Dell Inspiron 14z: tenký, pěkný a levný (test)

0

První dojmy a zpracování

Dell Inspiron 14z – spotřební 14″ v tenkém

Jakkoli je Dell renomovaná značka na poli dražších pracovních či univerzálních notebooků, řada Inspiron si příliš nezadá s většinou levných výrobců, a naštěstí mezi ně spadá i cenou. Inspiron 14z, nebo trochu jiným označením Inspiron N411Z, chcete-li, není žádnou výjimkou. Čtrnáctipalcový notebook je docela pěkný a rychlý a nevypadá, že by měl nějaké zásadní vady. Stojí jen 16 tis. Kč, na čem se dělaly kompromisy?

Uvnitř je slušné dvoujádro Sandy Bridge s 4 GB RAM, použitelná integrovaná grafika, 500GB disk. Navenek ladné křivky, nízká hmotnost, parádní klávesnice a tenký profil. To celé z kartáčovaného kovu v nenucené hnědé barvě. A dokonce i ty boky má notebook bez ošklivých portů a děr. Ale to už bych zněl ironicky, pojďme radši dále.

První dojmy

Notebook se mi moc líbil. 14″ model je pod 2 kg hmotnosti spíše vzácnost (ačkkoli už chystáme recenzi na 15,6″ notebook vážící pod 2 kg), tloušťka zhruba 25 mm není nic extrémního, ale je to stále pěkně tenký rozměr. K lehkosti a tenkosti přidejme z velké části kovové zaoblené zpracování a nízkou cenu a Inspiron 14z by mohl být hitem.

Nebýt několika ALE. Zpočátku mě notebook nadchnul, a i postupem času jsem s ním byl spokojený, počáteční nadšení ale trochu opadlo, když jsem si všiml pár detailů. Jedním jsou „zalígrované“ porty. Jak jsem naznačil, boky notebooku jsou opravdu krásně hladké, porty na nich moc nenajdete, podle designéra by asi nevypadaly esteticky. Ony tu jsou, ale pod plastovou krytkou, která dost ztěžuje manipulaci s nimi a může navíc působit problémy, pokud zasunujete do konektoru nějakou vyšší flashku.

Druhou věcí, co mě trochu zarazila, je výdrž na baterku. Čtyřčlánkový akumulátor se dá čekat, když je to takový drobnější notebook, ale přeci jen jsem čekal více. To už se ale dostáváme z prvních dojmů. Ty byly totiž perfektní.

Dell Inspiron 14z (N411Z)
Cena zhruba 16 000 Kč vč. DPH
Zapůjčil AMI Communications
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i3-2330M
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 2,2 GHz
Max. frekvence (turbo)
Operační paměť 4 GB DDR3 1333 MHz (1 × 4 GB)
Pevný disk (velikost) 500 GB
Pevný disk (rychlost) 5400 ot./min
Mechanika DVD±RW SuperMulti
Velikost displeje 14″
Povrch displeje lesklý
Rozlišení displeje 1366 × 768 px
Grafická karta Intel HD Graphics 3000
Grafická paměť sdílená
Konektory, sloty
Výstupy na monitory HDMI, mini-DisplayPort
Porty (s výjimkou USB) 2× 3,5mm audio, síťový konektor RJ-45 (1Gb/s Ethernet)
Počet portů USB 2.0 1
Počet portů USB 3.0 2
Čtečka paměťových karet SD/MMC/MS Pro
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 346 × 245 × 25 mm
Hmotnost 1,92 kg
Kapacita baterie (Wh) 44 Wh (šestičlánková)
Výkon napájecího adaptéru 65 W
Software
Operační systém Windows 7 Home Premium 64bit SP1

Zpracování

Když jsem slyšel o Inspironu za 16 tisíc, rovnou jsem si řekl, že zpracování nebude nic moc. Příjemně jsem se mýlil, ve výsledku jsem byl docela spokojen. Notebook je z velké části z kovu. Zpracování je poněkud netradiční konstrukce – jak můžete vidět z prvního obrázku pod odstavcem, zadní část poněkud přečnívá za klouby víka. Dell takhle staví svoje tenčí notebooky, trochu to šetří místo a hlavně se do zadní části může nacpat třeba baterka.

