Delid CPU už má kdekdo? Pořiďte na Coffee Lake speciální rozvaděč tepla ze stříbra

32

Procesory Coffee Lake sklidily minulý týden v recenzích značný úspěch (a zaslouženě, neboť proti Kaby Lake značně zmírnily výraznou převahu Ryzenů ve vícevláknovém výkonu). Co u nich ale tradičně nepotěšilo, je použití „zubní pasty“ pod rozvaděčem tepla, takže taktování opět bude obnášet boj s teplotami. Ale kde Intel neposlouží, tam se našli jiní a vznikají díky nim i docela originální řešení.

Německý přetaktovávač Roman Hartung (vystupující pod přezdívkou Der8auer) se nám tu během letoška už několikrát objevil. Upozornil na sebe odstraňováním rozvaděčů tepla z procesorů Intelu (a také AMD, i když tam to nemá praktický význam) ještě před jejich uvedením, pro což také navrhnul a prodával vlastní nástroj. A nyní tento člověk ve spojení s německým obchodem Caseking.de bude odstraňování a přepastování procesorů Coffee Lake provádět komerčně – takové procesory budou prodávány dokonce s logem „Der8auer“ na víčku.

Proč o tomto píšeme, když podobnou službičku provádí řada lidí (i u nás, stačí se poptat někde na fóru)? Procesory Coffee Lake v této speciální edici od Casekingu totiž nabídnou jednu zatím nevídanou specialitu. Nejdražší verze, která dostala označení „Ultra Edition“, totiž bude mít speciální, zcela nový rozvaděč tepla místo toho, který osazuje Intel. Jde tu tedy o pokročilejší „tuning“, než jen tzv. delid. Tyto nové rozvaděče nebudou z běžné poniklované mědi, ale z čistého stříbra (přesněji řečeno z 99,9%, což by v praxi mělo znamenat čistý kov).

Stříbrné rozvaděče pro Coffee Lake (Zdroj: Der8auer, Facebook)
Stříbrné rozvaděče pro Coffee Lake (Zdroj: Der8auer, Facebook)

Ti, kdo mají počítač na chlubení, se určitě už těší jako na pozlacený iPhone, a asi nejde vyloučit, že řadu zákazníků si tato úprava získá i z tohoto úsměvného důvodu. Stříbrný rozvaděč by ale měl mít aspoň teoreticky technické opodstatnění. Stříbro má totiž zhruba o 10 % vyšší tepelnou vodivost, takže by tento rozvaděč měl rychleji a účinněji transportovat teplo z čipu do chladiče. Podle Wikipedie je při 25 °C tato fyzikální veličina 429 W/mK u stříbra a 386 W/mK u mědi. Stříbro jako materiál už se z tohoto důvodu objevilo jako materiál u některých vodních bloků, ale vzhledem k malému rozdílu je otázka, zda to dává smysl.

Jak moc stříbrný rozvaděč tepla pomůže teplotám a zda se vám při přetaktování může podařit vyrazit z čipu o jeden násobič vyšší frekvenci, to bohužel bez otestování nelze říct. Osobně bych si tipl spíš, že rozdíl bude hodně malý. Takto upravené procesory od Der8auera jsou zároveň „binovány“ podle dosažitelného přetaktování, přičemž koupit lze kousek slibující takt třeba 5,0 GHz, 5,1 GHz nebo 5,2 GHz. A je třeba říct, že ona nejvyšší varianta je nabízena jak se stříbrným rozvaděčem, tak i s tím obyčejným. To by naznačovalo, že aspoň na této úrovni nejde o nezbytnost, ale spíš o bonus pro lidi, kteří chtějí mít pocit, že pro OC už „udělali všechno“.

Drahá sranda

Kromě stříbrné verze „Ultimate“ budou v nabídce Casekingu i levnější alternativy. Pod označením „Pro Edition“ se bude dát koupit verze s původním rozvaděčem, ovšem přeleštěným pro lepší kontakt (to je aplikováno i na stříbrnou verzi). Ještě levněji pak vyjde „Advanced Edition“, kde už bude rozvaděč zcela bez úprav, jen s delidem. Ve všech třech případech je použitá stejná náhradní pasta, tekutý kov Thermal Grizzly Conductonaut. V každém případě si za tyto etrabuřty připlatíte – ceny můžete vidět na snímku z katalogu obchodu. Zatímco běžně stojí i7-8700K 400 eur za „tray“ a 410 eur za krabicové balení, za obyčejný delid dáte 40 € navíc. Za stříbrné rozvaděče ale zaplatíte od 690 do 900 eur (podle toho, s jakou frekvencí se spokojíte). Za procesor tedy můžete vysolit prakticky dvojnásobek.

