Dell Inspiron 14z: tenký, pěkný a levný (první pohled)

0

Na recenzi máme Dell Inspiron 14z. Jak vám napoví zetko na konci, jde o tenkou variantu 14″ notebooku pro spotřebitele. Tedy nic pracovního za horentní sumy, notebook je to docela levný, naši konfiguraci pořídíte zhruba za 16 tisíc Kč vč. DPH, a přitom musím říct, že je notebook dobře vybavený a rozhodně se mi líbil. Tedy, až na pár detailů.

Dnes jsem si pro vás přichystal menší náhled, plnohodnotná recenze s testy vyjde už brzy, ale myslím, že uvítáte možnost se na Inspiron podívat jednoduše a zhodnotit jej předběžně v jediné kapitole.

Co vás zaujme?

Co se vám na nedávno představeném Inspironu bude líbit? Tak jak jsem řekl, je docela tenký, konkrétně sympatických 25 mm. S tím se pojí i docela nízká hmotnost, i když je šasi notebooku z velké části z kovu, hmotnost nepřesáhla 2 kg, přesně 1,92 kg. Notebook docela ušetřil na tloušťce kloubů, tenký displej není zasazen až na konci základny, za klouby ještě notebook pokračuje. S tím souvisí, že ho nijak moc nerozevřete, i když těch 130 ¬∞ by vám asi mělo stačit.

Zpracování docela ujde, je alespoň relativně pevné, i když třeba v lícování zázraky nečekejte. Jde o levnou třídu notebooků, ale nejde určitě o nic hrozného.

Jinak se mi moc líbila klávesnice. Klávesy jsou silně zaoblené a mají mezi sebou velké mezery, stisk je měkký a tichý. Nevýhodou je možná, že občas nepoznáte, jestli jste domáčkli, ale zvyknete si. Tlačítka touchpadu jsou dost otřesná.

Velkým záporem je i zpracování portů. Jak můžete vidět na fotkách, ty jsou zadělané záslepkou, asi aby byl notebook elegantní. Předpokládám, že polovina majitelů je bez milosti utrhne, protože zastrčit flashku jednou rukou je neřešitelný úkol a vůbec jakákoli práce s konektory je nepohodlná. Navíc chybí port VGA (D-Sub), to je velká škoda.

Hardware je poměrně jednoduchý – je tu procesor Intel Core i3-2330M, dvoujádro Sandy Bridge na 2,2 GHz, s 4 GB RAM a integrovanou grafikou Intel HD Graphics 3000. Herní výkon není bůhvíjaký, na práci je ale vše v pořádku a zahrajete si přinejhorším na nízké detaily skoro všechno. A je tu i 500GB disk. Za danou cenu hezké.

Notebook je ztenčený a to s sebou nese i zmenšenou baterii, 44 Wh opravdu není nejvíc. A výdrž je ještě horší, než bych čekal. Podle hrubých výsledků můžete agresivně surfovat po internetu přes Wi-Fi jen asi 3,5 h, což je dnes už opravdu málo. Snad vyjdou další testy optimističtěji.

Předběžný verdikt

Detailněji to shrnu ještě ve velkém článku, ale pro dnešek bych naše preview uzavřel s tím, že Dell Inspiron 14z s pár výtkami doporučit můžu. Notebook je docela levný, lehký, tenký, pěkný a dobře vybavený. A má opravdu skvělou klávesnici. Přitom není ani nijak extra špatně zpracovaný, jak jsme u řady Inspiron mohli vídat. V ceně je samozřejmě i Windows 7 a dvouletá záruka s garancí opravy NBD.

A těch pár výtek? Záslepky na konektory jsou hodně nepraktické, tlačítka na touchpadu jsou strašně tuhá a vypadá to, že výdrž nebude z nejlepších (i když ještě loni bych ji asi musel pochválit). Zvláště v posledním bodě si ale počkejme raději na finální recenzi.

Ohodnoťte tento článek!