška keců, na faktické nereaguješ …

      • … a moje výzva ke konkrétnosti se netýkala tvého skrblictví, ale tvé hlášky, že „intelata nakoupí technologii i když ji nevyužijí“ … proč by kupovali, když ji nevyužijí? To se jako budou na ty paměti koukat, nebo? A jak ji pak následně levně využiješ ty, troubo?

      • Hospodárně vynakládat peníze není to že „necháš kolenem vrtat pro pár haléřů měl levně, to opravdu žádná sranda není „. To je přesně to oslabení kognitivních funkcí které zažívají nezřízení vyznavači víry Applové, Intelové a AMDové.

       Hrách na stěnu házeti dále nehodlám.

      • takže opět nic k věci, co že to „intelata“ kupují, co nevyužijí … pořád meleš dokola o ničem … začíná to být pravidlem … kdysi jsi se alespoň snažil …

      • v jednom s hribem souhlasim, letos jit do DDR5 je fakt jen pro fanousky technologii nebo nejaky highend sulibrky … a i kdyz pominu cenu tak proste poradny vyber pameti bude snad rok pristi a hlavne diky latencim proste Alder nema dost cache na muj vkus na poradnej tah na branu, mit Alder dvojnasobek L3 tak s DDR5-6400 reknu GO klidne letos … ale za techto specifikaci mi DDR5 s cimkoli jinym nez 12900K a cimkoli nizsim nez 6400 rychlosti prijde jako nerozum … ano highend se z toho snad s trochou lesteni postavi pekny ale jinak mi konkretne Alder s DDR5 zatim prijde jako celkem draha bida, bych tam chtel fakt videt alespon 16MB L3 na kanal, tudiz kolem tech 64, v pripade Alderu tedy 60 a ne 30MB … tak jak to je nastaveny ted a pri zatim nezajimave nabidce pameti neni kam spechat … ale tesim se na testy, treba se moje obavy nepotvrdi, uz jen par dni

  • Ta tabulka je čistě jenom o garantované rychlosti. Ve finále po zapnutí XMP ten řadič zvládne mnohem víc. Viz třeba jak dlouho Intel měl v papírech jenom DDR4-2666 a stějně šly moduly mnohem rychleji.

   V recenzích myslím budou použité i o dost rychlejší RAM.