Dell Inspiron 7537: dotykový MacBook Pro za polovic (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Před nedávnem nás v redakci zaujal Inspiron 7537. Tip na dotykový notebook od Dellu mi kolega poslal se slovy, že snad není nutné říkat, který konkurenční produkt se snaží napodobit. MacBook Pro viditelně připomíná tvarem hliníkové základny, velkým touchpadem, černým displejem s černým rámečkem nebo osazeným hardwarem – 256GB SSD a GeForce GT 750M nevidíte zase tak často. Dell bohužel během posledního měsíce variantu s SSD vyřadil, zbývají ale neméně zajímavé levné modely s pevným diskem.

Poté, co jsem Inspiron 7537 dostal do rukou, jsem musel říct, že se MacBooku zase tolik nepodobá, ale rozhodně jde o zajímavý kousek, který mě minimálně ve dvou ohledech překvapil.

Dell Inspiron 7537
Dell Inspiron 7537


Design

Design je po vzhledové stránce rozhodně velké plus pro přístroj. Po hranách zbroušený matný hliník není sice tak docela unibody (dole je přilícovaná druhá část), ale vypadá tak. Ačkoli CZC nemá pravdu v tom, že by šlo o ultrabook, působí Inspiron celkem tenkým dojmem. Kombinace stříbrné, černé a minimalistického zakulaceného designu se bude líbit nejspíše každému.

Navzdory parametrům i vzhledu nejde o model XPS, jak jsem se původně domníval. Je to zkrátka dražší, hezčí a na hry překvapivě silný Inspiron.

Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537

Zpracování

Kovové zpracování má jen jeden zápor – notebook je dost těžký. Kolem 2,6 kg už není hmotnost ultrabooku, je to docela dost i na průměrný 15,6″ notebook. Na druhou stranu musím pochválit velmi pevné provedení, které se nijak neprohýbá.

Displej jde otevřít na něco přes 130 °, v pozici drží spolehlivě. Bohužel jej ale neotevřete jednou rukou. Bytelná hliníková záda ve spolupráci se sklem nedovolí téměř žádné prohnutí.

 

Specifikace

Dell Inspiron 7537
Cena vč. DPH 24 666 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil 100Mega Distribution s.r.o.
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-4500U
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,8 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,0 GHz
Operační paměť 8 GB (1× 8 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 1000 GB
Úložiště (typ, rychlost) 5400otáčkový pevný disk
Optická mechanika
Displej 15,6″, 1920 × 1080 px, lesklý, IPS, dotykový
Grafická karta

Nvidia GeForce GT 750M 2GB GDDR5
Intel HD Graphics (integrovaná)
–> přepínatelné (Nvidia Optimus)

Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack, síťový RJ-45 (1Gb/s)
Počet portů USB 2.0 0
Počet portů USB 3.0 4
Čtečka paměťových karet SD
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n (2,4 i 5 GHz), Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 379,4 × 254,8 × 22,2 mm
Hmotnost 2,6 kg
Baterie 58 Wh, šestičlánková
Software
Operační systém Windows 8.1 (64-bit)

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Na levé straně notebooku najdete slot pro zámek, konektor napájecího adaptéru a dva porty USB 3.0

Přední strana obsahuje jen kontrolku dobíjení a aktivity úložiště. DVD mechanika chybí, napravo máte slot na SD karty, obojetný 3,5mm jack pro připojení zvuku, další dva porty USB 3.0, HDMI a vyklápěcí síťový konektor RJ-45. VGA (D-Sub) bohužel taky chybí, takže starý projektor nepřipojíte bez redukce.

Máte tu Wi-Fi 802.11n, a to síťovku Intel Dual Band Wireless-N 7260 (2,4 i 5 GHz) a Bluetooth 4.0 + HS. Drátová síťovka je od Realteku s rychlostí 1 Gb/s.

Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537

Klávesnice

Klávesnice znáte z jiných modelů Dellu. Klávesy jsou stříbrné, hladké a příjemně zakulacené, mají měkký, ale jistý stisk a píše se dost tiše. K tomu všemu tu máte i bílé podsvícení regulovatelné ve dvou stupních (vyp.–50%–100%). Celkově jsem byl velmi spokojen, jediným problémem je čitelnost kláves s podsvícením na světle. Obecně bych doporučil podsvětlení vypnout a zapínat jen za tmy.

Co se rozložení týče, chybí Insert a kontextová klávesa, jinak je přítomno vše. Klávesy pro pohyb v dokumentech jsou zde samostatné nad numerickým blokem, šipky jsou tradičně snížené na polovinu. Potěší samostatná klávesa pro zapnutí/vypnutí Wi-Fi.

 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537

Touchpad

Po velkém matném clickpadu Dell prsty nedrhnou a pracuje se s ním jedna radost. Dotyková plocha je velká, stisk je celkem snadný ve spodních 70 % plochy a nedělá velký hluk a tlačítka jdou zmáčknout prakticky po celé své délce bez problému.

Dell Inspiron 7537

 

Displej

Notebook je vybaven dotykovým displejem, ale ten vzhledek k dobré klávesnici i touchpadu nebudete moc potřebovat. Skoro bych řekl, že vzhledem k omezenému polohování displeje a vysoké hmotnosti i velké úhlopříčce notebooku je tu dotyková vrstva zbytečná a uvítal bych raději matný povrch. Za zápor to samozřejmě brát nemůžu, ale plus za dotyk tentokrát nedávám.

Jde o 15,6″ (40cm) panel s rozlišením 1920 × 1080 px (Full HD). Matricí je IPS, pozorovací úhly jsou ve všech směrech široké, barvy syté a přesné a kontrast vysoký. Úroveň podsvícení můžete taky vyšponovat dost vysoko. Zobrazením je tedy displej špičkový.

Dell Inspiron 7537

Svítivost:  14-260 cd/m2 (120 nit v 50 %)
Kontrast: 1:643

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon

Hardware

Procesorem je tu Intel Core i7-4500U, úsporný dvoujádrový Haswell na 1,8–3,0 GHz s podporou Hyper-Threadingu, tedy virtuální čtyřjádro. V čipu najdeme integrovanou grafiku HD Graphics, hlavní grafickou kartou je ale Nvidia GeForce GT 750M. Ta staví na 28nm jádře GK107 architektury Kepler, má 384 CUDA jader a 2 GB paměti GDDR5 na 128bitové sběrnici. Tady musím Dell pochválit za osazení dobré varianty. GeForce GT 750M totiž existuje jak s pamětmi DDR3, tak s GDDR5, a většina výrobců v rámci úspor nasazuje levnější a pomalejší model s DDR3.  

Operační paměti je osazeno 8 GB typu DDR3 na 1600 MHz efektivně. RAM je zapojena dvoukanálově, tedy 2 × 4 GB.

Dell Inspiron 7537

Coby úložiště slouží 1000GB pevný disk s rychlostí 5400 ot./min. Jde o Seagate Momentus SpinPoint M8 1 TB, ST1000LM024.

Dell Inspiron 7537

Výkon

Ačkoli je zde pouze nízkonapěťové dvoujádro, procesor bohatě stačí na jakoukoli běžnou práci či multimediální činnost a neztratí se moc ani ve hrách. Bohužel chlazení notebooku v plné zátěži obou jader nedovoluje vystoupat taktu dlouhodobě více než na 2,2 GHz.

Operační paměti je dostatek, přespřílišného swapování se tak nemusíte bát. Disk je nicméně velmi pomalý a systém s ním.

Dell Inspiron 7537

Dell Inspiron 7537

 

Samotného mě překvapil výkon grafické karty. Většina výrobců nasazuje GeForce GT 750M s pamětmi DDR3, v Inspironu 7537 je ale verze s GDDR5, a má to poměrně podstatný vliv na výkon. Jádro s 384 shadery, architekturou Kepler a vysokým taktem je silné samo o sobě a rychlé paměti mu dovolí potenciál náležitě využít. Ve srovnání s GeForce 840M je model GT 750M s rychlými pamětmi doslova stíhačka.

Testy procesoru

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit

FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.

Cinebench R11.5 64-bit

Poslední verze benchmarku výkonu v Cinema 4D. Výsledek při renderingu na jediném jádru uvádíme spíše jako teoretickou zajímavost.

 

Testy úložiště, PCMark 8

AS SSD Benchmark měří jednak sekvenční i náhodné rychlosti, dále hodnotí úložiště i bodově. Používáme jej pouze pro SSD. Má také subtest Copy benchmark, který se zaměřuje na kopírování vzorku souborů – tento test používáme vždy.

