Dell Inspiron 1720 – pořádná sedmnáctka

0

[firstpagebreak title=Spíše převozný, než-li přenosný]Že jsou klasické počítače na ústupu, je patrno z tržních průzkumů už delší dobu. Řada lidí si kupuje notebooky ne proto, že by na nich nutně museli pracovat někde v terénu, ale proto, že se jim počítače zdají hlučné a zabírají na pracovním stole mnoho místa – je nutno natáhnout spoustu kabelů, do kterých si pak pod stolem kopou.

Notebook místo počítače

Výrobci notebooků na tento trend reagují výrobou velkých modelů, které se obecně nazývají DTR – desktop replacement, tedy náhrada stolních počítačů. Zatímco 14″ a 15″ modely jsou oproti desktopu příliš malé, notebooky s 17″ a většími displeji už jako nahradu počítače lze použít velmi dobře. Mají většinou velkou klávesnici včetně numerického bloku, takže není potřeba připojovat klávesnici externí – uživatelé nejsou při práci nijak omezováni.


Kromě decentní černé si můžete vybrat ještě bílou, hnědou, červenou, růžovou, zelenou a žlutou

Velký je také displej – nemívá sice úplně největší rozlišení, na 17″ modelu je to zpravidla 1 440 × 900 bodů, ale většině to bohatě stačí; důležitá je velikost obrazovky, kterou lze využít při hrách nebo při sledování filmů. Dnes má 17″ model v nabídce takřka každý výrobce, snad kromě Lenova; to ale takový notebook podle zákulisních informací už také chystá.

Je ale jasné, že použití takových notebooků je omezeno na pracovní stůl, protože pro práci v klíně jsou už příliš velké a v autobusu nebo nebo v letadle naprosto nepoužitelné. Zkoušel jsem to a vážně to není vůbec pohodlné a praktické.

17″ notebooky jsou zpravidla levné, protože si je kupují především domácí uživatelé – ti, kdo chtějí s notebookem pracovat v práci, potřebují spíše mobilitu než velký displej. Ceny začínají na nějakých 15 tisících, za které koupíte model s integrovanou grafikou a základní výbavou. Je jasné, že to nejsou žádné herní mašiny, ale na filmy, úpravu fotek a prohlížení internetu bohatě postačí.[pagebreak title=Herní výkon, klávesnice, výbava]

Na hry jako dělaný

Dell Inspiron 1720 je ale jiná cenová a výkonnová liga – začíná na ceně okolo 22 tisíc a má v základu dvoujádro a grafickou kartu GeForce 8400M GS, která stačí na starší hry. Za drobný příplatek si můžete počítač rozšířit o grafickou kartu GeForce 8600M GT, na níž si už bez problému zahrajete v nižším rozlišení i moderní hry (bez problému např. Unreal Tournament 3), až 4 GB paměti nebo dva pevné disky o celkové kapacitě 500 GB. A právě v takové konfiguraci jsme Inspiron testovali.


Materiál, z kterého je tělo notebooku vyrobenu, vzbuzuje velkou důvěru – Inspiron 1720 je jako tank

Notebook není žádné tintítko, s hmotností 3,8 kg a velkým adaptérem napájení se v tašece pěkně pronese, nehledě na to, že jej v klasickém batohu nebo tašce určené pro 15,4″ modely neodnesete. Resp. odnesete, ale třeba z batohu vám bude kousek čouhat – ve své Dicotě jsem dokázal zapnout téměř celý zip.


Co znamenají tyto výsledky? – Metodika testování
Recenze a parametry Toshiba Satellite A300-15J

Tělo je docela tlusté, což může vadit těm, kdo u stolu spíše leží než sedí; vysoká hrana je ale naštěstí zakulacena, takže nejsou otlačena zápěstí a předloktí. Každopádně kvůli větší vzdálenosti klávesnice od okraje je lepší sedět na židli spíše kolměji.

Klávesnice na jedničku

Zatímco vnější obal – víko i spodek – je kompletně černý, vnitřek je zase stříbrný, a to včetně klávesnice; připomíná tak modely XPS. Ostatně stejné je provedení klávesnice, jak tvar tlačítek, tak jejich popisky a mechanizmus stisku.

Na klávesnici se píše doslova výborně a díky tomu, že sám používám XPS, jsem neměl s přechodem naprosto žádný problém. Díky numerickému bloku nemusíte neustále psát čísla se Shiftem, kurzorový blok je naštěstí od zbytku oddělen natolik, že se nemůžete uklepnout.

Trochu nešikovně jsou umístěny multimediální klávesy pro ovládání hlasitosti či přehrávání filmů na přední hraně – občas se mi stávalo, že jsem nějakou zmáčknul opřeným zápěstím. Z tohoto pohledu by rozhodně bylo lepší umístění mezi klávesnicí a displejem, jako to má XPS.

Za poměrně nešťasnou považuji velikost touchpadu – vzhledem k ploše displeje je prostě malý a musíte si nastavit velmi vysokou citlivost ukazatele, abyste na jeden pohyb dokázali přejet celou obrazovku (pak ale není pohyb ukazatele příliš přesný). Naprosto stejný problém má i XPS, z čehož usuzuji, že v Dellu snad ani nepředpokládají, že by touchpad vůbec někdo používal.