Ceny za předem delidovaná Core i7-8700K u Casekingu. Za stříbrnou verzi můžete vysolit až 500 eur navíc
Ceny za předem delidovaná Core i7-8700K u Casekingu. Za stříbrnou verzi můžete vysolit až 500 eur navíc

Před chvílí jsem nadhodil, že nevíme, jak moc stříbrný „dekl“ pomůže. Asi je ale jasné, že ne tolik, aby se tato investice vyplatila (za ty peníze můžete skoro mít Threadripper 1950X). Třeba ale někdo začne heatspreadery s potřebnými rozměry nabízet za rozumnou cenu samostatně, pak by tento nápad možná ještě mohl být užitečný.

Delid CPU už má kdekdo? Pořiďte na Coffee Lake speciální rozvaděč tepla ze stříbra
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 2 hlasů

32 KOMENTÁŘE

 1. Taky jsem v té tabulce koukal na tepelnou vodivost diamantu (úplně jiná liga), ale to už by asi bylo jenom pro fakt ty nejechtovnější zbohatlíky. Ale ti by asi stejně spíš letěli na zlato, když se kouknu na toho Trampa 🙂

 2. Je to kravina na druhou, stačí aby začli dodávat podložku na procák (odříznutím hlavní činné plochy HS) tak aby chladič dosedl na procesor tak aby jej nepoškodil a zároveň přenesl tlak na celý čip na patici.

  • To může naopak uškodit chlazení, když má chladič základnu s přímým kontaktem heatpipe, protože pak se ten čip nedotýká většinou všech z nich a netáhne to z něj teplo optimálně. Pokud si to dobře pamatuju, tak to paradoxně chladilo hůř. U chladičů, co nemají heatpipe přímo vespodu, ale mají tam nějaký vlastní plech, by to asi mohlo bez rozvaděče jít líp.

    • ifkopifko: Víš že dost kopeš do názorů červených trolů kteří nadávají intelu že ta pasta šedivka je hnus a pak semka dáš odkaz na nějaký pofidérní test který vliv šedivky vylučuje? To musíš uznat sám je docela pro ně rána.

     • Jestli jsem pochopil dobre trochu zmatecny graf, tak je to takto:
      – origo procesor + MX2 pasta [Stock, with MX-2 (NH-D15@5 V)] = 85.8°C
      – odstraneny IHS + MX2 pasta [Without IHS, with MX-2 (NH-D15@5 V)] = 84.5°C
      – nahrada sedivky za MX2 + MX2 mezi IHS a chladic [2× MX-2 (NH-D15@5 V)] = 78.5°C
      – nahrada sedivky za tekuty kov + MX2 mezi IHS a chladic [TGC + MX-2 (NH-D15@5 V)] = 69.0°C

     • Crha> Kdesi si sa tu chvastal svojím výsvečkom zo školy, ako si ty technicky zameraný, takže ti nič vyzobávať nebudem, pekne si potráp hlavičku.
      Je to smutné, ale ani ako troll nestojíš za veľa. Nepochybne si presvedčený o nulovom vplyve „pasty šedivky“ a preto si si svoj Skylake delidol, to je predsa jasné.

      HWSpeedy> Čo je na tom grafe podľa teba zmätočné netuším, podľa mňa je OK. Dá sa z neho dobre vyčítať všetko čo potrebuješ.

     • Děkujeme pane HWSpeedy, protože jsem to tak pochopil podobně.

      takže Vážený pane ifkopifko:

      Chcete mi tvrdit že vliv pasty šedivky je 1,3°C ????

      protože: „odstraneny IHS + MX2 pasta [Without IHS, with MX-2 (NH-D15@5 V)] = 84.5°C“ chápu že tam ta šedivka není.

      pak samozřejmě nechápu jak může být:
      nahrada sedivky za MX2 + MX2 mezi IHS a chladic [2× MX-2 (NH-D15@5 V)] = 78.5°C tento výsledek lepší než předchozí bez IHS, to jde zase opět proti logice.

     • Crha> Ty si mi ale technik, len čo je pravda. 😀 Keď chceš zistiť „vplyv pasty šedivky“, tak musíš danú premennú izolovať. Porovnávaš nesprávne konfigurácie a tak ti vychádza blbosť.

      To, či bude výsledok chladenia nahej cpu die lepší alebo horší než cez heatspreader, bude závisieť na použitom chladiči. Merania evidentne vyšli ako vyšli (metodika je popísaná v článku), že ti to nedáva zmysel neznamená, že tam niečo ide proti logike. 😉
      BTW: Rovnako im to vyšlo aj napr. na watercool.de.

     • napadlo tě že ten test je třeba podvod? nebo špatně provedený? nebyl provedený třeba s chladiči s kontaktními heatpipe místo s měděnou základnou? Nebo špatně nastavil výšku chladiče? Já poukazuji na to že ty výsledky jsou špatné už podle osazení IHS s a bez něj, tudíž by pak logicky vycházelo že pasta šedivka i IHS nemá vliv na procesor, což je blbost, že ano. Prostě ten test neberu už jen kvůli tomu že je špatně vyhodnocen.

