Dell Inspiron 1110: v malém těle velký duch

0

Úvod, vzhled

Plusy a mínusy
+ výkon procesoru a grafické karty
+ kvalitní displej s LED podsvícením
+ plnohodnotná klávesnice

– malý touchpad
– nevzhledná baterie
– lesklý rámeček displej

Není žádným tajemstvím, že svět přenosných počítačů ovládly před nějakou dobou minibooky (zejména díky nízké ceně) a nyní se derou do popředí přístroje založené na konceptu CULV od Intelu. Ten zachovává velmi nízké ceny, přináší ale oproti minibookům i dostatečný výkon pro pohodlnou kancelářskou práci a ve spojení s výkonnější grafickou kartou i domácí multimédia. Testovaný Dell si vzal za úkol vytěžit ze současných trendů a technologií maximum, nehledě na rozdílnosti mezi poměrně vyhraněnými kategoriemi.

CULV ukryté v těle minibooku

Na první pohled je jasně vidět, že výrobce vychází ze šasi svých minibooků Inspiron Mini. Stylová jedenáctka je k dispozici v několika barevných provedeních, testovaný kousek se předvedl s odvážným lesklým červeným víkem. Díky LED podsvícení displeje je víko sympaticky štíhlé, obrazovka s širokoúhlým rozlišením HD ready však působí ve víku s podstatně rozdílným poměrem stran poněkud uťápnutě. Oproti běžnému minibooku je totiž základna těla tohoto Inspironu vertikálně zhruba o centimetr větší (292 × 214 mm). Šasi muselo přibrat kvůli výkonnějším vnitřnostem. Místo Atomu zde totiž tepe Celeron 743 (1,3 GHz), který (jak ukazují i naše testy) dokáže podat značně vyšší výkon. Bohužel se jedná o jednojádrové CPU, zato ale v zátěži spotřebuje pouhých 10 W. Výrobce sice dokázal nacpat CULV do těla blížícího se minibookům, všechno ale má své kompromisy. V tomto případě jde zejména o touchpad (o tom ale později).

Na první pohled mi byly sympatické použité materiály. Módní lesklý povrch zdobí pouze víko přístroje (otisky prstů jsou daní za stylový šmrnc), základna využívá kombinaci černého matného tvrzeného plastu (v okolí klávesnice) a šedivé metalízy v oblasti rukou. Nikde se nic nadměrně při zmáčknutí neprohýbá, nic nevrže a celkově mohu torzní tuhost těla i víka právem pochválit. I dílenské zpracování je na velmi dobré úrovni, hrany jednotlivých částí příkladně lícují. Nenajdete zde ani žádné pohyblivé mechanické části (chybí zde mechanika i jakákoli tlačítka pro zapnutí či vypnutí Wi-Fi nebo Bluetooth). Někomu mohou funkční tlačítka a koneckonců i mechanika nebo chybějící slot pro rozšiřující karty chybět, osobně mě však potěšilo, že i díky tomu je tělo opravdu robustní.

Na celém přístroji najdete pouze jednu indikační diodu (v levém spodním rohu) symbolizující zapnutý přístroj. Žádná barevná světýlka blízko displeje vás tak rušit u tohoto modelu nebudou. Tady můžeme inženýrům opravdu poděkovat. Bohužel si však designéři neodpustili nějakou tu parádičku a opatřili koncovku konektoru napájení agresivním modrým světelným kroužkem. Jistě, na první pohled lákadlo pro zákazníky, pokud ale budete pracovat v mírném šeru, bude vás světelný kroužek rušit. Konektor pro napájení je totiž umístěn v horní části pravého boku těla přístroje. Máte jej tak při práci neustále na očích. Chybí zde také indikátor zapnutého Caps Locku, který bych ideálně uvítal přímo na této klávese.

Klávesnice, porty

Klávesnice poctivě využívá plochu základny, velikostí tlačítek představuje plnohodnotnou klávesnici. Dostatečně velké jsou dokonce i klávesy se šipkami. Neštěstí však bohužel nechodí po horách, ale po lidech. Celá klávesnice je umístěna vertikálně téměř v polovině šasi. Nad klávesnicí je tak zbytečně spoustu prázdného nevyužitého místa, dole pak nezbývá dostatek prostoru pro touchpad. Kromě toho se navíc na klávesnici hůř píše, protože zbytečně malá je tím pádem i plocha pro opření dlaní. Nad klávesnicí přitom nejsou žádná tlačítka ani jiné prvky (až na jediné tlačítko pro zapnutí přístroje). Celá plocha nad klávesnicí je tedy z pohledu komfortu zcela nevyužitá.