Až na DVI vše

Mohutný displej je uchycen dvěma masivními klouby, které jsou dostatečně tuhé na to, aby se displej nepohnul ani při prudkém pohybu. Celkově mohu hodnotit kvalitu provedení celého notebooku jako  chvalitebnou, protože klouby displeje trochu vržou, akumulátor nesedí zcela pevně, takže se ve své „jamce“ hýbe, a ani kryt obou pevných disků není upevněn optimálně.

 

Tělo jako takové je ale velmi pevné a mám z něj jednoznačně pozitivní dojem – aby také ne, na rozdíl od malých notebooků se zde nemuselo nikde šetřit na masivních materiálech. Inspiron 1720 trochu připomíná klasické americké automobily – masivní a těžké zařízení s vysokým výkonem.

V konektorové výbavě nechybí nic podstatného. Potěšilo mne pět portů USB, dva jsou vpravo, tři vzadu – dva zcela vpravo a jeden zcela vlevo. Na levé straně je slot na ExpressCard, tlačítko pro zapnutí Bluetooth a WiFi, vzadu najdete kromě zmíněných tří portů USB také konektor napájení a obstarožní S-Video.

Nejbohatší je pravá strana, kde můžete zapojit ethernetový kabel, monitor přes konektor VGA, kameru přes malý FireWire, paměťové karty SD, MMC a Memory Stick a také sluchátka s mikrofonem. Kromě toho se zda nachází ještě DVD vypalovačka. Jako náhrada stolního počítače je to zkrátka optimální.


Tzw. Wi-Fi catcher vyhledá dostupné sítě i když je notebook vypnutý

Jediné, co trochu chybí, je konektor HDMI nebo DVI, ale díky velkému displeji si větší externí monitor bude chtít připojit jen málokdo. Digitální výstup má smysl spíše tam, kde je displej notebooku příliš malý a hodí se jen na práci v terénu, zatímco doma nebo v kanceláři se pracuje na pořádně dvacítce – příkladem je XPS M1330, který má rozlišení jen 1 280 × 800 bodů a HDMI mu nechybí (má ale zase jen dva porty USB). Naštěstí je u Insnpironu 1720 VGA výstup dostatečně kvalitní na to, aby zvládl rozlišení 1 680 × 1 050 bodů bez v špičkové kvalitě.[pagebreak title=Aplikační výkon, displej a multimédia]

Pořádná nálož

Stejně jako má dostatečnou výbavu konektorů má Inspiron i velmi dobrou výbavu uvnitř. Základem testované konfigurace je procesor Intel Core 2 Duo s frekvencí 1,83 GHz, který tvoří dolní část procesorové nabídky. Pro většinu aplikací včetně her je jeho výkon naprosto dostačující, vybrat si ale můžete jakýkoliv jiný procesor, který se dnes do notebooků dodává, včetně 45nm Penrynů.


Co znamenají tyto výsledky? – Metodika testování
Recenze a parametry Toshiba Satellite A300-15J


Místo pro dva pevné disk a rovnou tři mini PCI karty

S velikostí paměti to výrobce u našeho modelu možná až zbytečně přehnal, 4 GB jsou pro běžného uživatele zbytečný luxus, nehledě na to, že použitý 32bitový systém ji nedokáže využít celou; Inspironu z ní „zbylo“ 3 581 MB. Při konfiguraci systému si navíc ani nelze vybrat 64bit variantu systému, která by se 4 GB operační paměti neměla problém.

Stejně tak je luxusem nadílka dvou 250GB disků s 5 400 otáčkami. Nejsou spojeny do pole RAID, přesto jsou na poměry běžných notebooků velmi rychlé: průměrná rychlost čtení se pohybuje okolo 48 MB/s. Naštěstí Dell nabízí velké možnosti volby konfigurace, můžete si zvolit i menší disk nebo naopak model s 7 200 otáčkami.

Použitou grafiku jsem už zmínil, jde o GeForce 8600M GT, která je mezi mobilními grafikami sice průměrem, ale na hraní bohatě stačí – tedy pokud nehodláte hrát poslední šlágry v maximálním rozlišení a maximálními detaily.

Displej a multimédia

Použitý displej je samozřejmě širokoúhlý, naštěstí ale ještě s poměrem stran 16:10. S rozlišením 1 440 × 900 bodů má téměř stejně velké body jako klasické stolní LCD o velikosti 17″ s rozlišením 1 280 × 1 024 bodů nebo 20″ širokoúhlý displej s rozlišením 1 680 × 1 050 bodů. Přesto by bylo větší rozlišení lepší, protože u notebooku se sedí blíž a menší body tak moc nevadí. Při konfiguraci přímo na dell.cz si lze vybrat i rozlišení 1 920 × 1 200 bodů, které je na druhou stranu docela brutální.


