Dell představil blade server založený na procesorech ARM

0

Již minulý rok se z vícero stran ozývaly hlasy, zvěstující nástup procesorů architektury ARM na trhy, které byly doposud hájemstvím těžkotonážních architektur „desktopového“ střihu. Přicházející Windows 8 zavdaly spekulacím, zda a do jaké míry se ARM prosadí v noteboocích či dokonce desktopech. Může se však stát, že ARM se místo toho etabluje nejprve v serverech. U těch je totiž také kladen důraz na nízkou spotřebu. Co je však důležitější, softwarová bariéra bránící změně architektury CPU je u serveru mnohem menší.

A právě úsporné serverové řešení na bázi architektury ARM nyní představila společnost Dell. Jmenuje se Copper, ovšem s ostrým nasazením se označení produktu možná ještě změní. Dell zřejmě s pomocí procesorů ARM usiluje o pozice na trhu mikroserverů, podobně jako společnost Hewlett-Packard, která oznámila vývoj mikroserverů s procesory ARM již minulý rok. Tyto servery jsou určené pro běh lehčích zátěží, ovšem s vysokou hustotou a nízkou spotřebou.

Mikroserver Dell Copper

Copper je rackový server o výšce 3U. Jednotka je složena z 12 podlouhlých modulu, zasunutých do skříně vedle sebe na výšku. Na těchto modulech se nacházejí samotné uzly. Na každém modulu se vyskytují čtyři, integrované na společné základní desce. Uzel, vybavený jedním procesorem (či spíše čipem typu SoC), má k dispozici jeden slot DIMM, který pojme až 8 GB paměti, a jeden 2,5″ pevný disk (7200 ot./min), připojený přes rozhraní SATA. Kromě toho má každý uzel svůj vlastní port pro gigabitový Ethernet.

Mikroserver Dell Copper

Spotřeba uzlu (zřejmě i včetně přidruženého disku) je Dellem udávána na 15 W, takže celý systém by se v plné konfiguraci měl vejít do 750 W. Jak ostatně můžete vidět na fotografii, vystačí si modul se značně jednoduchým chlazením. Uzly přitom netvoří separátní servery, nýbrž mezi sebou dokáží komunikovat, a mohou tak být všechny přiděleny jedné serverové instanci.

Mikroserver Dell Copper

Výrobcem procesorů SoC, které Copper používá, je Marvell. Konkrétně má dle serveru TheRegister jít o čtyřjádrový čip Armada XP 78460. Ten není postaven na jádrech řady Cortex-A9 či A15, Marvell totiž na základě architektury ARM licenčně vyvíjí vlastní jádra Sheeva. Jak již bylo řečeno, jeden čip obsahuje čtyři jádra, přičemž taktovací frekvence je 1,6 GHz. Paměťový řadič podporuje ECC a 40bitové adresování. Integrovány jsou i síťová rozhraní a řadič SATA.

Marvell Armada XP 78460, schéma.

Zatím se Copper nachází v jakési předprodukční fázi. To znamená, že není běžně nabízen k prodeji, mají k němu však přístup zájemci z řad (větších) zákazníků Dellu. Těm jde údajně zatím hlavně o přípravu pro reálné nasazení. Hlavní překážkou je stále software. Na serverech má většinou běžet kombinace Linux/Apache/MySQL/PHP, případně framework Hadoop. Někteří zájemci však zřejmě použijí i vlastní řešení. Coppery nasazené v první vlně budou tedy sloužit zejména k odladění těchto platforem pro architekturu ARM.

Zdroje: Dell (1, 2), TheRegister

Dell představil blade server založený na procesorech ARM

Ohodnoťte tento článek!