S prohýbáním jsem byl spokojen. Kov byl i přes svou nízkou hmotnost docela masivní a po zatlačení na základnu notebook opravdu udržel tlak. Displej je tenký, ale i přesto docela odolný, i když v krutu už se ohýbal více než by bylo zdrávo a tiše, leč zlověstně u toho praskal. Jemné popraskávání, v této třídě běžné, vás čeká i tady, obzvláště u displeje, základna je stavěná opravdu pevně.

Lícování je trochu rozporuplné. Působilo na mě pevným, leč povrzávajícím dojmem. Při jemném zacházení by ale pevné mělo zůstat, a to nadprůměrně. Nelíbily se mi ale hrany, které z líců čněly, přejetím po čele notebooku ucítíte zoubky na velmi ostrém povrchu kovové části. Na to samé jsem si třeba stěžoval u kovových Pavilionů dv6.

Povrchově musím notebook zase pochválit – otisky prstů sice na kovu necháte, ale na kartáčovaném povrchu vás nemusí příliš zatěžovat, rámeček displeje je perfektně matný a vlastně kromě podkladu klávesnice a displeje samotného tu nic lesklého není, a to je dobře. Ani škrábanců se asi nemusíte moc bát. V kovu sice nějaké udělat můžete, obvykle ale jen ostřejšími předměty, a i tak ne moc viditelné, žádnou barvu nestrháváte.

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita a notebook ze stran

Jak jsem řekl, všechny porty (kromě napájecího naštěstí) jsou zakryty vyklápěcími plastovými krytkami. Ty mají vůli se vracet zpět, takže zapomeňte na zapojování USB zařízení jedinou rukou. Stejně musíte krytku vždy vycvaknout, a i zacvaknutí není tak jednoduché, jak se zdá. Předpokládám, že řada z vás se s kousky plastu brzy rozloučí a krytky prostě utrhne.

Začněme na levé straně notebooku – zleva doprava je tu pod jednou krytkou mini-DisplayPort, HDMI a port USB 2.0. Dále výdech chlazení, Za ním ještě čtečka paměťových karet SD, MMC a MS Pro.

Přední strana je relativně prázdná, nalevo tu jsou čtyři bílé kontrolky (stav, disk, nabíjení, Wi-Fi) a na obou stranách malé mřížky reproduktorů. Na pravé straně najdete DVD¬±RW mechaniku s podporou dvouvrstvých disků, jediný kombinovaný 3,5mm konektor pro zvuk a dva porty USB 3.0, nakonec otvor pro zámek Kensington. Vzadu je zakrytkovaný port RJ-45 (síť, Ethernet 1 Gb/s), záda baterie a zdířka pro napájecí adaptér.

O bezdrátové síťové připojení se starají čipy Intel Centrino Wireless-N 1030, je tu Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 3.0 HS. Síťovka k drátovému 1Gb/s Ethernetu je od Atherosu.

Klávesnice

Klávesnice se mi moc líbila. Klávesy jsou totiž dost zaoblené, matné, mají měkký a všeobecně docela tichý stisk a velké mezery mezi sebou, psaní je tedy pohodlné, tiché a přesné. Co do rozložení tu žádné velké záludnosti nehledejte. Klávesy F1-F12 plní primárně svou funkci, přes Fn jsou potom funkční. Je tu kontextová klávesa, Home, End, Delete, Insert, PageUp, PageDown i PrintScreen jsou bez dvojhmatu, to chválím. Jen trochu zamrzí nepřítomnost Fn bloku, čísla lze psát pouze na řásku nad písmeny.

Klávesnice je mírně zapuštěná a vanička je ohraničená stříbrnou linkou.

Jinak je nad klávesnicí vlevo tlačítko pro zapnutí, bíle podsvícené, stříbrné. Napravo jsou pak tři tlačítka, jedno z nich máte k dispozici na vlastní naprogramování na spouštění nějaké aplikace (Dell Instant Launch), další spouští Dell Support Center a to třetí Centrum nastavení mobilních zařízení z Windows 7.

Touchpad

Touchpad jako takový docela ušel. Nebyl příliš velký, ale nijak extrémně neskákal, i když vertikální citlivost by určitě využila nějaké nastavení. Samozřejmostí jsou zde multidotyková gesta, žádný rolovací pruh tu už nehledejte. Dvojhmatem na klávesnici jej můžete vypnout, v tom případě se rozsvítí oranžová dioda nad ním.

Co se mi nelíbilo, byla tlačítka. Ta byla také docela malá a úzká, ale především měla dosti tuhý stisk, nvíc nerovnoměrný. Prostě to většinou chtělo sílu, což na svižné brouzdání po internetu nebo gesta moc není.

