
Herní příslušenství dnes láká čím dál víc výrobců hardwaru, jelikož se prodává za vyšší ceny a trh s ním je relativně utrácivý. Kromě myší, klávesnic a sluchátek se to projevuje i v oblasti hráčských monitorů. Mezi jejich výrobce totiž míří nová značka, americký Alienware. Ten nyní odhalil první dva modely LCD, zajímavé tím, že jsou ve stejných parametrech k mání jak s FreeSync, tak s technologií G-Sync.
Alienware nicméně není kompletní nováček – tato značka dražších herních PC patří totiž pod Dell, který je mimo jiného jedním z největších výrobců monitorů. LCD Alienware by tedy měla těžit z jeho zkušeností. Premiérové monitory jsou dva s úhlopříčkou 24,5 palce, přičemž jeden je vyroben pro použití s kartami Radeon a podporuje FreeSync (AW2518HF), druhý je pro karty GeForce a technologii G-Sync (AW2518H) – podporuje i režim ULMB se stmívaným podsvícením, který ale nelze použít zároveň s G-Sync.
Obě varianty jsou založené na panelu s rozlišením 1920 × 1080 bodů, technologií TN a obnovovací frekvencí 240 Hz. Rozsah frekvencí pro FreeSync není uveden, nicméně při maximálních 240 Hz je v podstatě jisté, že je podporována technologie LFC, díky níž adaptivní obnovování běží na všech frekvencích prostřednictvím opakování snímků.
Dell/Alienware uvádí statický kontrast 1000:1 a jas podsvícení až 400 cd/m², odezva má dle specifikací být 1 ms. Panel je pravděpodobně tentýž, jaký se nalézá v dalších 240Hz monitorech nyní na trhu nabízených. Provedení Alienware je lehce uměřenější, než je v kategorii „gamer“ obvyklé, se stříbřitým povrchem, nicméně zezadu je opět přítomné RGB nasvícení pomocí LED – přinejmenším u modelu s G-Sync, u verze FreeSync zřejmě chybí. Součástí výbavy je rozbočovač USB 3.0 se čtyřmi porty a kromě vstupu DisplayPort 1.2 je doplňkově přítomné i HDMI 1.4 (na němž ale nebude možné použít plnou frekvenci).
Díky tomu, že monitory jsou po stránce panelu a provedení prakticky identické a liší se jen elektronikou, je poměrně zajímavé cenové srovnání – škoda, že ho kazí ty RGB LED přítomné jen u verze pro Nvidii. Zatímco model AW2518HF má oficiální cenu 499 dolarů (momentálně to v přepočtu a s DPH vychází na zhruba 14 200 Kč), verze AW2518H s G-Sync už stojí 699 dolarů (19 900 Kč). Přirážka za modul G-Sync a poplatky pro Nvidii je tedy docela vysoká. Obě varianty by už v tuto chvíli měly být na trhu, prodej začal 13. června.
Spolu s monitory se Alienware jinak pustil rovnou i do herních myší a klávesnic. Myši AW558 a AW958 mají opět iluminaci, dovolují nastavit DPI a dražší model má vyměnitelné boky a nastavitelnou dlaňovou část. Klávesnice jsou také dvě, používají rozložení s numerickou částí a hnědé spínače KailH/KaiHua. Levnější model je černý, dražší stříbrný s RGB LED.
Jardo, kde jsi??? :o) Pojď nám říct, jak je ten freesync cenově nevýhodný :o)
G-Sync je sice zřejmě o něco málo kvalitnější, ale ten šílenej cenovej rozdíl jasně ukazuje na zneužití dominantního postavení na trhu. Protože kdo si kupuje monitor v této cenové kategorii má většinou lepší grafiku než Radeon RX480/580, tzn. má grafiku od Nvidie.
Pokud by byla v hi-endu kokurence, začal by obrovskej tlak na cenu G-Sync a Nvidia by se mohla obávat, že jí to hodně uškodí, protože na to lidé budou brát ohled už při koupi grafik. Uvidíme jestli nějaký vliv bude mít Vega, ale i kdyby byla docela úspěšná, pořád je to jen 1 model v segmentu, kde Nvidia má 4, z toho 3 ve velkém prodávané, takže to pořád nebude ono.
Vegy 10 taky budou minimálně dvě, někam musí jít čipy s deaktivovanými jednotkami (asi 3584 shaderů). Asi by mohlo být i zase Nano v 175 W, ale to byla taková „postranní“ věc, takže to nás asi tolik nezajímá.
ok, já jsem nikde toto info nezahlédl zatím 🙂 na druhou stranu těch 3584shaderů je docela malej rozdíl, přeci jen ta variabilita u Nvidie mezi 1070-1080Ti je hodně velká a opravdu každý si může vybrat
3584 by vyplývalo z těch konfigurací, co má Apple: https://www.cnews.cz/co-apple-prozradilo-o-radeonu-vega-11-tflops-orezana-verze-s-3584-shadery-snimek-cipu/
Nemusí to teda platit i pro RX Vega. Jinak taky ten ořezanej model může zároveň mít nižší takty, kdežto ten top bude našponovanej, kam to půjde.
Napadá mne, že možná výběr nového herního počítače by měl začít u monitoru. Až podle monitoru zvolit grafickou kartu a nakonec procesor a desku. Kdo začal od desky, možná je čas na změnu monitoru. Jenže, kdo už má třeba 27″ tak ho možná nezláká nic menšího, tedy tyto 24,5″ apod. Na velikosti záleží ! :-)))). G sync, Free sync a HDR jsou třešničky na dortu. Nechtěl bych však velký monitor bez těchto třešniček. Čím větší obrazovka tím více vyniknou i nedostatky (tearing apod..) a naopak… A tak jsme nakonec zase u ceny……
Ono nieco-sync je fajn (odohral som celeho zaklinaca 3 na RX480 s freesync fullHD, vysoke+ detaily)… sice niesu napol lamane snimky ale kolisanie fps je okom viditelne, a zrovna pri tejto hre to dost rusi, stejne ako napr Division.
Teraz hrajem na GTX1070 s obyč 32″ 1440p 60Hz monitorom (zapnuty v-sync alebo lock na 60fps) a musim povedať že konštantná snímková frekvencia je ďaleko lepšia… perma 144fps by bolo lepsie ale to už leže moc do prachov 😀