Nedávno jsme tu měli monitor Acer G247HYU, který nabízí poměrně unikátní panel s rozlišením 2560 × 1440 bodů na úhlopříčce 23,8 palce. Něco podobného, i když ne stejného nyní chystá i Dell, ale půjde o monitor ještě atypičtější. Úhlopříčka panelu bude nezvyklých 25 palců (63,44 cm). Tento rozměr se sice vyskytuje u superširokoúhlých „nudlí“ s poměrem stran 21:9, monitor Dell U2515H ale bude mít rozlišení 2560 × 1440 bodů a tím pádem standardní poměr stran 16:9. Toto LCD tak zaplní mezeru mezi čtyřiadvacítkami a přeci jen už dost rozměrnými sedmadvacítkami, a ještě nabídne nadstandardní rozlišení.

Monitor se objevil na webu EnergyStar a poté rovněž v manuálu přímo od Dellu. Z těchto zdrojů tak známe i většinu specifikací novinky. Panel je založen na technologii IPS s kontrastem 1000:1 a pozorovacími úhly 178°/178°. Přesné rozměry viditelné oblasti mají být 553 × 311 mm. Papírová odezva pro přechod šedá-šedá je udána jako 8 ms v normálním režimu a 6 ms při nastavení overdrive na „fast mode“.

Pětadvacetipalcový monitor Dell U2515H
Pětadvacetipalcový monitor Dell U2515H

Podsvícení používá bílé LED, gamut má pokrývat 99 % barevného prostoru sRGB (91 % pro CIE 1976 a 76 % pro CIE 1931). Jas jde při maximální intenzitě až 350 cd/m², při nastavení na minimum vydává 50 cd/m². Barvy jsou klasicky osmibitové (16,7 milionu odstínů) a monitor má už z továrny kalibraci s deltaE<3 v režimu sRGB. Povrch obrazovky je podle manuálu antireflexní.

 

Provedení šasi a stojanu nebude ošizeno co do výbavy a ergonomie. Monitor se dá použít v držáku VESA a poskytuje možnosti ergonomického nastavení, totiž vedle náklonu a rotace také nastavení výšky a možnost otočení do vertikální orientace. Ke grafické kartě se lze připojit přes dvojí HDMI (které umí i MHL), DisplayPort a Mini DisplayPort. Kromě toho je osazen i výstup DisplayPortu, s nímž lze zapojit další LCD do série. Dell také osadil čtyřportový rozbočovač USB 3.0. Reproduktory chybí, ty ovšem obvykle nejsou svou kvalitou zrovna užitečné.

Pětadvacetipalcový monitor Dell U2515H

Monitor by se podle TFTCentral měl dostat na trh buď koncem letošního, nebo začátkem nového roku. Kolik bude stát, to úplně jistě nevíme, ovšem na webu EnergyStar doporučená cena uvedena je: pokud nedošlo k chybě, má činit 500 USD. U nás by to tedy mohlo být zhruba třináct tisíc korun.

Zdroje: TFTCentral, EnergyStar, Dell, Tom‘s Hardware

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto