Dell Latitude E – business především

0

[firstpagebreak title=Freedom from Business as usual]Nejpopulárnější a nejrozšířenější firemní notebook v USA a Británii – Dell Latitude D, již slouží 6 rok (uvedení 3/08) a pomalu již potřeboval náhradu. V logickém sledu proto následuje rodina notebooků Latitude E, která opět posouvá design i vlastnosti těchto firemních dříčů do současné reality.

Klidně a s rozvahou

Design a základní vlastnosti firemních notebooků se mění pouze jednou za několik let, protože stabilita je přesně to, co největší zákazníci od IT techniky očekávají. Ačkoliv se Latitude D za dobu své životnosti vyvíjel, nikdy nedošlo k radikální změně – ta přichází až po 5,5 roku se zcela novým designem.

Nové hranaté notebooky pod značkou Latitude nemění zažité schéma – jsou děleny do tří rad dle stupně výbavy i velikosti. Nabídka je kompletní – zahrnuje všechny velikosti od 12,1″ až 15,4″ displeje, od 1 kg až po 3 kg. V nabídce chybí pouze 17″ model a zcela jistě je to záměr – kdyby si jej klienti vyžádali, určitě by vznikl.

Centrino 2 pouze napůl

U firemních notebooků se jen minimálně mění vzhled, technické parametry však musí být špičkové. I proto přichází Latitude E v čase, kdy Intel uvedl novou generaci Centrino Mobile Technology, kterou využívají všechny aktuálně uvedené modely Latitude E (AMD verze přijdou později).

Intel není v podmínkách pro Centrino 2 příliš striktní – ačkoliv podporují nové čipové sady DDR3 a přepínání grafických karet, tak implementace těchto funkcí není povinná. Obě tyto funkce u všech Latitude E notebooků chybí, což je hlavně u možnosti přepínat dedikovanou a integrovanou grafiku velká škoda.

  

TIP: Centrino 2 plně implementovalo například Lenovo v nejnovějším ThinkPadu W500

Pochvalu si zaslouží nový ovládací software, který dlouhodobě chybí. Měl by zastřešovat správu napájení i bezdrátové sítě a mít na svědomí i pokročilé úsporné technologie, které umožní proklamovaných 19 hodin životnosti na baterie u E6400.

Postupně se podíváme na nové funkce a vlastnosti společné pro celou rodinu Latitude E a pak podrobněji popíšeme vlastnosti jednotlivých modelů.[pagebreak title=Napájení, Zabezpečení, Latitude ON a Design]

Napájecí adaptéry

Inovace se dočkal i základní napájecí adaptér s výkonem 90W (19,5V a 4,62A). Je konečně menší, hlavně tenčí – celkový objem je o 43% menší a tloušťka méně než poloviční (32 × 60 × 140 vs. 15 × 70 × 147 mm).


Koncovka adaptéru obsahuje kontrolku indikující nabíjení

Klasický starý adaptér (označení PA-10) byl s namotaným kabelem téměř jako granát – nový již bude mnohem skladnější. Pozitivní je zachování kompatibility – všechny adaptéry pro Latitude D jsou kompatibilní s Latitude E a naopak.


Nový adaptér má pouze 345g

Zabezpečení

Jedním z klíčových témat současného IT světa je nepochybně bezpečnost a notebooky pro firemní klienty musí ctít mnoho zásad. Samozřejmostí je integrace TPM čipu, který umožňuje bezpečně uchovávat šifrovací klíče a hesla – Dell tuto funkcionalitu věhlasně propaguje jako něco speciálního a přidává k tomu software Control Vault.

Pro všechny Latitude E notebooky si lze nakonfigurovat čtečku SMART karet, u některých lze zvolit i bezdotykovou variantu. Pak není potřeba zasouvat kartu do čtečky, ale pouze přiložit napravo od touchpadu.

Běžnou součástí výbavy jsou i čtečky otisků prstu. Na některých fotografiích a video prezentacích jsou sice zobrazeny jako dotykové plochy, u finálních produktů budou výhradně průchodové pásky.

Latitude ON

Rouškou tajemství je zahalena funkce pod názvem Latitude ON. Z dostupných rozhovorů a informací je zřejmé, že jde o „instantní“ operační systém na bázi Linuxu, který umožní přístup k internetu, kalendáři a poště (podpora technologií push e-mail) bez nutnosti startovat plnotučný operační systém z pevného disku.

Nejde přitom pouze o software, ale i hardwarový čip (zřejmě na bázi ARM), který umožní vynechat „velký“ procesor a dosáhnout až „několik dní výdrže“. Samozřejmostí jsou ovladače pro síťové připojení.

Latitude ON by měl umět všechny běžné činnosti, pro které se na cestách mimo dosah elektrické sítě notebooky používají. S extrémně rychlým startem a prodloužením výdrže jde rozhodně zajímavou funkci. Dostupná bude v modelech řady E4x00.

Design

Inovace vzhledu není jen o kráse ale i funkčnosti. Latitude E kloubí tyto parametry elegantně do sebe hlavně u řady E4x00 a E6x00. Designéři se zaměřili na minimalistické a čisté pojetí – v otevřeném stavu nenajdete u E4x00 a E6x00 žádné rušivé prvky. Elegantní je i pojetí kloubů a rozmístění konektorů – je vidět, že pro produkty na mnoho let jsou firmy ochotny investovat do návrhu mnohem více prostředků.


Drobnosti jsou podstatné – indikační diody nenarušují plochu mimo klávesnice

Nově budou mít uživatelé možnost vybrat si barevnou variantu. Kromě základní černé budou minimálně pro E4x00 a E6x00 dostupné i modré a červené varianty. Na některých snímcích se objevili u růžové kryty. Pozitivní je, že barevné variace se nijak neprojevují na vnitřních plochách – otevřený notebook je zevnitř vždy stejný.[pagebreak title=Možnosti dokování, datové moduly, klávesnice a polohovací zařízení]

Nové možnosti dokování

S novu generací přišly i nové dokovací možnosti. Staré doky nejsou kompatibilní – nové funkce si vyžádaly větší změny. Samozřejmostí je vzájemná kompatibilita napříč všemi modelovými řadami Latitude.

  

Jednoduchý E-Port je základní dokovací stanice, pokročilejší E-Port Plus nabízí navíc dvojici digitálních výstupů pro monitor. Tyto dokovací stanice lze kombinovat s celou řadou podstavců a držáků.

E-Flat Panel Stand je velmi elegantní držák LCD monitoru (pomocí VESA uchycení), E-Monitor Stand slouží jako podstavec pod klasické CRT monitory nebo LCD bez odpojitelného podstavce a E-View Laptop Stand zvedne notebook do ergonomičtější polohy při použití s externí klávesnicí a myší. Praktickou pomůckou je E-Legacy Extender, který přidá sériový a paralelní port spolu s dvojicí PS/2 a USB konektorů.

Datové moduly

Nově lze do všech modelů Latitude osadit datový modul pro EV-DO (vhodné pro USA) nebo pro 3G (HSUPA, HSDPA – nejrychlejší data na GSM) sítě. Ten má navíc i GPS funkcionalitu, která je sice využitelná v notebooku pouze okrajově, ale přesto potěší. Použitý modul je zřejmě od firmy Ericsson a zůstává jen doufat, že se bude možné datový modul standardně zvolit i v ČR.

Klávesnice a polohovací zařízení

Nejčastěji používaná část notebooku je pro mnoho uživatelů rozhodujícím parametrem pro výběr notebooku. Klávesnice minulé generace Latitude patřila k těm nejlepším a u Latitude E by měla být ještě lepší. Inženýři se chlubí, že vyslechli prosby a připomínky tisíců uživatelů a vylepšili klávesnici do nejlepší možné podoby – necháme se překvapit.