Displej – nic moc

Displej byl docela špatný. Na 14″ úhlopříčce není 1366 × 768 pixelů nic moc, ale to bych snesl. Lesklý povrch, který funguje jako zrcadlo, bych taky přežil. Ale ty barvy… Jako obvykle, je tu docela hodně ustřelená modrá a opravdu hodně odstíny šedi. Gamma se liší skoro o 20 %. Podsvícení černé barvy při 120 cd/m2 na bílé je odfláknutých 1,81 cd/m2 (měření jsem dvakrát opakoval), statický kontrast je tedy mizerných 1:67.

Minimální podsvícení je na úsporných 12 cd/m2, maximální na 182 cd/m2 – to opět není moc. Vzpomeňme třeba na Asus Zenbook UX31E, který i z ultratenkého podsvícení vyzářil přes 400 cd/m2.

Hardware a výkon (grafy)

Hardwarová výbava (vnitřnosti)

Co do hardwaru to máme jednoduché. Je tu procesor Intel Core i3-2330M, dvoujádro (virtuální čtyřjádro) Sandy Bridge na 2,2 GHz, bez Turba. K němu 4 GB pamětí DDR3 v jediném slotu, což není zrovna ideální, spotřeba notebooku je stejně docela vysoká a integrovaná grafika by využila dvoukanálové zapojení. Je tu samozřejmě známá Intel HD Graphics 3000.

Pevný disk je od Western Digital, konkrétně model Scorpio Blue WD5000BPVT, ano, 500GB disk s 5400ot./min. Jeho výkon je relativně (pod)průměrný, odezva i práce s 4k bloky nejsou nic moc.

Výkon

Windows Experience Index vám velmi zhruba nastíní celkovou situaci, ale jak jsem řekl, není nijak zásadně vypovídající. Procesor je docela silák, i když jde o Core i3, 2,2 GHz je na plnotučném dvoujádrovém Sandy Bridge docela dobrý výkon. Paměť sráží jediný kanál přístupu, to sráží i grafiku a to sráží celkové hodnocení systému. Pevný disk je na velmi rutinních 5,9 bodech.

Procesor vás skutečně nezklame, přikládám graf výkonu v Cinebenchi R11.5, renderovat asi moc nebudete, ale jde o zajímavou ukázku výkonu jednoho jádra a všech jader. Dále přidávám graf převodu videa v x264 BenchMarku ve verzi 3.0. V rámci nové metodiky už brzy přejdeme na novější 4.0, či FHD verzi.

Nakonec ještě ilustraci celkové rychlosti a produktivity počítače a průměrné-podprůměrné rychlosti disku – graf z PCMarku Vantage.

Cinebench R11.5
(body – více je lépe)

x264 Benchmark HD v3.0
(fps – více je lépe)

PCMark Vantage
(body – více je lépe)

Hluk, zahřívání, výdrž

Hluk byl docela dobře regulovaný, v zátěži se ventilátor rychle roztočil a slyšitelně foukal, i když nešlo o nic hrozného, v klidu pak okamžitě zpomalil. Právě v klidu ale moc chválit Inspiron nemůžu, protože nejen že byl ventilátor stále slyšet, ale ozývalo se i drobné slabounce slyšitelné rachtání v něm, což předpokládám, že je nejspíše chyba našeho kusu.

Výdrž pro mě byla překvapením, a to ne zrovna dobrým. Už v preview Inspironu 14z jsem vás upozorňoval, že se mi v předběžném testu podařilo naměřit zhruba 3,5 h výdrže na webu. Tohle jsou výsledky přesných měření s polovičním jasem LCD a s Wi-Fi:

  • náročné prohlížení webu: 3:33 h 
  • přehrávání 720p videa: 3:21 h

Akumulátor není velký, kapacita 44 Wh není mnoho, i tak bych ale čekal zhruba o hodinu lepší výdrž. 3,5 h při používání s Wi-Fi nejsou žádná katastrofa, ale oproti dnešní konkurenci je to špatné.

Zvuk, webkamera a napájení

Reproduktory nenesly žádnou značku, přesto je ale musím pochválit. Jejich výkon je 2× 2 W RMS, jak už jsem říkal, směřují mírně dolů dopředu na čele. Nejde o žádný zázrak, ale hrají docela hlasitě při relativně rozumném zkreslení. Basy chybí, pochopitelně.

Webkamera umí točit i v 720p a najdete tu na ni software YouCam. Napájení tu zprostředkovává 65W adaptér s nesvítícím zalomeným koncem, notebook naplno nabijete zhruba za 2,5 h.

Software

Notebook má předinstalovány Windows 7 Home Premium v 64bitové edici se Service Packem 1. O dalším softwaru nainstalovaném na konkrétně tomto notebooku jsem se důkladně rozhovořil v tomto článku:

Asi tušíte, že nijak lichotivě, i když to nebylo nejhorší.

Výsledky testů, screenshoty

Výsledky benchmarků

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark Vantage
5 555; Memories: 3 365, TV and Movies: 3 627, Gaming: 3 842, Music: 5 369, Communications: 5 176, Productivity: 4 985, HDD: 3 435
PCMark 7 1 928; Lightweight: 1 630, Productivity: 1 153, Creativity: 3 793, Entertainment: 1 946, Computation: 8 155, Storage: 1 426
Windows 7 Experience Index 5,6; Procesor: 5,6, RAM: 5,9, Grafika: 5,8, Herní grafika: 6,2, Disk: 5,9
Herní testy
3DMark06 (body) 3 172; SM2.0 Score: 1 014, HDR/SM3.0 Score: 1 217, CPU Score: 2 406
3DMark Vantage (body) P1493; GPU Score: 1 207, CPU Score: 6 912
3DMark11 (body) – (grafická karta nepodporuje DirectX 11)
Testy výkonu procesoru
SiSoft Sandra 2010 CPU: 30 GOPS, 34,7 GIPS, 26 GFLOPS; AES: 292 MB/s; RAM: 9 GB/s
Cinebench R11.5 xCPU: 2,12 pts., 1CPU: 0,88 pts., OpenGL: 8,14 fps
x264 BenchMark HD v3.0
43,17/11,65 fps
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 1:13
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 2:27
WM9 Encoder (čas) 3:49
Testy výkonu pevného disku
CrystalDiskMark 3 Seq: 85 & 86 MB/s; 512K: 29 & 47 MB/s; 4K: 0,38 & 0,85 MB/s; 4K QD32 0,73 & 0,83MB/s
AS SSD – Copy benchmark ISO: 36 MB/s; Program: 28 MB/s; Game: 31 MB/s
HD Tune 2.55 prům. čtení: 70,9 MB/s, odezva: 19,5 ms
Testy výdrže
Výdrž film (čas) 3:24
Výdrž web (čas) 3:33

 


.

Závěr, zhodnocení

Parádní, ale s pár podstatnými výhradami

Notebook bych doporučil, ale rozhodně předtím daného člověka seznámil s pár ALE. Jak jsem říkal, je tenký, lehký, pěkný. A co mohu soudit, vypadá i docela kvalitně. Vzít notebook za roh a zvednout ho není problém. Rychlé dvoujádro s dostatkem RAM a 500GB diskem se tu najde taky a pochválit musím i moc pěknou klávesnici. Design je jednoduchý a nikoho neurazíte. A to vše za něco přes 16 tis. Kč s DPH, dokonce dostupné i v červené variantě.

Jak jsem zmínil, je tu pár problémů. Pozor si dejte hlavně na nízkou výdrž, připravte se na něco přes 3 h při náročném používání, v klidu kolem 4 h. Displej je špatný a také vás budou asi iritovat krytky konektorů. Na hry nejde o moc dobrou volbu, ani slabá integrovaná grafika zde nevyužívá svůj potenciál kvůli jednokanálové paměti. Starší hry si zahrajete jako na všem, to se nebojte, ale pokud plánujete nějakou novinku, raději si zkontrolujte, jestli ji HD Graphics 3000 spolehlivě rozjede.

Plusy a mínusy:

  + relativně nízká cena
+ tenký stylový design

  + dobrá klávesnice
    + nízká hmotnost (1,92 kg)
   + na spotřebitelskou třídu slušné zpracování 
+ v ceně 2 roky záruky NBD

  + červená barevná varianta

  – nízká výdrž
  – krytky na konektorech
  – špatný displej
  – tuhá tlačítka touchpadu
– už trochu moc předinstalovaného softwaru
– herní výkon pod průměrem HD Graphics 3000 – nic moc

Galerie fotografií

Ohodnoťte tento článek!