Dell Vostro 3500: technický aristokrat

0

Úvod, vzhled, kvalita zpracování a použité materiály, hardwarová konfigurace

Účelný minimalismus

Co ale Dell uměl a umí do dnes, je střední a vyšší třída notebooků. Podobně jako u notebooků IBM/Lenovo, je design notebooků Dell velmi střízlivý, dalo by se říci až spartánský. To může být pro někoho malou překážkou. Popravdě tyto jednoduché linie, rovné plochy, ostré hrany, zkrátka tento čistý design je velmi elegantní a ve spojení s kvalitním provedením a zajímavými materiály jej činí nadčasovým.

 

 

To je případ i dnes testovaného stroje Dell Vostro 3500. Jednoduché tvary s ostrými hranami uvnitř, eloxovaný hliník v příjemné šedo-hnědé barvě zvenčí. Vrchní víko pokrývá téměř po celé ploše hliníkový pás s logem výrobce. Na vrchní části víka je přibližně patnáct milimetrů široký plastový okraj. Ten zamezí zanechávání otisků ve struktuře eloxovaného povrchu a tím snadnější údržbu.

Uvnitř notebooku je použitý matný, černý plast jak na rám displeje, ve kterém sídlí na vrchní části uprostřed webkamera a dole pod displejem logo Dell v imitaci chromu. Stejný matný plast je i na vrchní desce těla. Ze stejného plastu jsou i klávesy. Jediný designový prvek tvoří lesklý pás, ve kterém sídlí název řady, šest kontrolek stavu a práce notebooku, dotykové ovladače pro multimediální přehrávač a hlavní vypínač. Ten doplňuje rámeček kolem touchpadu.

Víko displeje, stejně jako spodní část těla má zakulacené vnější hrany. Rádius na těle notebooku má stejný povrch jako víko displeje. Zcela zespodu je však pouze výlisek z pevného plastu. Přední stranu notebooku tvoří sražená hrana olemovaná jemným okrajem. To tělu dodává pocit mohutnosti, solidnosti.

 

 

Úroveň hypermarketu nehledejte

Jak jsem již naznačil výše, patří tento notebook ve zpracování k tomu lepšímu, co můžete za relativně zaplatitelnou cenu na trhu nalézt. Lícování plastu jak k sobě navzájem, tak i k hliníkovým částem je vzorné. Víko displeje hliníkový plát nejen chrání, ale i výrazně zpevňuje. Při otevírání a zavírání víka za jeden roh projeví krut v minimálním rozsahu. Při poklepu na tělo se ozývá pouze mechanika kláves. Při uchopení Vostra do rukou z něj cítíte robustnost a to i při uchopení jednou rukou rohu těla při otevřeném víku displeje. Jednoduše řečeno, měkkých plastů a kroucení pod rukama se obávat nemusíte.

Za vše může procesor

Dell Vostro je typický představitel firemního notebooku. Specializace na administrativní či manažerskou práci, pohodlné užívání a dostatečné zobrazovací schopnosti. Ano, pro takovou práci rozlišení displeje 1366 × 768 většinou postačuje, ale dokážu si představit okamžiky, kterých nemusí být právě málo, kdy se vyšší rozlišení hodí. Na cestách s sebou většinou druhý displej nevláčíme a tak jsme odkázání pouze na ten v notebooku. Pak v okamžiku práce s tabulkami nebo bloky textu, ze kterých potřebujeme získat informace a ty hned přepsat na jiné místo, toto rozlišení už nebude dostačovat.

