Dell uvede PC s Ryzeny Threadripper 27. července. Model 1950X se objevil v Geekbenchi

11
AMD Threadripper

Včera Intel oficiálně oznámil data, kdy začne prodávat první procesory Skylake-X pro platformu X299, tedy svůj nový highend, jenž do stolních počítačů eventuálně přinese až 18jádrová CPU. Jak už asi víte, připravují se podobně vysoké počty jader i na druhé straně barikády. U procesorů Ryzen Threadripper s až 16 jádry od AMD se očekává uvedení až s nějakým zpožděním proti Intelu, ale zdá se, že určitý náznak toho, kdy by se mohly objevit, se nyní také naskytl.

AMD sice žádné datum kromě oficiálního „někdy v létě“ neuvádí, ale něco naznačil Dell prostřednictvím své značky Alienware. Oznámil totiž highendové herní sestavy Alienware Area-51, které budou k mání ve verzi s procesorem Skylake-X na platformě X299, ale zároveň i s Threadripperem a deskou platformy X399. Zatímco verze s Core i9 má „dorazit 22. srpna“ (Dell možná čeká na dostupnost dvanáctijádra), počítače s Threadripperem údajně „mají být k objednání“ od 27. července.

Reálná dostupnost?

To je možná i překvapivě brzo, ale ona „objednávka“ patrně neznamená hned fyzickou dostupnost. Obvyklé slovo „preorder“ sice v tiskové zprávě použito není, přesto je ale asi skoro jisté, že o nějakou formu papírového uvedení či oznámení tu půjde. Otázka je, jak dlouhá lhůta mezi začátkem předobjednávek a expedicí bude. Pokud by měla rozumnou délku, mohly by asi Threadrippery být uvedeny ještě v srpnu. Zaručeno to ovšem není.

Aktualizováno (13. 6. 2016): Uvedení 10. srpna?

Web KitGuru píše, že by se Threadripper skutečně v obchodech měl objevit v srpnu. AMD prý původně uvažovalo už o konci července, ale nakonec vydání ho mírně zdrželo. Podle zdrojů tohoto webu je prý vypuštění momentálně naplánováno na datum někde okolo 10. srpna.

Alienware Area-51 bude mít skříň tvaru trojúhelníku s uříznutými vrcholy a měl by být dostupný jak s dvanáctijádry, tak s šestnáctijádry. Procesor bude chlazen vodou a dodávat se bude s továrním přetaktováním. Dell také uvádí, že Alienware bude pro Threadripper do konce roku „exkluzivním partnerem“. To znamená, že se tato CPU neobjeví v jiných highendových počítačích velkých OEM výrobců (HP, Acer, atd.), ale nemělo by omezit dostupnost procesorů a desek na volném trhu. Ti, kdož si PC staví sami, stejně jako malé firmy, které hardware také nakupují v „retailu“, by ovlivněni být neměli. Tato exkluzivita má trvat do konce roku 2017, poté už asi Threadrippery dostanou i další velcí výrobci, budou-li samozřejmě mít zájem.

Alienware Area-51. Tato vizualizace je jen ilustrační (ukazuje například grafiky GeForce GTX 280)
Alienware Area-51. Tato vizualizace je jen ilustrační (ukazuje například grafiky GeForce GTX 280)

Ryzen Threadripper 1950X: špička nabídky AMD?

Separátně od této zprávy se objevila ještě jedna novinka k Threadripperům. Minulý týden se vynořilo jméno vůbec prvního jakž-takž doloženého modelu, Threadripperu 1920 (mělo by jít o dvanáctijádro se základním taktem 3,2 GHz). Dnes máme další, tentokrát už asi vyšší model. V databázi benchmarku GeekBench se totiž objevilo šestnáctijádrové CPU označené Ryzen Threadripper 1950X. Výsledky můžete prostudovat zde (zdá se, že jsou naměřené na desce ASRock X399 Professional Gaming s 2133MHz pamětí).

Parametry nejsou asi úplně korektně detekované (například L3 cache je uvedena 4×32 MB místo 4×8 MB), nicméně pokud je aspoň základní takt čten správně, pak má model 1950X frekvenci 3,4 GHz. Zřejmě by tedy byl čímsi jako dvěma Ryzeny 7 1700X v jednom pouzdře. Zatím ale ještě nevíme, zda bude mít maximální jednovláknové turbo vyšší, nebo nižší; Ryzen 1700X nabízí jen 3,8 GHz (3,9 GHz s XFR).

geekbench-ryzen-threadripper-1950xPokud bychom soudili podle minulosti (procesorů FX-8150, FX-8350 – a možná i Core i7-6950X od Intelu, neboť AMD nyní značení konkurence hodně napodobuje), pak by s označením 1950X mohlo 3,4GHz šestnáctijádro být nejvýkonnějším modelem řady Ryzen Threadripper. Písmenko X má u AMD pravda jiný význam a znamená výkonnější modely s vyšším TDP a vyšším XFR boostem, nikoliv „extrémní edici“. Nicméně padesátka v názvu byla dosud znakem nejvyššího modelu (FX-8370 je výjimka, jelikož nebylo součástí původní soupisky). Toto je sice spekulace, ale nemusela by být daleko od pravdy. Threadrippery pravděpodobně budou co do frekvencí tísněné limitem TDP a tak není nereálné, aby top model měl nižší základní takt, než nejrychlejší Ryzen 7, jenž běží na 3,6 GHz.

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

  1. Jak to AMD udělá, aby tu exkluzivitu dodrželo? Když budou procesory na volném trhu, tak co brání těm ostatním výrobcům si je koupit? A nebo naopak, co vede AMD k tomu, aby schválně házelo velkým výrobcům počítačů klacky pod nohy? Aby to nedopadlo tak, že ti výrobci podle hesla „jak ty k já, tak já k ty“ nezačali AMD bojkotovat. To by pak bylo breku.

    • „tak co brání těm ostatním výrobcům si je koupit?“
      Nic, proč by se jim v tom mělo bránit? Ale kupovat v „channelu“ velké množství není moc pohodlné a hlavně to vyjde dráž. Takže např. Asusu se to nevyplatí, ale někomu jako Falcon Northwest nebo Maingear třeba jo.

      Co se týče důvodu, to je vždycky otázka – proč jsou v byznysu exkluzivity když by firma teoreticky měla chtít prodat co se dá? (Tohle samozřejmě není unikátní případ.) Většinou proto, že ta druhá strana za to něco dá nebo dala. Dell se mohl na tom projektu zavázat hodně dopředu, nebo mohl nabídnout kapku lepší cenu… nebo čekají, že kapacita výroby nebude stejně stačit, těžko říct. Nebo stejně ani jinej zákazník nebyl, tak proč to neprezentovat jako něco speciálního…