Deset nejnebezpečnějších kusů softwaru: Microsoft zde nefuguruje, Adobe ano

0

Bohužel platí takové pravidlo, a sice čím více lidí váš program využívá, tím spíše v něm někdo objeví chybu. Microsoft se svými operačními systémy ovládá přes 90 % stolních počítačů a notebooků, mj. proto se na něj hodně zaměřují crackeři. Obecně platí, že není tak moc důležité, kolik chyb se v produktu najde, ale jak se výrobce staví k jejich opravení. Microsoft aktualizace vydává každé druhé úterý v měsíci, máme tedy zajištěn stálý přísun oprav. V naprosto výjimečné situaci dojde k okamžitému uvolnění záplaty.

Tip: Windows 8: útok prvního falešného antiviru a první velká zranitelnost

Ruský výrobce osvědčených bezpečnostních řešení, Kaspersky, v hlášení o bezpečnosti ve třetím čtvrtletí roku 2012 mohl poprvé po dlouhé době prohlásit, že na seznamu deseti nejděravějších produktů nefiguruje nic od Microsoftu. Uznává, že konečně funguje automatické instalování aktualizací, které v dřívějších verzích Windows prý nebylo implementováno úplně ideálně. Redmondští samozřejmě stále více tlačí na to, abyste automatický mechanismus zapnuli a dále se o něj nemuseli starat.

 

Blýská se na lepší časy, neboť Windows 8 kromě jiných vylepšení obsahují v základní výbavě dokonce antivirus. Windows Defender chránil již Windows Vista, v té době však pouze detekoval spyware. Nyní se přiučil od svého příbuzného, plnohodnotného antivirového řešení Microsoft Security Essentials, chytat viry. Buď jak buď, ve Windows se stále musíme potýkat s děravým softwarem od třetích stran. Hádejte, kdo „zvítězil“?

Do desítky nejvážnějších zranitelností se propracovala Java. Obsadila dvě první příčky za útok DoS a zranitelnost, při níž mohl útočník vstoupit do počítače a spustit v něm škodlivý kód. Ta byla firmou Kaspersky ohodnocena jako extrémně kritická. Další příčky žebříčku nepřekvapivě patří především zásuvnému modulu Flash Player, negativních ocenění si vysloužil ovšem i Adobe Reader, QuickTime, iTunes nebo Winamp. Tyto zranitelnosti ve třetím čtvrtletí ohrožovaly nejvyšší procento uživatelů.

Výrobci s nejnebezpečnějšími produkty ve 3. čtvrtletí 2012
Výrobci s nejnebezpečnějšími produkty ve 3. čtvrtletí 2012

Zdroj: Kaspersky Lab via Neowin

Ohodnoťte tento článek!