Podsvícení klávesnice je velmi praktická funkce

Modely E5x00 a E6x00 sdílejí zcela identické rozložení, mírné odlišnosti se najdou u E4x00, kde pozice některých kláves ze skupiny PgUp, PgDn, Home, Del, End a Insert ustoupila dostupnému prostoru. Vylepšení se dočkalo i polohovací zařízení – nově má trackpoint tři tlačítka, což je vítaná změna.

Extrémně praktickou funkcí je i volitelné podsvícení klávesnice dostupné pro řady E4x00 a E6x00. S nastavitelnou intenzitou v 10ti krocích nebo i automatickou regulací snímačem okolního světla jde o nejlepší pomůcku pro práci v na místech s tlumeným osvětlením.

TIP: Fotogalerie Latitude E an Engadget.com[pagebreak title=Latitude E6x00]

Dell Latitude E6400

Přímý nástupce oblíbeného Latitude D630 je nabitý novinkami a ukazuje nový design ve velmi dobrém světle. Latitude E ztratil jakýkoliv náznak obliny – je obdobně hranatý jako klasické černé ThinkPady. Charakteristickým prvkem nového designu je také vystoupená zadní část v šedé barvě, která přechází do masivních kloubů displeje.

Ty jsou k víku připevněny takovým způsobem, že při pohledu na otevřený notebook nejsou vidět. Vystouplá část nese i baterii, která může ještě více rozšiřovat profil notebooku při použití největší dostupné kapacity.

Rozměry a ani hmotnost se výrazně nezměnily – novinka je přibližně o 100g lehčí a až na jednotky milimetrů i stejně velká jako D630. Dell se chlubí použitím magnéziového rámu, který je v tomto segmentu notebooků standardem. Stejně proklamovanou vlastností jsou silné panty displeje.

Při pohledu na rozložení portů nelze nic vytknout – rovnoměrně rozdělené USB porty na strany, napájecí konektor na lehce dostupném místě a audio konektory na boční straně. Velkou novinkou je digitální výstup grafiky – Display Port a ve výbavě řady E6000 nechybí ani eSATA.


Tzv. Battery Slice pro řadu E6x00 váží 850g – jednou tolik co napájecí adaptér

V jednom směru přináší E6400 proti svým předchůdcům i omezení – již nebude možné vyměnit optickou mechaniku za přídavnou baterii. Zůstala však možnost použít druhý disk, nebo tzv. Travel Lite modul – neboli plastovou záslepku.


6 článků a 330 g nebo 9 článků a 510g

Rozšíření životnosti baterie se však neztratilo – kromě velkokapacitní baterie s 9ti články lze jako volitelné příslušenství přidat tzv. battery slice s 12ti články. Celková kapacita baterií tak může dosáhnout až 179 Wh, která by při použití SSD disku a integrované grafiky měla umožnit až do 19 hodin výdrže na baterie. Tento výsledek znamená spotřebu 9,4 W, což není pro vhodně zvolenou konfiguraci s úsporným nastavením nemožné.

    

E6400 si lze nakonfigurovat i s dedikovanou grafickou kartou Nvidia Quadro NVS 160M1 256MB DDR2. Profesionální Quadro by mohlo být ekvivalent některé z nižších modelů GeForce 9x00M – například 9300M GS nebo 9500M G. Bližší specifikace zatím nejsou známé a dostupné informace o mobilních variantách Quadro jsou velmi omezené.

Specialitkou ve výbavě pro řadu E6x00 je chladící podložka CoolSlice. Neobsahuje žádný větrák – jde pouze o podložku, kterou lze připnou přímo k notebooku a oddálit jej o několik milimetrů od podložky. Tímto způsobem se zlepší přístup chladnějšího vzduchu pro chlazení a zároveň oddálí zdroj tepla od nohou při použití na klíně.

