Deset SSD od OCZ v testu: jak si vede nejnižší třída?

0

O SSD zařízeních slýcháváme již delší dobu, na trh postupně vyplouvají jak modely s co nejnižší cenou, tak high-endové kousky k jejichž pořízení by většina z nás musela prodat ledvinu. Pořádný srovnávací test nabídky od jednoho výrobce tu ještě nebyl, podívejme se nyní na průřez zajímavým srovnáním.

V recenzi se představí série Agility (60GB i 120GB model), jež se řadí mezi mainstreamové produkty. Colossus Lite je pak zajímavý svým vnitřkem: jedná se o 3,5″ disk, v útrobách je vícero SSD spojených pomocí RAID 0. Onyx se stejně jako Agility řadí mezi „levná“ SSD, je však o něco pomalejší. Solid 2 je v podstatě to samé, co Onyx, akorát jeho velikosti v GB se liší (objemnější modely navíc trochu přidávají na rychlosti). Vertex donedávna patřil mezi nejvýkonnější SSD na trhu, byl však překonán náhradníkem Vertex 2 s řadičem SandForce, jenž se řadí k tomu nejlepšímu, co dneska můžete sehnat. Podobný model Vertex Turbo není lepší než Vertex 2, nemá SandForce řadič a jeho výkon tedy zapadne mezi ostatní modely.

Z opravdu vyčerpávajícího testu jsem vybral pouhé tři grafy, jež jsem shledal zajímavými. Článek si neklade za cíl „vykradení“ práce redaktorů XbitLabs a proto více informací hledejte níže v odkazu na XbitLabs. Jako první vizte průměrnou odezvu změřenou programem IOMeter: zatímco v čtení jsou si všechna zařízení rovnocenná, v zápisu již jisté rozdíly nalezneme. V absolutních číslech je to ale stejně jedno, až na zajímavý úlet Solid 2 (30GB varianta) jsou si všechny modely podobné jako vejce vejci.

Dalším grafem budiž oblíbený benchmark PCMark Vantage, zvolil jsem rovnou výsledné HDD skóre. Všem více než výrazně utekl superrychlý Vertex 2, čímž jasně ukázal dominanci řadiče SandForce nad Indilinx Barefoot.

Graf ukazující spotřebu při sekvenčním čtení/zápisu je opět neméně zajímavý. OCZ Vertex 2 se statečně bije i s mnohem pomalejšími sourozenci a ve vybraném grafu dokonce s mírným náskokem zvítězil. Všimněte si zároveň rozdílu mezi chováním SandForce a Indilinx Barefoot: zatímco SandForce si řekne o „hodně“ energie při čtení, zápis je skoro „zadarmo“. Propad Colossus Lite se dal očekávat, vzhledem k rozměrům (3,5″ zařízení) nás to však příliš trápit nemusí, do notebooku jej nedáte a v desktopu je i tak jeho spotřeba výborná.

Ocenění Editor’s Choice si z testu odnesl model OCZ Vertex 2. Nadějný řadič SandForce exceluje v real-life aplikacích a stále dokáže být velice úsporný. Jeho výkon je univerzální a výraznou slabinu nemá nikde. Test rovněž ukázal výkonostní náskok modelů s vyšší kapacitou oproti svým subtilnějším bratříčkům.

Zdroj: XbitLabs (celá 14ti stránková recenze)

Deset SSD od OCZ v testu: jak si vede nejnižší třída?
Ohodnoťte tento článek!