 

 

Nebylo by to takové drama, kdyby existoval model s lepším displejem. Bohužel Dell u této řady takovou možnost neposkytuje. Alespoň co se předvolených konfigurací týká. Máte však možnost individuální konfigurace. Takový notebook bohužel vyjde nezanedbatelně dráž než jeho hotový kolega. Nehledě na méně výhodně nastavené servisní podmínky. Ale zpět k dané konfiguraci. Vostro 3500 je osazeno výkonným procesorem Intel Core i5 520M s pracovní frekvencí 2,4 GHz (TurboBoost až 2,93 GHz), operční pamětí 4 GB (2 x 2048MB), pevným diskem Seagate s 7200 ot/min, kapacitou 500 GB a řidlem volného pádu, grafickým čipem Nvidia GeForce 310M, gigabitovým Ethernetem, Wi-Fi 802.11. b/g/n, matným 15,6″ displejem s rozlišením 1366 x 768 bodů a optickou mechanikou DVD-Multi.

Klávesnice, touchpad, ostatní ovládací prvky a porty

Pevný krok v bačkorách

Klávesnice patří k velkým přednostem tohoto Dellu. Blok kláves není sice zcela pevný, malý průhyb při tlaku nastává, ale při psaní drží. Je typu chicklet, bez numerického bloku, ale s vysokým komfortem psaní. Nízkozdvihové klávesy mají výbornou odezvu a oddělení osazením hran jednotlivých kláves je účelné. Jistota psaní, díky logickému rozložení kláves a oddělení pravého sloupce pro Delete a rychlý pohyb v dokumentu, přispívá ke komfortu. Toto podtrhuje i tichý chod kláves. Další významné body získala klávesnice svým podsvícením. Má tři nastavení. Slabé, silnější a vypnuto. V této kategorii by podsvětlení již mohlo být standardem, ale není tomu tak. Na matném povrchu klávesnice snadno ulpívá pot či běžná mastnota rukou, ale struktura povrchu nemá pórovitý povrch a tak lze klávesnici i celou vrchní část těla snadno vyčistit například vlhčenými, čistícími ubrousky.

 

 

Neztrácí stopu

Touchpad má obvyklou velikost. Jeho povrch je vizuálně stejný jako povrch vrchní desky, ale při pohybu prstem je odpor tření nepatrně výraznější. Reakce na ovládání jsou bezproblémové, jisté, na poklep reaguje spolehlivě. Potvrzovací klávesy jsou dvě, s nezvykle měkkým chodem. Je to však v souladu s tichým chodem klávesnice. Přeci jen, cvakání a klapání na poradách s vedením nepřispěje ke klidnému průběhu.

Dotek světla

Na ostatní ovládací prvky je Vostro skoupé, krom mechanického vypínače bezdrátových sítí na přední hraně těla notebooku a hlavního vypínače. Další ovladače nenaleznete. Alespoň ne ty mechanické. Nad klávesnicí, v lesklé plastové liště Dell umístnil třináct diod. Šest z nich indikuje práci pevného disku či bezdrátových sítí nebo nastavení zámků klávesnice. Dalších sedm zazáří po vašem doteku. Jsou to dotykové ovladače multimediálního přehrávače a ovládání hlasitosti. Efektní řešení, jen trochu může potrápit při utírání prachu z lesklé lišty.

 

 

Nezadokuješ

Konektivita Vostra je na příjemné úrovni. Nechybí žádný z nejpoužívanějších konektorů. Na USB 3.0 je u Dellu stále ještě brzy. Z levoboku připojíte VGA monitor nebo televizor vybavený HDMI rozhraním, tři USB zařízení či příslušenství, dále například jeden pevný externí disk s eSATA portem (combo s jedním z USB). Ze předu dostupné dva audio konektory využijete pro externí mikrofon nebo pro sluchátka (připojení přídavných reproduktorů je v tomto případě trochu nešikovné). Zprava pak už jen čtvrté USB a ethernetový konektor. V přední části pravoboku jsou dva sloty. Pro ExpressCard 34 a pro čtečka paměťových SD/MMC/MS karet. U tohoto segmentu notebooků zamrzí absence dokovacího konektoru.