     • Nie, nič také by z toho logicky nevychádzalo, lebo porovnávaš kraviny.
      Že sa v teste môže vyskytnúť nejaká chyba samozrejme možné je, ale napadá ma len chyba pri testovaní bez IHS. To však neplatí pre merania watercool.de, kde im to vyšlo podobne.
      Meranie bez IHS je však irelevantné pre zisťovanie „vplyvu pasty šedivky“. 🙂 Čo by ti už touto dobou mohlo dôjsť… alebo aj nemuselo.

     • to ifkopifko: Zmatecny je z pohledu, ze je to serazene podle teplot a pak se placa pate pres devate. Idealni by bylo kdyby tam mel druhy graf a tam seskupeno vzdy podle pouziteho chladice. To co jsem vypsal by byla jedna skupina pohromade.

   • Podívej se prošel jsem asi 200 různých porovnávacích tabulek tady i v zahraničí. Všechny testy, zapisoval jsem si vybrané nejlepší modely chlazení. Ze všech možných i nemožných chladičů mě vyšla nejlíp Noctua NH-D15 nebo jí podobné modely za bratru kolem 2500,-kč, pak už jsou lepší jen vodníci. S tím jsem se nesmířil a hledal jsem dál. Našel jsem Scytche FUMA, která má základnu z vyleštěné poniklované mědi a heatpipe připájené k základně. Bratru za 1400 se téměř shodnými parametry jak ta nejvýkonější Noctua. Nevím proč je tento chladič tolik opomíjen v recenzích přitom luxuně dá na zadek o 10°C v zátěži i solidně velké kostce jménem Artic Cooling Extreme.
    Jinak ano souhlasím s tím že ty kteří mají heatpipe přímo v základně tak pro ty by toto řešení nebylo, pro ostatní se domnívám to řešení by bylo vhodné a výhodné a domnívám se že by mohl být výsledek lepší i o víc jak 1°C.

 3. Co znamena ta Advanced Edition?

  To odrizli IHS, vycistili od pasty a dali tam ten Thermal Grizzly Conductonaut a znovu prilepili to IHS? Nebo jak to je?

  Osobne mam prave s DELIDem ten problem, ze kdybych to odriznul a vymenil tu pastu za lepsi nebo za ten tekutej kov, tak jak to pak pridelam zpatky?

  • jsou dva způsoby, buď nespěcháš, tak si seženeš někde kousek silikonu v tubě co jich jsou mraky v hobby marketech a naneseš cca 2mm silnou vrstvičku na ten IHS a přiklopíš ho na ten čip tak jak původně byl, tak jej zatížíš něčím těžkým a necháš odležet 24hodin. poté by měl silikon udržet čip a můžeš jej tak osadit. silikon je měkký poddajný a časem vlivem tlaku chladiče a tepla se přízpůsobí čipu.

   Druhý rychlejší způsob, který jsem zvolil i já a je doporučován protože prý ten tekutý kov je potřeba po několika letech obnovovat, je že jsem čip osadil do patice a nasadil na volno ten IHS, poté ho přichtil těma pacičkama patice a nasadil chladič. Funguje to tak už skoro dva roky.

   viz zde: http://jcrha.rajce.idnes.cz/DELID_i5_6600K/

  • Je to dost zmateně uvedené v tomto článku – Pro edice – znamená klasické odstranění pasty šedivky za tekutý kov, Advanced Edition – znamená že navíc je IHS vyleštěno a ultra edice je jiř úplná náhrada IHS za

 4. „takže by tento rozvaděč měl rychleji a účinněji transportovat teplo z čipu do chladiče.“

  Šlo by to nějak upřesnit? Např.:
  Jak se liší rychlost transportu tepla v jednotlivých kovech?
  Jak vznikají ztáty při tomto přenosu?

 5. Tak těch 30 euro za Advanced edition mi naopak příjde hodně dobré. Pokud chci dělat delid, tak ztrácím záruku, musím koupit ten tekutý kov za několik stovek, musím koupit delid-tool nebo to pižlat žiletkou, ani jedno nemám, musím koupit, tak jako tak riskuju poškození CPU a pokud to dělám poprvé, tak to můžu celé pokálit.

  Takto za 30 euro (nějakých 780 Kč) mám delid udělaný snad profesionálně, mám CPU se zárukou a nemusím nic řešit.

   • Přesně tak, to je ten problém u tříděných/předtestovaných CPU, člověk skoro určitě nedostane kus, který jde výš než ta avizovaná frekvence, pokud tedy třeba nekupuje tu nejvyšší třídu (ale i tam si myslím, že kdyby natrefili na nějakej zázračnej kus, tak si ho schovají nebo sbalí pro sebe).