Dell Vostro V130: propadnete kouzlu stříbrného listu?

0

Vostro tenké jako list, první dojmy a hezké zpracování

Vostro V130: nejen tenoučká stylovka

Ultratenký třináctipalcový notebook: to zní spíš jako hračka než jako příjemný stroj na práci. Výhodou Vostra je ale docela kvalitní matné zpracování. Klávesnice ani touchpad neurazí a kromě toho, že je notebook moc pěkný a stylový, je také skladný a poměrně lehký.

Dell uvedl ultratenký notebook se stejným šasi už zhruba před rokem, Vostro V13. Jeho nástupce, Vostro V130, přináší v první řadě slušnější hardware. Uvnitř naší konfigurace tepe ULV varianta Intel Core i3 na 1,33 GHz, můžete volit i z Core i5 nebo moderních dvoujádrových Celeronů. Integrovaná grafika v procesoru sice díru do světa neudělá, ale přeci jen si na ní můžete i něco zahrát. Navíc tu je rychlý 7200otáčkový disk a docela pohodlná klávesnice, na kancelařinu s puštěním filmu a nenáročným zahráním nějaké hry tak ultratenká třináctka stačí.

První dojmy a zpracování

Notebook jsem vytáhl z poměrně malé krabice a nestačil se divit. Stříbrné tělo s černým vnitřkem je skutečně velmi tenké, o to víc je tloušťka pod 2 cm zdůrazněna sbíhavými pláty hliníku. Konstrukcí se Vostro V130 dost podobá třeba Adamu, klouby nejsou posazeny na konci notebooku, ale zhruba 2 cm od konce těla a po otevření má tedy s trochou nadsázky notebook „tři křídla“.  Stroj je příjemně lehoučký, hmotnost činí 1,59 kg.

Zpracování: slušné

Vostro V130 je zpracované poměrně solidně. Notebook otevřete snadno, žádné hmatání po cvakacím mechanismu, přesto drží a nejde jej otevřít pouhým zatřesením. Víko má maximální sklon asi 140¬∞ a ve své poloze drží. Ocelové klouby jsou tiché. Při zavření se ozve krásné klepnutí, víko dolehne přesně rovně na základnu. Notebook se nijak nepřirozeně neprohýbá a nikde nevrže, maximálně trochu při vystouplém a ne zcela slícovaném okraji krytky kontrolek pod displejem. Ani tenký displej se díky hliníkovému tělu nedá tak snadno ohnout. Někomu možná nemusí sednout ostřejší hrany, ale vzhledem k nízké výšce základny si ruce opřete pohodlně.

Porty a konektivita

Při pohledu na boky vám dojde, že myš asi na stranu připojovat nebudete. Na levé straně nenajdete zhola nic, na pravé je potom čtečka paměťových karet formátu SD. Vzadu najdete kromě vdechů a výdechů zleva doprava port HDMI, kombinovaný port eSATA + USB 2.0, síťový konektor RJ-45 pro Realtek Ethernet 1 Gb/s, konektor D-Sub (VGA), dvakrát USB 2.0 a zásuvku pro napájecí adaptér.

Vepředu je potom kromě kontrolek zapnutí / vypnutí PC a napájení také otvor pro SIM (minicard!) kartu, notebook má totiž vestavěný 3G WWAN modul Dell Wireless 5540 v rychlosti HSDPA až 7,2 Mb/s.  Dále dva 3,5mm konektory pro vstup a výstup zvuku. Je tu také adaptér Wi-Fi 802.11n Dell Wireless 1702 a Bluetooth 3.0.

Dell Vostro V130
Cena 19 500 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Dell ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i3-380UM
Frekvence 1,33 GHz
Max. frekvence (turbo)
Operační paměť 4 GB (1× 4 GB DDR3 1333 MHz)
Pevný disk (velikost) 320 GB
Pevný disk (rychlost) 7 200 ot./min
Pevný disk (typ připojení) SATA
Velikost displeje 13,3″
Rozlišení displeje 1366 × 768
Grafická karta Intel HD Graphics 200
Grafická paměť sdílená
Konektory, sloty
Výstupy na monitory VGA, HDMI
Porty (s výjimkou USB) sluchátka, mikrofon, Ethernet (RJ-45), eSATA
Počet portů USB 2.0 2 + 1 kombinovaný
Počet portů USB 3.0
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Rozměry, baterie
Rozměry (š × d × v) mm 330 × 230 × 16,5-19,7 mm
Hmotnost 1,59 kg
Kapacita baterie (Wh) 30 Wh
Výkon napájecího adaptéru 65 W
Software
Operační systém Windows 7 Professional 64bit
Další aplikace Microsoft Office 2010 Starter