Dell Inspiron 7537

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

Dell Inspiron 7537

 

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Vždy pouštíme akcelerovanou verzi benchmarku.

Test Storage bych bral s rezervou – benchmark v něm zřejmě zohledňuje, zda má notebook samostatné SSD. Například modely s SSHD drtivě prohrávají proti hybridním zapojením, která jsou na úrovni velikých SSD – realita je ovšem poněkud jiná.

Testy herního výkonu

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

Testy herního výkonu

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS. Ačkoli výsledky vypadají značně divoce a zatím máme k dispozici jen značně omezený počet výsledků, pro informaci sem dávám grafy. Jakmile bude možné sehnat k testu i nějaký top-model konkurence, začnu ze skóre vyvozovat závěry, zatím ale 3DMark v průměrných výsledcích započítán není.

Nvidia GeForce GTX 780M

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony. Výsledky bohužel nejsou příliš přesně vypovídající.

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows. S výsledky je to stejné jako u Ice Stormu – staré technologie brání reálnému promítnutí výkonu.

 

3DMark: Fire Strike

Pekelně náročná část Fire Strike je pravým nástupcem 3DMarku 11. Spouštíme ji v referenčním nastavení a tedy v rozlišení 1920 × 1080 px.

 

Herní testy – 1366 × 768 px

Aliens vs. Predator

Scénu z úvodu hry jsme nově nahradili samostatným benchmarkem, který je na internetu k dispozici ke stažení zdarma. Běží v režimu DirectX 11 a je o poznání náročnější než náš původní test.

Pro snadnější testování existuje utilita AvP benchmark tool. Tu stačí nastavit podle obrázku výše a spustit test.

Far Cry 2

Far Cry 2 s enginem Dunia pracuje na API DirectX 10. Používal jsem Far Cry 2 Benchmark Tool.

V benchmarku jsem nastavil Ranch Small, 1366 × 768 px, 4× MSAA, maximální (Ultra) detaily a zapisoval jsem průměr ze tří průchodů.

Mafia II

Nejen v ČR populární druhý díl Mafie sice staví na DirectX 9.0c, ale i přesto je docela náročný. Navíc je tu podporovaný fyzikální model APEX, který GeForce umí akcelerovat přes PhysX. Do celkového hodnocení jsem počítal pouze výsledky s vypnutým APEXem (první graf).

Rozlišení 1366 × 768 px, vypnutý anti-aliasing, vysoké detaily, Ambient Occlusion zapnuto a APEX vypnuto. Měřil jsem v demoverzi vestavěným benchmarkem, zapisoval jsem druhý průchod.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Nejnovější verzi populární hry nabité moderními technologiemi testuji v samostatném benchmarku.

V něm pak celkové nastavení Ultra, Enhan. full dynamic lighting na DX11. V Advanced Options zatrhávám DirectX 10.1.  Dále 4× MSAA navíc s MSAA for A-teste objects (anti-aliasing transparentních textur), SSAO Mode nastaveným na HDAO, kvalitou na Ultra (verze Compute Shader), zapnutou teselací i CHS (Contact hardening shadows). Jinými slovy maximální detaily v 1366 × 768 px s 4× MSAA.

 

Zapisuji průměr čtyř různých průchodů.

 


Výdrž a provozní vlastnosti

Výdrž, hluk a zahřívání

Notebook má šestičlánkový akumulátor s kapacitou 58 Wh. Čipset podporuje Optimus, technologii přepínání grafických karet od Nvidie a procesor pracuje s nízkým napětím. I tak je ale výdrž druhou věcí, která mě příjemně překvapila. Notebook na webu vydržel v provozu prakticky osm hodin, což je excelentní výsledek na v podstatě herní stroj.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, jas ~120 cd/m2): 7:58 h

Notebook vyfukuje horký vzduch atypicky zadní stranou pod displejem, nadechuje se spodní stranou. Místo čtyř nožiček jsou dole dva poměrně vysoké gumové pásky. Chlazení v klidu i v zátěži je celkem průměrně hlučné. Vzhledem k podávanému výkonu grafické karty je hluk adekvátní. Škoda jen, že se ventilátor v klidu nevypne – úsporný hardware by šel pravděpodobně uchladit i pasivně.