Jinak se ale na klávesnici píše opravdu skvěle, dostatečně velká tlačítka nadměrně neplavou pod prsty a osobně ji považuji za velmi povedenou. A to i díky rozmístění kláves. V levém dolním rohu najdete klávesu Ctrl, nikoli Fn (spoustě uživatelům tato varianta lépe vyhovuje při používání klávesových zkratek, je to ale pochopitelně o zvyku), potěší i možnost regulovat jas displeje a hlasitost bez použití funkční klávesy. Jediným vylepšením by byly zcela bílé popisky kláves, které díky šedému odstínu při horším osvětlení trochu zanikají.

Ambice touchpadu zklamaly

Jednou z proklamovaných vychytávek tohoto modelu je multidotykový touchpad, vtipně popsaný jako „plovoucí dotyková destička“. Nenajdete na něm samostatná tlačítka, ty jsou totiž tvořena levým a pravým spodním rohem dotykové plochy. Toto řešení má však dvě zásadní nevýhody. Za prvé je tím zmenšena velikost citlivé plochy už tak na výšku malého touchpadu, za druhé se tyto rohy (coby tlačítka) opravdu ztuha mačkají. Citlivá plocha je poměrně široká (což mohu pochválit), tlačítka jsou však kvůli tomu příliš daleko od sebe.

Tyto nedostatky by měl touchpad nahradit multidotykovými gesty, které fungují obdobně, jako v případě iPhonu. Použitím dvou prstů tak můžete snadno posouvat stránku ve webovém prohlížeči či textovém editoru, aniž byste se museli trefovat na drobná tlačítka posuvníků. V některých aplikacích je možné používat tato gesta také pro otáčení obrázků nebo jiných prvků i pro zvětšování a zmenšování. Posouvání dvěma prsty funguje obdobně jako například u MacBooků vertikálně i horizontálně. Bohužel jsou všechny tyto vychytávky špatně proveditelné kvůli malému rozměru touchpadu na výšku. Spodní část není citlivá kvůli zmíněným tlačítkům, zbytek citlivé plochy je maličký vinou již popsaného umístění klávesnice doprostřed základny notebooku. Touchpad včetně tlačítek pak jinak velmi dobře navržená multidotyková gesta nezachrání a bohužel patří k těm méně povedeným. Naštěstí spousta uživatelů používá připojenou myšku, tento problém je tedy možné řešit.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Širokoúhlý displej s rozlišením HD Ready, tedy 1 366 × 768 obrazových bodů, dosahuje na poměry přenosného zařízení vynikajících vlastností. Částečně díky LED podsvícení (což také umožnilo navrhnout poměrně tenké víko), částečně použitím lesklého displeje. To má samozřejmě své výhody i nevýhody. LCD panel se může pochlubit živými barvičkami a vynikajícím kontrastem, na denním světle za použití venku však budete lesklý povrch proklínat. Stejně jako rámeček displeje v provedení piano black. Dokonce i pozorovací úhly jsou poměrně široké, u jedenáctipalcového notebooku však popravdě na tomto parametru tolik nezáleží. Celkově je displej opravdu velmi dobrý až vynikající, musíte ale předem souhlasit s lesklým povrchem.

V horní liště rámečku displeje najdete zabudovanou webkameru a integrovaný mikrofon pro použití při komunkaci přes Skype. Kamerka patří k dobrému průměru, za světla je obraz velmi slušný, ve tmavém pokoji už má kamerka problémy. To se ale týká drtivé většiny nejen zabudovaných webkamer. Na pravém boku najdete konektory pro připojení sluchátek a externího mikrofonu. O zvuk se stará standardní čip Realtek HD Audio.

Reproduktory umístěny vpředu na spodní zkosené části těla notebooku patří v oblasti malých notebooků a minibooků k tomu lepšímu, malinko postrádají při přehrávání vyšší kmitočty, co bychom ale také v tomto miniaturním provedení čekali? Pro přehrávání hudby při práci poslouží jako zvuková kulisa výtečně a není si zde tedy na co stěžovat. Pro milovníky hudby je připraven zmíněný konektor pro sluchátka nebo externí reproduktory.

velký a rychlý disk potěší

Námi testovaný model byl osazen na poměry malého notebooku velkým 320GB diskem Western Digital Scorpio Blue s 5400 otáčkami za minutu. Jak ukazují testy i subjektivní zkušenost, disk je nejen velký, ale i dostatečně rychlý. Průměrně dosahuje rychlostí okolo 50 MB za sekundu, a to v případě sekvenčního čtení i zápisu. Rychlost je zde tedy na poměry 2,5″ disku výhodou. Někteří jeho kolegové se 7200 otáčkami sice dosahují ještě lepších výsledků, stále ale patří tento kousek k těm rychlejším.