Klávesnice a touchpad, displej

Klávesnice

Klávesnice je charakteristická svým dost malým zdvihem, jak je pro ultratenký notebook samozřejmostí. Píše se na ní dobře, je relativně citlivá na nedokonalá stlačení a průměrně hlučná. Je roztažená bez jednoho centimetru po celé šířce notebooku. Numerický blok jí pochopitelně schází, klávesa Fn je umístěna správně až za levou klávesou Ctrl, klávesy jsou veliké, ale přesto mezi nimi zůstává rozumná mezera.

Nelíbilo se mi, že je prohozená kontextová klávesa s pravým Ctrl, tedy je hned vedle bloku šipek. Klávesy Home, End atp. jsou seřazeny v jednou sloupci a ten je oddělen téměř půlcentimetrovým snížením kláves, je škoda, že to neplatí o šipkách. Klávesy pro ovládání reproduktorů, Wi-Fi aj. jsou skryty pod funkčními klávesami s přidržením Fn. Printscreen i Num Lock jsou dostupné jediným stiskem.

Touchpad

Touchpad Synaptics má šířku 8-8,1 cm a je slabším bodem notebooku. Citlivost byla přijatelná, ale některá potáhnutí prstem touchpad prostě ignoruje, často si myslí, že se jej ještě někde prst dotýká.  Scrollování je kinetické, a stačí rychlejší trhnutí a stránka vám sjede celá. To se občas stane, i když nechcete. Často má taky touchpad problém scrollovací potáhnutí rozeznat.

Ve Firefoxu jsem celkem pravidelně spatřoval tu chybu, že se touchpad při jakémkoli pokusu o scrollování zasekl, jeho ovladač vytížil CPU na 100 % a přestal pracovat. Stačilo odstřelit zaseknutý proces ovladače (nikoli ovladač celý = dva procesy) přes správce úloh a rozjeli jste se znovu, tentokráte bez scrollování. Opera a Internet Explorer tímto netrpí. Multidotyková gesta zprovozněna nejsou.

Displej

Displej mě docela uchvátil, je hezké vidět rozlišení na příslušné správné úhlopříčce. Jinými slovy – 13,3″ panel zobrazuje 1366 × 768 px a displej je tak krásně jemný, přesto ale pohodlně čitelný. Velké plus dávám za matnou povrchovou úpravu. Jde o TN panel, s odezvou jsem žádné problémy neměl, barvy jsou docela pěkné a pozorovací úhly jsou také ucházející (špatně je na tom tradičně jen pohled shora).

Podsvícení lze regulovat v široké škále (Fn + nahoru / dolů), v naprosté tmě oceníte minimální hodnotu, v silném slunci budete jakž-takž spokojeni s hodnotou maximální. Možná by ale nevadilo trochu přidat, v osvětlené místnosti si obvykle intuitivně nastavuji max. jas displeje, střední hodnota je ale také koukatelná.

Hardware, výdrž a chování

Hardwarová výbava (vnitřnosti)

V notebooku dříme 32nm ULV/CULV procesor Intel Core i3-380UM, fyzické dvoujádro se čtyřmi virtuálními jádry na 1,33 GHz. Turbo Boost procesor nepodporuje.  Pod stejným pouzdrem hned vedle čipu CPU je také integrovaný grafický čip, 45nm Intel HD Graphics 200 s 12 EU na dynamické frekvenci 166-500 MHz. Paměť je jedna, a to 4GB modul DDR3 1333 MHz, RAM ale přes specifikace modulu běží zřejmě jen na 800 MHz efektivně.

HD Tune - přenosová rychlost

Pevný disk je silnou stránkou notebooku. Jde o Samsung SpinPoint MP4 HM320HJ, 320GB disk s rychlostí otáčení 7200 ot. /min. Díky němu je notebook nakonec docela svižný při běžné práci náročné na práci se soubory. Výška disku je standardních 9,5 mm, navzdory tenkosti se do Vostra tak vejde standardní 2,5″ zařízení.

