Deset jader a 2,3GHz Cortexy-A72. MediaTek Helio X20 jde na desku typu 96boards

0

Procesory na různých minideskách platformy ARM dnes většinou pocházejí od čínských firem (Allwinner, Amlogic). Tentokrát se ve zprávách z této sféry ale objevila docela vzácná výjimka: vývojářská deska založená na SoC tchajwanského MediaTeku. Ten má v mobilní oblasti nyní hodně silné postavení (lze říct, že je to skoro takový druhý Qualcomm), ale desky tohoto typu s jeho čipy nevznikají. Teď ovšem bude k mání vývojářská deska s 64bitovým procesorem Helio X20, což je čip docela zajímavý: jde o první mobilní desetijádro architektury ARM. Pravda trochu bizarní, ale stále pozoruhodné.

Helio X20 jsme si představovali už loni, a to s určitými pochybnostmi. MediaTek totiž přišel s tím, že místo dvouklastrové hybridní architektury big.LITTLE přijde s uspořádáním, kdy na čipu budou rovnou tři sady různě výkonných jader. Helio X20 tak má čtyři jádra Cortex-A53 na taktu až 1,40 GHz, pak další čtyři Cortexy-A53, ale běžící až do 1,95 GHz, a konečně rychlý klastr tvořený dvěma jádry Cortex-A72, které mohou pracovat až na 2,30 GHz. K tomu pak ještě přísluší grafika ARM Mali-T880 na 800 MHz.

 

Helio X20 Development Board

 

Deska Helio X20 Development Board s rozměrem 85 × 54 je založena na standardu 96boards nadace Linaro, což znamená pevně dané rozměry a konektory a snad i určitý pořádek v softwarové stránce. Ovšem výrobce uvádí mezi podporovanými systémy jen Android 6.0, žádnou klasickou Linuxovou distribuci. Použití tudíž asi bude docela dobrodružství, pokud nehodláte používat jen Android (hlavním cílem je patrně vývoj mobilních a IoT aplikací pro tuto platformu).

 

Výbava je tvořena 2 GB paměti LPDDR3 na 933 MHz a úložištěm eMMC 5.1 o kapacitě 8 GB, kromě toho je přítomen i slot MicroSD, který by měl mít podporu standardu UHS-I. Dále je integrováno Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.1 a dokonce i GPS, to ale vyžaduje anténu, která by se připojila k analogovému vývodu desky (ten podporuje i sluchátka, FM anténu a další). PCB má rychlý a pomalý rozšiřující konektor dle standardu 96boards, ke kterým by snad měla být dostupná dceřinná deska (připojit by se tak měly dát třeba kamery přes CSI).

Helio X20 Development Board

Z klasických rozhraní je pak osazeno micro-USB (režim zařízení) a dvě velká USB 2.0, napájecí konektor na 8–18 V a HDMI. Ovšem pozor, to má z nějakého důvodu omezenou obnovovací frekvenci na 30 Hz při rozlišení 1920 × 1080 bodů, což je poměrně nepříjemné. Až 2560 × 1600 bodů by se ale mělo dát provozovat při 60 Hz s LCD připojeným přes DSI z rozšiřujícího konektoru.

 

Helio X20 Development Board nevyrábí přímo MediaTek, měla by být dílem firmy ArcherMind Technology. Deska by to byla poměrně zajímavá (s obvyklou výhradou, že hodně bude záležet na softwarové podpoře). Kromě jinak nevídaných deseti jader je výjimečná už přítomností jader Cortex-A72, s nimiž by mohla mít i poměrně zajímavý výkon v jednom vlákně. Zatím bohužel není moc jasné, jak to bude s dostupností a cenou – dotyčný web je zatím jen čínsky (anglická verze se teprve chystá) a cenu jsem bohužel nikde neobjevil.

Zdroje: CNX-Software, MediaTek

Deset jader a 2,3GHz Cortexy-A72. MediaTek Helio X20 jde na desku typu 96boards

Ohodnoťte tento článek!