Tento osvědčený model výrobci notebooků rádi využívají i proto, že se málo zahřívá. I v našem testovaném Dellu dosahovala teplota v klidovém stavu okolo 35 stupňů Celsia (tedy budeme-li věřit integrovanému senzoru disku) a při dlouhodobé zátěži zhruba 40 stupňů. Jedinou maličkou nevýhodou tohoto disku je mírně vyšší hluk. Nejedná se však o nic tragického.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Výkon je to, oč tu běží. U takto malého notebooku, který se blíží spíše maličkým minibookům nebo subnotebookům (které mimochodem již téměř vymřely), je výkon a výdrž na baterii to klíčové. Osobně považuji minibooky založené na Atomu z hlediska výkonu jako opravdu velmi nešťastné řešení , proti gustu ale žádný dišputát. Technologie CULV mi byla od prvopočátku sympatická například u přístrojů Acer řady Timeline, kde se objevila poprvé. Nyní máme v rukou snad první CULV přístroj, který je nacpán do těla malinko většího, než které dovolují minibooky s platformou využívající Atom. A nutno říct, že Dellu se tento experiment z pohledu výkonu a výdrže opravdu povedl. Tento směr je to, co právě mění historii přenosných počítačů – CULV je poměrně levné, lehké a přitom miniaturní řešení. Jak Dell tímto modelem dokázal, vejde se i do maličkého šasi.

Procesor Celeron 743 (i když se jedná o jednojádro) příjemně v tomto maličkém stroji překvapil. Porovnání s Atomem je jednoznačné: rozdíl ve výkonu naznačuje například výsledek v PCMarku 05. Zatímco Intel Atom N270 běžící na 1,6 GHz dosahuje výsledků okolo 1500 až 1600 bodů, Intel Celeron 743 běžící na frekvenci 1,3 GHz dosáhl v testovaném Dellu Inspiron hodnocení 2223 bodů. (Jeden syntetický test samozřejmě sám o sobě nedokazuje naše tvrzení, podstatný výkonnostní náskok dokazují nejen další testy, ale i subjektivní zkušenost.) Přidáme-li k tomu povedenou grafickou kartu Intel GMA X4500 a 4 GB operační paměti, dostáváme opravdu velmi dobře vyváženou konfiguraci, která je v takto maličkém šasi obdivuhodná. Zvláště vezmeme-li v potaz výdrž provozu na baterii, která se pohybuje s dodaným šestičlánkovým akumulátorem při běžné kancelářské práci za hranicí pěti hodin, což je opravdu slušné. Grafický čip sice není žádný trhač asfaltu, při porovnání například se stařičkým GMA 950 vlastně je. Windows Vista zde běží opravdu zcela plynule i se všemi vizuálními efekty, podstatná je ovšem schopnost přehrávat video ve vysokém rozlišení bez jediného cuknutí. Širokoúhlý displej přímo vybízí k otázce běžného uživatele: a můžu si na tom pustit na cestách film ve vysokém rozlišení kódovaném v H.264? Opodvěď zní ano, zcela bez problémů. Silnější grafickou kartu využijete i v případě, že k přístroji připojíte externí monitor. Vyzkoušel jsem přes HDMI výstup připojit 22″ monitor rozlišením 1 680 × 1 050 pixelů a Windows včetně aplikací pro úpravu fotek a videa se hýbaly naprosto svižně. Včetně přehrávání filmového DVD, DivXu i filmů v rozlišení HD Ready. Problém by nenastal zřejmě ani u Full HD. Plynulostí zde myslím i to, že hardwarová konfigurace nemusí běžet na doraz a je zde znát výkonová rezerva.

Absolutní ticho nikdy nebude

Dell Inspiron 1110 patří mezi průměrně hlučné stroje, v klidovém stavu je opravdu velmi tichý, nízkou hladinu hluku mohu jen chválit, při zátěži se ovšem maličké tělo notebooku musí dostatečně chladit. Větráček jako obvykle při vyšších otáčkách nepříjemně hlučí. Při kancelářské práci je ale míra hluku skutečně velmi nízká, místy se ozve pevný disk, ale jak bylo řečeno, nejedná se o nic tragického. Šestičlánková baterie, která nevzhledně čouhá ve spodní části notebooku plní dobře svou funkci pro lepší odvod tepla díky zvednuté zadní části šasi. I díky tomu se při běžné práci větráček velmi krotí.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž, Zhodnocení

Wi-Fi rozhraní Dell 1397 WLAN zvládá maximálně standard 802.11g, funguje ale spolehlivě. Menší problémy s připojením jsem zaznamenal v případě použití v kavárně, ve které bylo zrovna několik návštěvníků připojených současně, problémy bych ale určitě přiřkl tamnějšímu routeru. Jinak jsem vyzkoušel všechny možné typy připojení s různým šifrováním a vše fungovalo vždy bez problémů. Stejně tak připojení přes klasický kabel. Maličké problémy jsem občas zaznamenal se čtečkou karet, toto je ovšem spíše záležitostí Windows, které mají problémy s řadičem převádějícím čtečku na rozhraní USB, přes které je ve skutečnosti čtečka interně připojena.