Pro 14,1″ displej si lze vybrat z dvojice rozlišen – standardní WXGA (1 280 × 800) bodů a UltraSharp verzi s rozlišením WXGA+ (1 440 × 900) bodů a LED podsvícením. Obě varianty jsou samozřejmě matné.

360 stupňový pohled a galerie

Dell Latitude E6400 ATG

Přívlastek ATG znamená „All Terrain Grade“ neboli pro všechny situace. Vychází z běžného modelu, kterému přidává mnohem fortelnější ochranu displeje a kryty portů. Odlišné jsou také displeje – ATG má modely s velmi vysokým jasem (až 3× vyšším) vhodné pro práci na jasném slunci.

Odolnost zvyšuje i odlišné uložení pevného disku, lepší volbou je přesto model vybavený SSD diskem. Samozřejmostí je odolnost proti polití, prachu a vibracím. ATG také splňuje normu MIL-STD 810F.

Přesto všechno jde pouze o takovou střední třídu mezi odolnými notebooky – špičku zastupuje nabídka nejobrněnějších Toughbooků (Panasonic) a dalších specializovaných výrobců (například Dolch, GETAC). Také samotný Dell prodává (pouze v USA) ještě verzi XFR.

360 stupňový pohled a galerie

Dell Latitude E6500

Větší z dvojice pokročilejších Latitude řady E6x00 má 15,4″ displej s možností volby vysokého rozlišení. Nabídka zahrnuje běžné WXGA (1 280 × 800), jemnějších WXGA+ (1 440 × 900) s LED podsvícením a extrémní WUXGA (1 920 × 1200). Zvláštností je nepřítomnost volby WSXGA+ (1 680 × 1 050 bodů), které je u mnohých uživatelů velmi oblíbené.

Samozřejmostí je pak zvýšená hmotnost i velikost ve srovnání s E6400. Proti svému předchůdci – D830, je však o něco lehčí a menší. Proti E6400 nenabízí výkonnější hardware ani další funkce – pouze větší displej. Pro uživatele zaměřené na výkon jsou určené notebooky řady Precision.

360 stupňový pohled a galerie[pagebreak title=Latitude E4x00]

Dell Latitude E4200

Nejlehčí Latitude v historii. S hmotností od 1 kg jde o skutečného kolibříka – vzhledem k 12,1″ displeji (1 280 × 800 bodů, LED podsvícení) je tato hmotnost téměř neuvěřitelná. E4200 nebude možné koupit s mechanickým diskem – v nabídce budou pouze SSD disky. Omezená bude také kapacita operační pamětí – k 1 GB integrovanému na desce bude dostupný jeden slot, celková kapacita tak bude maximálně 5 GB.

Vzhledem k hmotnosti a velikosti není překvapením, že uvnitř není optická mechanika a počet portů je omezen. V kombinaci s dokovací stanicí to nebude problém – ta přidá i digitální výstup pro monitor, který na těle notebooku nenajdete.

Zaměření na mobilitu je zřejmé a potvrzují jej i možné konfigurace baterií. Kromě základní 4článkové baterie si lze zvolit i rozšířenou 6článkovou (bude zvětšovat rozměry) a také již zmíněný Battery Slice obsahující dalších 6 článků. Celková kapacita zatím není známá, ale výdrž kolem 10 hodin nebude problém.

 

K malému notebooku patří i malý adaptér – E4200 bude mít 45W verzi. Zřejmě půjde o stejný adaptér, jaký se používá pro Tablet XT. Docela nepochopitelná je nepřítomnost trackpointu, který je pro malé notebooky velmi praktickým ovládacím prvkem.

E4200 zatím není dostupná a ani objednatelná – zřejmě i kvůli použití procesoru Intel Core 2 Duo ULV U9400, který ještě nebyl ani uveden na trh.