HD Tune - přístupová doba

Výkon

Vzhledem k ULV platformě, pomalému dvoujádru a zpomalené integrované grafice minulé generace jsem nespouštěl herní testy, ostatně dojet test v Crysis (2000 snímků) bylo opravdu nad síly grafiky a moje nervy (grafika spočítala stěží jeden snímek za vteřinu). Notebook jsem však podrobil starším 3DMarkům, 3DMark Vantage bohužel už nešel projet, neboť grafické kartě trvalo někdy až tři vteřiny vypočítat jeden snímek a 3DMark 11 vyžaduje DirectX 11.

Byl jsem ale velmi příjemně překvapen herním výkonem při mírně sníženém rozlišení. Takový Mass Effect si sice plynule nezahrajete, ale Gothic 3 nebo Elder Scrolls 4: Oblivion na minimální detaily v rozlišení 1280 × 720 běžely docela dobře. Stíhal i procesor a disk, nebyl problém v rozsáhlých bitvách.

3D Mark

Jinak notebook pracoval rychle, co se do „hrabání z disku“ týče, ale v úlohách náročných na procesor pokulhával, přestože je procesor výrazně rychlejší než jakýkoli Atom, ke klasickému hardwaru má daleko. Pohodové kancelařiny a multi-taskingu se bát nemusíte, jen si občas u náročnějších úloh počkáte tu a tam o půl vteřiny víc. Grafická karta je naštěstí schopna akcelerovat hezkou řádku videí.

Hluk, zahřívání, výdrž

Notebook je docela tichý, pravda, v testech procesoru nebo ve hrách se rozfičel, ale nešlo o nijak velký řev, a v klidu dýchal relativně tiše. Zahřívání není velké a budete za něj mnohdy děkovat, hliníkové tělo má tendence spíš studit. Notebook se zahřívá hlavně v zadní části zespoda, jak můžete vidět na horkem oloupaných cedulkách. To není ani tak kvůli vytíženému procesoru nebo grafice, ale spíše kvůli horkému akumulátoru, kterým teče veliký proud. Procesor s grafikou má ale celkové TDP jen 18 W a hardware tak velké teplo nevyvine.

Test výdrže

Výdrž je další slabinou jinak dobrého notebooku. Nenechte se zmást záznamy v ceníku – ano, Vostro V130 má skutečně šestičlánkový akumulátor, jenže s kapacitou pouhých 30 Wh. To je daň za stylově tenké provedení. Výdrž podle využití osciluje nad dvěma, resp. nad třemi hodinami.

Zvuk, webkamera a napájení

Reproduktor sice nemá žádnou skvělou značku a je skutečně jen jeden, monofonní. Přesto si jej ale pochvaluji, umí „řvát“ slušně a přitom ani příliš nekazí basy. Tedy samozřejmě v rámci svých možností. Najdete jej pod levou částí klávesnice. Webkamera má samozřejmě fixní ohnisko, posazené poměrně blízko, takže je s velkým kompromisem možné vyfotit i stránku textu. Jinak ale nečekejte žádnou skvělou kvalitu. Malinká dioda vedle čočky slouží jen pro opravdu slaboučké přisvícení. Maximální rozlišení činí 1600 × 1200, tedy 2 Mpx.

Cinebench R11.5

K notebooku se dodává malý 65W adaptér, konec nesvítí, v těle adaptéru je nevýrazná zelená LED dioda.

Software

V notebooku je předinstalován Microsoft Windows 7 Professional 64bit, ten tvoří poměrně nepříjemnou část z vyšší ceny. V levnějších verzích najdete Ubuntu. Dále je tu Microsoft Office 2010 v edici Starter – Word a Excel s reklamami.

Konfigurace porovnávaných notebooků:

  • Acer Aspire One 522: 10,1″, 1280 × 720, AMD Ontario C50, 1 GB RAM, AMD Radeon HD 6250, HDD 250 GB, 5400 ot. /min.
  • Acer Aspire Ethos: 18,4″, 1920 × 1080, Intel Core i7-2630QM, 16 GB RAM, ATI Mobility Radeon HD 6850, HDD 250 GB, 5400 ot. /min.
  • Lenovo IdeaPad U260: 12,5″, 1366 × 768, Intel Core i3-380UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 320 GB, 5400 ot. /min.
  • Lenovo L512: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i5-520M, 3 GB RAM, ATI Mobility Radeon 545v, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
  • Lenovo B560: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-370M, 3 GB RAM, Intel HD graphics / Nvidia GeForce 310M, HDD 500 GB, 7200 ot. /min.
  • Acer Travemate 8172: 11,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-80UM, 4 GB RAM, Intel HD graphics, HDD 640 GB, 5400 ot. /min.
  • Samsung R540: 15,6″, 1366 × 768, Intel Core i3-370M, 4 GB RAM, ATI Mobility Radeon HD545v, HDD 640 GB, 5400 ot. /min.
  • Sony VAIO  F13: 16,4″, 1920 x 1080 px, Intel Core i5-560M, 8 GB RAM, Nvidia GeForce GT 425M, HDD 500 GB/7200 ot. /min.
  • Acer Aspire 5745G: 15,4″, 1366 x 768 px, Intel Core i7-740M, 6 GB RAM, Nvidia GeForce GT420, HDD 640 GB, 5400 ot. /min.

