Defragmentace disku v kontextové nabídce

0

Nástroj Defragmentace disku je možné spustit prostřednictvím nabídky Start nebo dialogového okna Vlastnosti příslušného pevného disku (oddílu). Existuje však také možnost provádět ji prostřednictvím Příkazového řádku. Mnozí z vás proto jistě uvítají přidání položky propuštění přímo do kontextové nabídky Průzkumníka.

Nástroj Editor registru spustíte tak, že stisknete Win+R, do políčka zadáte řetězec regedit a klepnete na tlačítko OK. Následně přejděte do větve:

HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell

Vytvořte nový klíč tak, že klepnete pravým tlačítkem na volnou plochu, zvolíte položku Nový a v nabídce pak klepnete na položku Klíč. Pojmenujte ho runas. V pravé části by se měla nacházet položka pojmenovaná jako (Výchozí). Klepněte na ni pravým tlačítkem, zvolte Změnit a jako Údaj hodnoty zadejte pojmenování spouštěcího příkazu v kontextové nabídce (například Defragmentace disku). Potvrďte tlačítkem OK.

V klíči runas vytvořte další klíč a pojmenujte ho command. Po vytvoření se v něm opět bude nacházet položka (Výchozí). Údaj hodnoty v tomto případě nastavte na defrag %1 –u (defragmentace všech svazů a zobrazení průběhu na obrazovku). Případně můžete přidat další parametry, které vám vyhovují. Více jsme si je popsali v článku Windows 7: pokročilá defragmentace v příkazovém řádku.

Nyní můžete zavřít Editor registru, přičemž změna by se měla projevit okamžitě. Stačí to ověřit přímo v Průzkumníkovi.

Nedávno jsme vám také poradili, jak si přidat do kontextové nabídky příkaz pro spuštění nástroje Vyčištění disku.

Ohodnoťte tento článek!