DDRdrive X1: RAMdisk pro náročné

0

Běžného uživatele při nákupu pevného disku či SSD zajímá kapacita, dosažitelné přenosové rychlosti, většinou také akustické vlastnosti… v profesionální sféře je ale často důležitý také údaj počtu čtecích či zapisovacích operací za sekundu (I/O per second). To v případě, že se často přistupuje k náhodně rozmístěným datům o zanedbatelné velikosti. Na tyto úlohy jsou klasické pevné disky krajně nevhodné, o něco lépe jsou na tom SSD, a úplně nejlépe paměti DRAM. Společnost DDRdrive představila zařízení jménem DDRdrive X1, které má podobu rozšiřující karty pro slot PCI Express x1.

Využitelná kapacita činí poměrně skromné čtyři gigabajty. Na kartě je sice osazena také flash paměť o stejné velikosti, ta však slouží pouze pro zálohování; uložení nebo načtení dat trvá maximálně 60 sekund. Výrobce tvrdí, že DDRdrive X1 zvládne za jedinou sekundu obsloužit 300 tisíc požadavků na čtení nebo 200 tisíc požadavků na zápis datových bloků o velikosti 512 bajtů. S rostoucí velikostí bloků už se na DDRdrive dotahují výkonnější SSD. I/O operace za sekundu jsou vlastně jedinou oblastí, kde DDRdrive vyniká – přenosové rychlosti čtení/zápisu 215/155 MB/s už tolik oslnivé nejsou.

Možná si vzpomenete na několik let starý podobný produkt z dílny Gigabyte. RAMdisk této společnosti měl podobu zařízení do 5,25″ pozice, připojoval se přes rozhraní SerialATA (bohužel první generace) a zálohování elegantněji řešila baterie. Gigabyte RAMdisk se příliš neujal a stejný osud zřejmě čeká i DDRdrive X1. Co na tom, že výrobce poskytuje pětiletou záruku a navíc možnost zapojit více zařízení do RAIDu 0/1/5, když jediný X1 stojí bratru 1495 dolarů, v přepočtu tedy lehce přes 30 tisíc českých korun…

Zdroj: DDRdrive

Ohodnoťte tento článek!