Závěr, zhodnocení

Je Vostro V130 pro vás?

Dell Vostro V130 ve mně zanechal celkově pozitivní dojem. Pozitiva a negativa jsou v bodech shrnutá v plusech a mínusech, zde se vyjádřím nějak celkově – Vostro V130 je rozhodně více než stylová hračka. Styl a pěkný design si vás rozhodně získají, samozřejmě jdou ruku v ruce s tloušťkou pod 2 cm a s hmotností pod nízkých 1,6 kg. Notebook je ale kvalitně zpracován, má matný displej, rychlý disk, silnou výbavu, co se konektivity týče a koneckonců i nepříliš pomalý (ač ULV) procesor a integrovanou grafickou kartu s dostatkem pamětí. Rozhodně se tak stane skladným a stylovým pomocníkem pro práci.

Negativem je ale výdrž. Přes nízkou spotřebu notebook na baterku vydrží jen maximálně kousek přes 3 h, navíc hardware není zrovna nejsilnější v porovnání s běžnými „tlustými“ notebooky. Cena přes 19 tis. Kč hovoří i přes tříletou záruku mírně proti. Jenže Vostro V130 v cenících českých e-shopů naleznete i lehce nad 12 000 Kč vč. DPH. Pokud se spokojíte s pomalejším dvoujádrovým Celeronem na 1,06 GHz a Linuxem místo Windows, můžete tuto tenoučkou stylovku mít i s třemi roky NBD za nějakých 12 500 Kč a to je parádní koupě.

Plus a mínus  
+ kvalitní zpracování
+ matný displej
+ stylový design
+ velmi tenké a lehké tělo
+ na ULV procesor slušný výkon
+ rychlý disk
+ tři roky záruky Dell NBD
‚àí nízká výdrž
‚àí oproti běžným notebookům slabý výkon
‚àí vyšší cena (neplatí pro jiné konfigurace)

 

Výsledky benchmarků

Výsledky testů  
3DMark2001SE (body) 5074
3DMark03 (body) 2849
3DMark05 (body) 1932
3DMark06 (body) 1138; Shader Model 2.0: 358, HDR / Shader Model 3.0: 454, CPU: 1475
3DMark Vantage (body) n/a (příliš slabý výkon: TDR bug)
PC Mark 05 (body) 3903
PC Mark Vantage (body) 2870; Memories: 1878, TV and Movies: 2284, Gaming: 1230, Music: 3292, Communications: 2421, Productivity: 2322, HDD: 4039
HD Tune 2.55 (MB/s; ms] 91,5 MB/s; 15,5 ms
SiSoft Sandra 2010 CPU: 16,35 GOPS, 19,45 GIPS, 13,74 GFLOPS; Cryptography: 160 MB/s; Aggreagate memory performance: 4,56 GB/s
Crystal Disk Mark 3 Seq: 95,46 / 90,73; 512K: 31,00 / 42,03; 4K: 0,358 / 1,016; 4K QD32: 0,807 / 1,002
Devil May Cry 4 12,42; 11,02; 13,89; 11,60
Cinebench R11.5 1 CPU: 0,45 pts; 2× CPU: 1,09 pts; OpenGL: n/a (test se nepodařilo spustit)
x264 BenchMark HD v3.0 6,30 fps
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 2:20
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 4:26
WM9 Encoder (čas) 5:48
Windows 7 Experience Index 3,4; procesor: 4,6; Paměť (RAM): 5,1; Grafika: 3,4; Herní grafika: 4,7; Primární pevný disk: 5,9
Výdrž web (čas) 2:41
Výdrž kancelář (čas) 3:21
Výdrž multimédia (čas) 2:02

CPU-Z

CPU-Z

CPU-Z

CPU-Z

CPU-Z

AIDA 64

AS SSD benchmark

CPUID

Crystal Disk Mark

GPU-Z

HD Tune

Ohodnoťte tento článek!