Dell zavede v noteboocích vlastní typ paměťových modulů CAMM. A formát DGFF pro grafiky

8
Moduly DDR5 v provedení SO DIMM pro notebooky od Crucialu 1600
Moduly DDR5 v provedení SO-DIMM pro notebooky od Crucialu
-
Zdroj: Crucial

V noteboocích Dell Precision už se bohužel asi nebudou dát používat standardní paměťové moduly SO-DIMM, místo toho budou mít proprietární formát pro DDR5 i pro GPU.

Z noteboocích dlouhodobě mizí vyměnitelné komponenty. U procesorů to bylo kompletní vymření, zatímco neopravitelné/upgradovatelné SSD naštěstí mimo Apple firmy moc nepěstují. Mizí ale upgradovatelná RAM v modulech SO-DIMM. U těch vadí tloušťka a Dell nyní přišel s řešením, které má zřejmě pomoct: vlastním návrhem vyměnitelné RAM, která spojí dva moduly do jednoho. Bohužel je to ale proprietární formát, takže upgrady budou drahé.

Nová generace Dell Precision s proprietárními komponentami

Na internetu se z neoficiálního zdroje objevily uniklé propagační materiály k připravovaným notebookům Dell, které nahradí dnešní modely Precision, což jsou mobilní pracovní stanice. Budou založené na 55W 16jádrových procesorech Alder Lake-HX, o kterých jsme tu nedávno mluvili – a to na modelech Core i9, i7 a možná i i5.

Dell je v materiálech neoznačuje modelovými označeními a také u nich je uvedeno „8 jader“, což je ale asi proto, že Dell z nějakého důvodu počítá jen velká jádra. Další zajímavost je, že bude možné do nich objednat grafické karty Intel Arc v profesionální verzi. Nicméně také karty Nvidia GeForce/Quadro, což asi mohou zákazníci preferovat).

CAMM

Tyto nové notebooky Precision řady 7670 (a možná ještě 7770) používají paměti DDR5-4800 jichž mohou mít osazenou až kapacitu 128 GB. U této třídy notebooků bývaly dosud sloty SO-DIMM pro upgrade a zvětšení pamětí, ale nyní se materiály Dellu chlubí inovací nazvanou CAMM, což je proprietární odlišný modul s pamětí. Zkratka CAMM znamená Compression Attached Memory Momule.

Podle vizualizace, kterou můžete vidět níže v tweetu leakera s přezdívkou Emerald_x86, jde dceřiné PCB připevněné k základní desce šrouby, které zajišťují pevný kontakt. Ono „compression“ v názvu neznamená kompresi paměti, mohlo by možná jít o to, že modul mí zajištěný vyšší přítlak pro lepší elektrickou kvalitu signálu při přechodu kontakty. Na PCB je vidět 16 čipů a je pravděpodobné, že jde o ekvivalent dvou modulů DIMM, kdy jedna tato destička zajišťuje plné dvoukanálové zapojení o šířce 128 bitů (respektive, u DDR5 už to znamená čtyři kanály). Odpadá tedy nutnost paměťové moduly osazovat po dvou.

Podle Dellu díky tomuto notebooky Precision mohou být tenčí, lehčí a menší, zatímco výkon proti předchůdcům vzroste. Jenže toto provedení není asi nijak standardizované a bude specifické jen pro notebooky Dell. V horším případě dokonce třeba i pro jednotlivé jejich řady, aniž by konkrétní modul CAMM byl použitelný u následující generace.

Oproti použití standardních pamětí v provedení DIMM, které můžete koupit od různých výrobců, zde asi dojde k tomu, že přinejlepším moduly bude někdo vyrábět v licenci, v horším případě se budou jako náhradní díl dát koupit jen u Dellu, takže vznikne „lock-in“ na dodavatele. A když jsou komponenty nestandardní a dostupné jen z takto omezeného okruhu zdroj, vždycky to znamená, že vyjdou zákazníky dráž a budou hůře sehnatelné. Toto tedy asi znamená, že notebooky Precision odteď bude dražší servisovat a upgradovat jejich RAM.

Je to ale pořád lepší řešení, než kdyby paměti byly osazené přímo na desce, kdy takové servisování není v normálních podmínkách možné vůbec (odpájení čipů ze základní desky je sice možné se speciálními stroji, ale jde o náročný zákrok s rizikem a také svojí netriviální cenou).

Proprietární formát pro notebooková GPU

Materiály Dellu také vedle modulů CAMM pro paměti zmiňují nové provedení grafických karet DGFF (Dell Graphics Form Factor). To bude asi něco podobného, tedy také proprietární, pro Dell specifické provedení PCB s přídavnými GPU. Tyto grafiky tedy také bude možné vyměňovat a upgradovat, ale zase zde asi bude ten problém, že kvůli proprietárnímu formátu budou tyto díly dražší a hůře dostupné.

Zdroj: VideoCardz

Dell zavede v noteboocích vlastní typ paměťových modulů CAMM. A formát DGFF pro grafiky
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70%) 8 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  1. To by nebylo nic pro me, jeden z hlavnich pozadavku na notebook byla moznost vymeny SSD a minimalne jeden SODIMM slot (pokud bude alespoň 8GB na desce), ideálně dva. Tlouštka o nějaký mm navíc mi je fuk, ale že si za pár let nerozšířím RAM ne.

  2. Dell Precision – naprostá tragédie. Hlučné, nemají vyvedené výstupy diskrétní grafiky (chybí mux), tragická portová výbava na úrovni Jabka. Jediný plus je dotekový 4K+ OLED. Jesli to chtějí dozabít proprietárními RAMkami, prosím.. 😋

    Poslední opravdu kvalitní Precision byla M4800. Sice trochu cihla, ale funkční.

    • Po více než desetileté praxi různými výrobci notebooků a použití v korporátu nebo doma jsem skončil u Dell Precision. Mám 7550 a 7520 a nemůžu si je vynachválit… člověk si je sám opraví v případě problémů, větráčky si člověk může ladit ve Windows i Linuxu, USB-C je parádní – člověk nemusí tahat milion různých nabíječek, které nejdou použít pro nic jiného než pro PC…A u těchto notebooků se počítá s použitím dock station, takže portovou výbavu fakt neřeším.

    • Nahodou, Dell Precision jsou dobré notebooky, měl jsem teď 7560, který měl 11500H a k tomu A4000 (RTX 3070) a teď mám 7760 a v tom 11850H a RTX 3080 16GB (vím, tahle kombinace se moc sehnat nedá, ale mám jí) a notebook je opravdu fajn. Hlučný rozhodně není, ale trápí mě teploty CPU, to opravdu pořešené nemají, ikdyž mi CPU boostuje hodně vysoko na všch jádrech…GPU teploty úplně v cajku…Akorát dříve byl lepé zpracovaný vnitřek, co se týče použitého materiálu…

  3. Zdvojnásobení datové šířky zvláště u serverů dává dobrý smysl. Počty paměťových kanálů stoupají a když vezmu že u AMD se zvětší patice a současně na procesor bude 12 kanálů, tak u dvou CPU není reálné nějak rozumně osadit dva moduly na kanál, prostě to zabere na desce moc místa. 48 DIMM je prostě moc a 24 CAMM vychází lépe. Ostatně IBM u Power 10 má taky speciální paměťové moduly i když z jiného důvodu.