Malé reproduktory vám velký koncert neudělají

Testovaná konfigurace měla matný displej s relativně nízkým jasem, který se kvalitou zobrazení řadí k šedému průměru – neoslňuje kvalitou, ani nezarmucuje výraznými chybami. V nabídce si lze vybrat i verzi TrueLife, která by měla mít nejen vyšší jas, ale i kontrast díky lesklému filtru.

Zvuk integrovaných reproduktorů zaujal hlavně velmi vysokou hlasitostí, již méně však svojí kvalitou. Reprodukce byla slušná hlavně v oblasti vyšších středových tónů a výrazně pokulhávala v basových složkách i výškách. U 17″ těla je to docela škoda – obvyklou součástí výbavy největších notebooků bývají právě basové reproduktory.


Webovou kameru doplňuje dvojice mikrofonů

U Inspironu navíc zamrzí i možnosti audio výstupu, které znemožňují připojení 5.1 reproduktorů analogovu cestou a musíte se tak spolehnout pouze na dražší digitální modely nebo externí zvukovou kartu. Kvalita výstupu při poslechu na sluchátkách je naštěstí bez problémů.[pagebreak title=Chlazení, výdrž a hodnocení]

Tichý s rozumnou výdrží

K velkým pozitivům notebooku patří velmi tichý chod a nízké zahřívání i v zátěži. Konstruktéři si totiž díky velkému tělu mohli dovolit použít kvalitní pasivní chladič a velký větráček. Ten běží v idle jen velmi lehounce, v běžném pracovním prostředí takřka neslyšně. Když si budete chtít zahrát nebo pustíte náročnější aplikaci, rozběhne se sice naplno, ale ani maximální úroveň není nijak rušivá.


Velký větrák i pasiv zajišťují tiché a učinné chlazení

Tady opět nemohu nezmínit XPS M1330, který je v zátěži hlučný jako vysavač a přesto nedokáže notebook uchladit. Teplota grafiky Inspironu se při běžné práci ve Windows pohybuje mezi 45 a 55 stupni, v zátěži nepřesáhne 65 stupňů. Přes tuto hranici se nedostane ani procesor a ostatní části notebooku. V tomto ohledu je zkrátka výhoda velkého notebooku je zřejmá.


Velký a těžký adaptér u 17″ notebooku příliš nevadí

Se základní baterií o kapacitě 56 Wh vydrží notebook okolo necelé 2,5 hodiny při běžné práci – spotřeba se drží mezi 16 a 25 W v závislosti od zatížení. Při vysokém zatížení se spotřeba rapidně zvýší až k 30 W. Vzhledem k tomu, že jde spíše o náhradu stolního počítače, u něhož se předpokládá, že bude většinu času trávit doma, není nižší výdrž žádný problém.

Pokud chcete, aby notebook přece jen vydržel déle, můžete si rovnou při koupi objednat druhou baterii se stejnou kapacitou, případně 85Wh model. S ním by notebook měl vydržet okolo 4,5 hodiny. Dobíjení v zapnutém stavu trvá okolo dvou hodin.


Metodika testování

Na výdrž Inspironu má velký vliv nejen grafická karta a displej, ale také dvojice disků, které si při aktivitě řeknou o velkou část energie. Za neúspornou lze považovat i Wi-Fi kartu, což nakonec způsobilo, že při aktivním surfování přes Wi-Fi vydrží Inspiron 1720 kratší dobu než při sledování filmu z pevného disku.

Docela fajn věc

Dell Inspiron 1720 považuji za jednu z těch lepších sedmnáctek, i když to není právě nejnovější model. Nabízí ale výbornou ergonomii práce, více než použitelnou klávesnici, možnost umístit dva pevné disky, svižnou grafikou a tichý chod. Nevýhodou může být snad jen malý touchpad a nižší rozlišení displeje – 1 440 × 900 bodů mají i některé čtrnáctky (na druhou stranu ale také stolní devatenáctky). Většině uživatelů to sice bude vyhovovat, já osobně bych si za větší počet bodů rád připlatil. Bohužel není možné zvolit 1 680 x 1 050, ale až vyšší, 1 920 x 1 200 bodů.

Lákavou vlastností notebooků Dell je i jejich konfigurovatelnou, při které si můžete výbavu nastavit svým potřebám. S ní je však spojená i vyšší cena – pokud se spokojíte s určitými konfiguracemi, můžete koupit Inspiron 1720 i mnohem levněji. Důležitým faktorem k rozhodování může být i záruka, která je i u tohoto domácího notebooku nastavená na standard NBD on-site neboli řešení následující pracovní den od nahlášení poruchy na místě instalace.

Klady a zápory

+ tiché chlazení
+ dobrý výkon
+ kvalitní klávesnice
+ numerický blok
+ bytelné tělo
+ disková kapacita

nižší jas matného displeje
hmotnost
chybí 5.1 analogový výstup
nižší kvalita zvuku integrovaných reproduktorů
chybí digitální výstup obrazu (HDMI, DVI)

Informace

Zapůjčil:               www.dell.cz
Cena:                   36 500 Kč – konfigurátor dell.cz (2 roky záruky)
                           30 000 Kč – internetoví prodejci (3 roky záruky)

Ohodnoťte tento článek!