360 stupňový pohled a galerie

Dell Latitude E4300

Velmi lehký a štíhlý 13,3″ notebook pod značkou Latitude je novinkou vyplňující mezeru mezi velmi 12,1″ a 14,1″ verzemi. Výhodou proti 12,1″ modelu je výrazně vyšší výkon (možnost osazení normálních procesorů a lepších disků) a také pohodlnější displej. E4300 používá stejně velkou klávesnici jako E4200 a je pouze o kousek větší, navíc obsahuje integrovanou optickou mechaniku.

Dle specifikací by měla mít základní baterie pouze 3 články, rozšířená pak 6 a přídavný battery slice dalších 6 článků. Lze předpokládat, že spotřeba bude o něco větší než u E4200 a naopak o kousek nižší než u E6400.

Další výhodou proti menší E4200 je například i dvojice reproduktorů a možnost osadit webovou kameru. Nepříjemností je stejně malý počet výstupů.

360 stupňový pohled a galerie[pagebreak title=Latitude E5x00]

Dell Latitude E5400

Nejlevnější z nových notebooků Latitude je 14,1″ model z řady E5000. Mezi současnými Latitude D nemá přímého předchůdce – je někde na půli cesty mezi D630 a D530. Neobsahuje nejvýraznější funkční vylepšení představné pro novou generaci notebooků Latitude, přesto však může být velmi žádaný kvůli nižší ceně.

Má atraktivní cenu – až o 30% nižší než E6400 a zároveň stejnou jako již výběhová D630, která je v současnosti největší konkurencí pro E5400. S téměř stejnou hmotností i možnostmi výbavy může být rozhodující nová platforma s výkonnější grafikou a také nové procesory.

Do E5400 si nelze nakonfigurovat dedikovanou grafickou kartu – ostatní možnosti jsou ale srovnatelné, až na nemožnost použití sekundární baterie místo optické mechaniky. D630 je také o něco lehčí (přibližně 250g při porovnatelné výbavě) a tenčí (a 5 mm). Ačkoliv to z popisu není zřejmé, lze předpokládat lepší tuhost a kvalitu šasi u D630.

 

Řada E5x00 má také horší rozložení vstupů a výstupů na těle notebooku. Úplně chybí eSATA a také digitální grafický výstup Display Port. Naopak zde najdete zastaralé S-Video.

Ačkoliv by k tomu 14,1″ displej a přijatelných 2,5 kg hmotnosti vybízelo, tak E5400 nebude vhodným kandidátem pro častou práci v terénu. Na tento účel je zaměřená a stavěná E6400, levnější E5400 je vhodnější pro méně náročné uživatele.

360 stupňový pohled a galerie

Dell Latitude E5500

Větší z dvojice levných modelů má displej s úhlopříčkou 15,4″ a tím pádem i větší hmotnost. V možnostech konfigurace si bohužel nelze zvolit větší rozlišení než WXGA+ (1 440 × 900 bodů), které je dostupné i pro E5400. S velmi podobnou cenou a téměř identickou výbavou je tak vhodnou volbou pro uživatele vyžadující větší úhlopříčku displeje.

V současné nabídce je nejbližším konkurentem D830, která má bohatší možnosti konfigurace, štíhlejší tělo a nižší hmotnost – podobně jako při srovnání E5400 a D630. Lze také předpokládat o něco pevnější šasi. Zvláštností výbavy je nepřítomnost trackpointu, který nebyl dostupní ani u levnější D53x ze starší generace. Přímé srovnání velmi levné D531 postavené na AMD platformě a E5500 nemá moc smysl – starší model je samozřejmě výhodnější koupě, nemá ale tak dobrou životnost na baterie.

 

Při použití s dokovací stanicí může být E5500 výbornou náhradou stolního počítače vhodnou pro občasné přenášení mezi kancelářemi nebo domovem a prací. Na práci v terénu se nehodí hlavně kvůli větší velikosti a hmotnosti.

360 stupňový pohled a galerie

Ohodnoťte tento článek!