Rychlý a stylový společník na cesty

Otázka, která mne samotného nejvíce zajímala, je porovnání testovaného jedenáctipalcového notebooku s CULV a běžného minibooku s Atomem. Nejen procesor, ale i grafická karta a 4 GB operační paměti zde dělají své. Dell Inspiron patří mezi jedenáctipalcovými přístroji k tomu nejrychlejšímu, co můžete v rozumné cenové kategorii dostat. Aktuální cena novinky, která činí zhruba 16 500 Kč včetně DPH, je více než příjemná. Při porovnání s Atomovým minibookem totiž dostanete více než plnohodnotný rychlý přenosný počítač s velkým diskem a navíc i kvalitním displejem s LED podsvícením. Nárůst výkonu při porovnání s Atomem je hodně znát i při běžném používání.

Mezi nevýhody patří nevzhledná baterie, která trčí na zádi notebooku dolů, vertikálně maličký touchpad (za což může umístění klávesnice doprostřed přístroje) a lesklý rámeček displeje. Dále už ale následují samé klady. Přístroj se nadbytečně nezahřívá (nejdůležitější je, že netopí v oblasti rukou) a v malé zátěži je velmi tichý.

Celé šasi je příkladně tuhé a pevné, nikde nic nevrže a nejsou znát žádné nedostatky ve zpracování. Velká klávesnice od kraje ke kraji je oproti některým menším minibookům doslova potěšením. Dell Inspiron 1110 se může pochlubit také nízkou hmotností pouhých 1,385 kg. Což vzhledem k výkonu a velkému disku není mnoho. Malý tenký cestovní adaptér také zvyšuje užitnou hodnotu notebooku v terénu (lépe by mohlo být vyřešeno pouze připojení kabelu ze zásuvky do adaptéru, viz fotografie). Nebýt té nevzhledné baterie, sám bych na cesty maličký jedenáctipalcový Dell v této poměrně silné konfiguraci vozil rád s sebou. Navíc si můžete vybrat dle vkusu barvu víka, od testované křiklavé červené, přes dámskou růžovou a pastelově modrou, až po tradiční černou nebo módní sněhovou bílou. Nešvarem přístrojů poslední doby je přílišná miniaturizace a malý výkon. Dell Inspiron 1110 naštěstí žádným z těchto nešvarů netrpí, protože i přes své rozměry nabídne dostatek výkonu i praktičnosti.

Kompletní fotogalerie

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Produkt

Cena

16500

Zapůjčil

Dell

Specifikace

Procesor

Intel Celeron Mobile 743 (1,3 GHz)

Operační paměť (vestavěná)

4 GB DDR2 (800 MHz)

Operační paměť (rozšiřitelná do)

Pevný disk (velikost)

320 GB

Pevný disk (rychlost)

5400 RPM

Pevný disk (typ připojení)

Serial ATA

Optická mechanika (typ)

Bez mechaniky

Optická mechanika (rychlost)

Velikost displeje (palců)

11,6″ (LED podsvícení)

Rozlišení displeje

1 366 × 768

Grafická karta

Intel GMA X4500

Grafická paměť

sdílená paměť

Wi-Fi

802.11 b/g

Bluetooth

2.1 + EDR

Mobilní komunikace

Operační systém

Windows Vista Home Premium

Porty (s výjimkou USB)

1× HDMI, 1× RJ-45, 1× mikrofon, 1× sluchátka

Počet USB portů

3× USB 2.0

Slot pro karty

Rozměry

292 × 214 × 23,5-25,8 mm

Hmotnost

1,4 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

3575

3DMark03 (body)

1404

3DMark05 (body)

974

3DMark06 (body)

546

PCMark05 (body)

1889 (CPU: 2223, paměť: 3151, grafika: 946, HDD: 4830)

HDTune (MB/s; ms)

51,4

CrystalDiskMark (MB/s)

50,59 (čtení), 49,82 (zápis)

SuperPI (čas)


Cinebench R10 (body)

Single CPU Render Test CB 1275

Sandra 2009 (procesor)


Sandra 2009 (multimédia)


Sandra 2009 (paměť)


Vista Index (body)

CPU 3,4; RAM 4,9; Grafika 3,2; Herní graf. 3,3; HDD 5,4

Výdrž web* (čas)

4:58

Výdrž kancelář** (čas)

5:12

Výdrž multimédia*** (čas)

2:49

Poznámka: * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!