Displej, multimedia (webkamera, zvuk), bezdrátová rozhraní (Wi-Fi + Bluetooth)

Naštěstí bez zrcadla

Displej Vostra odpovídá jeho grafickým schopnostem. Rozlišení 1 366 x 768 bodů u 15″ stroje, zvlášť v této cenové kategorii, je hraničním minimem. I když displej trochu bojuje se změnou barevnosti při pohledu mimo osu, celou situaci statečně zachraňuje jeho matné provedení, které je pro notebook na cestách ideální. Naštěstí při přímém pohledu je barevnost displeje v pořádku bez nevhodného barevného nádechu. Kontrast, i nastavení rozsahu jasu je pro takto koncipovaný stroj naprosto vyhovující.

 

 

Zahraje, ale neuchvátí

Dell použil pro ozvučení nového Vostra standardní reproduktory. Štěrbiny zvukovodů jsou umístěny do vzdálených rohů rámečku klávesnice. Zvuk je v běžných hladinách hlasitosti srozumitelný, jen s mírným zkreslením. Úroveň zesílení je dostatečná, bohužel při vyšších úrovních nastává silné zkreslení zvuku. Webkamera s rozlišením 2 Mpx má slušné zobrazení, rušivým prvkem je přisvětlovací dioda kamery. Při denní intenzitě okolního světla je vše v pořádku, ale ve večerních či nočních hodinách je její světlo dost ostré. Rozumím, je potřeba, aby na vás bylo dobře vidět, nejsem si však jistý, zda by mělo být doslova jasnější, jak se do kamery díky vysoké intenzitě diody šklebím. Dell defaultně nedodává k tomuto modelu aplikační nadstavbu pro správu multimedií. Předpokládám ale, že většina uživatelů, pro které je Vostro určeno, tento fakt nebudou vnímat jako nedostatek.

VájFáj a Modrý

Dell Vostro 3500 nemá ohledně Wi-Fi a Bluetooth žádné speciálnosti. Připojení, spárování, vše proběhlo v pořádku. Ani test se „vzdáleným“ připojením k routeru ve vedlejším domě neodhalil žádné zakopaného psa. Bluetooth i Wi-Fi můžete najednou vypnout hlavním mechanickým vypínačem na přední straně těla. Samostatné vypínání zajišťuje instalovaná utilita.

 

Výkon, baterie a výdrž, celkové hodnocení

Zatoulané bity

Hardwarová konfigurace notebooku bude vyhovovat pro multimediální aplikace či kancelářské požadavky. Zvukový projev lze vnímat jen jako doplňkový, ale na cestách bohatě stačí. Grafické schopnosti Dellu jsou však standardní, a pro hraní současných náročných her rovnou počítejte a nejnižším nastavením. Pro tyto účely ale Vostro 3500 nebylo určeno. Podobně jako u současně testovaného 17″ notebooku Samsung R780 nás zarazila nainstalovaná dvaatřicetibitová verze operačního systému Windows 7 (tu v létě Samsung nahradí 64bitovou – hurá). I když grafická karta neláme výkonnostní rekordy, výkonný procesor by si čtyřiašedesátibitovou verzi zasloužil. Při objednávání Vostra můžete za příplatek 1 048 Kč bez DPH dostat Windows 7 Professional v 64bitové verzi.

 

 

Energetický standard

Pokud kupujete tento Dell jako hotový stroj, dostanete k němu šestičlánkovou baterii s kapacitou 56 Wh. Vzhledem k velikosti notebooku se nepředpokládá masivní nasazení v terénu a tak obvyklé výsledné časy kolem 3 hodin nijak nepřekvapily. Pokud však chcete zkombinovat pohodlí 15″ modelu s vetší výdrží, můžete si nakonfigurovat 9ti článkovou baterii.