V herní zátěži se zahřívá nejvíce plocha nad klávesnicí, pak klávesnice a v poslední řadě mírně část pravé opěrky.

 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537

Zvuk

Reproduktory jsou zde v konfiguraci 2.0, oba míří dolů pod přední stranou notebooku. Hodnotím je mírně nadprůměrně – zvuk je čistý a frekvenčně docela široký (kupodivu i směrem dolů k basům). Maximální hlasitost ozvučí menší místnost. Na druhou stranu při přehrávání vysokých frekvencí nebo širokopásmových skladeb si všimnete mírného překryvu a šumění.

 

Software

Operačním systémem je tu Microsoft Windows 8.1 v 64-bitové verzi. Za zmínku dále stojí asi jen velmi otravná zkušební verze antiviru McAfee Internet Security.

Závěr, plusy a mínusy

Dell Inspiron 7537 mi kvalitou i výkonem opravdu připomíná spíše řadu XPS. Za necelých 25 tis. Kč v našem případě dostanete slušný herní notebook s excelentním dotykovým displejem a kvalitně zpracovaným šasi. Těšit se můžete i na vysokou výdrž na baterku. Dále je tu kvalitní podsvícená klávesnice i rozměrný touchpad.

Cenu berte s rezervou, do té naší jsem započítal model s dvouletou NBD on-site zárukou. Výrazně výhodněji seženete i konfigurace s obyčejnou zárukou, například těsně nad 23 tis. Kč je to samé, co máme my, s hybridním 1TB diskem, Windows 8 Pro a mírně zrychleným procesorem i7-4510U.

Dell Inspiron 7537
Dell Inspiron 7537

Z negativ musím jednoznačně zmínit hmotnost – 2,6 kg už je přeci jen více. Popisky na klávesnici nejsou při spoustě typů světel úplně dobře čitelné – tmavě šedá na světle šedé nedělá dobrotu. Pokud zapnete podsvícení, bude to na světle ještě horší. Drobností je absence analogového konektoru pro připojení monitoru či projektoru a zamrzí zbytečně zpomalený procesor nevýkonným (a přesto nijak extra tichým) chlazením.

Jako další mínus bych zmínil pevný disk – ten náš model skutečně výrazně zpomaluje. Model s SSD bohužel Dell vyřadil z nabídky, můžete si ale dopřát variantu s hybridním diskem (viz výše).

Naši konfiguraci ocením tentokrát na slušných 85 %, znovu ale připomínám levnější a výkonnější verzi bez NBD záruky, které bych dal 90 %.

 

+ kvalitní dotykový displej s rozlišením Full HD
+ velmi slušný herní výkon (GeForce GT 750M s pamětmi GDDR5)
+ 8 GB RAM
+ velký 1TB disk
, v některých konfiguracích hybridní
+ vysoká výdrž na baterku 
+ pohodlná podsvícená klávesnice, velký touchpad
+ pevné zpracování
+ NBD on-site záruka nebo standardní záruka a výrazně nižší cena

− pomalý disk, schází varianta s SSD
− vyšší hmotnost notebooku
− občas mírně horší čitelnost popisků klávesnice 
– procesor v plné zátěži pracuje jen na 2,1–2,2 GHz
 

Hodnocení: 85–90 %

 

Specifikace

Dell Inspiron 7537
Cena vč. DPH 24 666 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil 100Mega Distribution s.r.o.
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-4500U
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,8 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,0 GHz
Operační paměť 8 GB (1× 8 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 1000 GB
Úložiště (typ, rychlost) 5400otáčkový pevný disk
Optická mechanika
Displej 15,6″, 1920 × 1080 px, lesklý, IPS, dotykový
Grafická karta

Nvidia GeForce GT 750M 2GB GDDR5
Intel HD Graphics (integrovaná)
–> přepínatelné (Nvidia Optimus)

Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack, síťový RJ-45 (1Gb/s)
Počet portů USB 2.0 0
Počet portů USB 3.0 4
Čtečka paměťových karet SD
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n (2,4 i 5 GHz), Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 379,4 × 254,8 × 22,2 mm
Hmotnost 2,6 kg
Baterie 58 Wh, šestičlánková
Software
Operační systém Windows 8.1 (64-bit)

Galerie fotografií, screenshoty

Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537

 

Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537 Dell Inspiron 7537

Ohodnoťte tento článek!