Při práci se trochu zapotí

I když se jedná o reprezentativní notebook, jeho provoz nebyl zcela tichý. Je to způsobeno vyšším výkonem Core i5 procesoru. Na obranu Dellu však musím napsat, že hluk nepřekračoval přijatelnou hranici. Zahřívání notebooku jsem pozoroval ve větší míře pouze při cestách, kdy jsem měl notebook na klíně. Částečně zaslepené průduchy zhoršily chlazení a teplo se kromě spodní strany projevilo i v levém spodním (chcete-li bližším) rohu pracovní desky a zasahovalo i do části touchpadu. Intenzivní vnímání zahřívání v mém případě mají za následek poslední testy notebooků. Jednalo se převážně o nízkonapěťové procesory s velmi malou měrou zahřívání těla stroje.

 

 

Seznamka

Na tento Dell jsem se těšil již od jeho anoncování v novinkách na našem webu. Na první pohled sympaťák. Po vybalení z krabice a omakání těla a zhodnocení zpracování se první pocity potvrdily. O to více se začaly rojit obavy, aby nezklamal při používání. Naštěstí se žádné zklamání nekonalo a postupem času se příjemné pocity prohlubovaly. Vostro se ostře prosadilo vedle Sony Vaio EB, který mě v této cenové kategorii velmi potěšil solidním výkonem a perfektní klávesnici. Vostro nad ním vítězí lepším zpracováním, decentnějším vzhledem a matným displejem. Prohrává vyšší cenou, slabší grafikou a klávesnicí, která je výborná, ale kvalitám klávesnice u Sony Vaio EB se nevyrovná.

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Dell Vostro 3500 15,6″

Cena

cca 30 840 Kč s DPH

Zapůjčil

Dell CZ, www.dell.cz

 

Specifikace

Procesor

Intel Core i5 520M 2,40 GHz, TurboBoost až 2,93 GHz

Operační paměť (vestavěná)

4 GB DDR3, 1066 MHz

Operační paměť (rozšiřitelná do)

8 GB

Pevný disk (velikost)

500 GB

Pevný disk (rychlost)

7 200 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

Optiarc DVD+/-RW AD-7585H

Optická mechanika (rychlost)

n/a

Velikost displeje (palců)

15,6″ LED, antireflexní

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

Nvidia GeForce 310M

Grafická paměť

512 MB DDR3

Wi-Fi

802.11 b/g/n-draft

Bluetooth

2.1+EDR

Mobilní komunikace

n/a

Operační systém

Microsoft Windows 7 Professional 32bit

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, HDMI, ethernet, eSATA (USB combo), audio

Počet USB portů

4 × USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD, SDHC, MMC, MS

Rozměry

375 × 250 × 32  35 mm

Hmotnost

2,40 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

23 041

3DMark03 (body)

10 678, CPU 1836

3DMark05 (body)

7210, CPU 15 973

3DMark06 (body)

3904, SM 2.0 1454, SM 3.0 1453, CPU 2700

PCMark05 (body)

6558, CPU 7297, Mem 6261, GPU 4268, HDD 5893

PCMark Vantage

6284; Mem 3330; TV & Mov 3993; Gaming 3976; Music 6186; Communication 8026; Productivity 4651; HDD 4071

HDTune (MB/s; ms)

78,2 MB/s, 19,0 s

SiSoft Sandra 2010

CPU: n/a GOPS; Mem: n/a GB/s

CrystalDisk Mark 3

Seq 95,87 / 92,65 MB/s; 512k 27,25 / 40,08 MB/s; 4k 0,321 / 0,741 MB/s, 4k-QD32 0,784 / 0,728

Devil May Cry 4

48,23 / 32,76 / 57,03 / 35,32

Cinebench R11.5

OpenGL 8,48 fps / CPU 1,93 pts

x264 BenchMark HD v3.0

42,34 / 11,73 fps

Divx Converter

36 minut

Windows 7 Experience Index

4,9; CPU 6,5; Mem 7,2; GPU 4,9; Game 5,9; HDD 5,9

Výdrž web* (čas)

2:37 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

3:21 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

2:43 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!