Desetigigabitové síťovky Killer míří na desky, podporují i 2,5/5,0Gb Ethernet [Computex]

8

Letos vyhlížíme či možná už zažíváme velkou revoluci v domácím drátovém síťování. Na dražší základní desky se totiž začaly dostávat desetigigabitové síťové adaptéry, případně čipy s podporou potenciálně hodně užitečného „mezistandardu“ 2,5/5,0 Gb/s. A tento trend by měl nyní ještě zahustit, jelikož na Computexu 2017 ohlásila přechod z více jak deset let starého gigabitu na nový standard také firma Rivet Networks, vyrábějící síťové adaptéry Killer integrované dnes na velkém množství hráčských základních desek.

Rivet Networks chystá v rámci této nové generace síťovek Ethernet pro základní desky řešení nazvané Killer MultiGig (je příjemné, že ve specifikacích bude snadné je identifikovat). „Multi-gigabit“ je pojem užívaný často pro adaptéry podporující 2,5Gb/s a 5,0Gb/s režim a nové Killery by skutečně měly umět i tuto technologii. To je velmi dobře, jelikož s větším množstvím těchto síťovek integrovaných na deskách budou mít výrobci větší motivaci pro tyto sítě nabídnout potřebné routery a switche. U verzí podporujících kromě 2,5 Gb/s a 5,0 Gb/s rychlostí i desetigigabit by se ale asi mohla používat i značka či logo Killer 10Gbps.

Killer MultiGig ovšem zdá se nebude kompletní hardwarové řešení jako gigabitové Killery – tedy ze strany firmy Rivet Networks. Zdá se totiž, že sama ještě deseti a multigigabitový síťový čip nemá vyvinutý. Síťovky Killer MultiGig budou proto založené na čipu jiného výrobce, na nějž bude portována softwarová vrstva implementující funkce specifické pro Killery – jsou to zejména pokročilé možnosti prioritizace a akcelerace různých operací na adaptéru, aby nebylo zatěžované hlavní CPU.

rivet-networks-killer-multigig-computex2017-01Neznamená to ovšem, že by v Rivet Networks na vlastní křemík zanevřeli nebo ho vzdali. V delším horizontu se k němu údajně vrátí, nicméně v tuto chvíli ještě adaptér pro 10Gb/s standard nemají hotový. Použití cizích čipů s vlastními či upravenými ovladači a podpůrným softwarem je tak spíš rozšíření záběru a možná provizorní řešení. Eventuálně by se měl objevit i Killer MultiGig s na míru navrženým čipem, který bude mít výhodu ve větší integraci se softwarem. Ta umožní „offload“ více funkcí do hardwaru a podobné speciality, nedostupné s čipem jiného výrobce.

Aquantia Inside

Hardwarovým základem, na kterém ale nyní Killer MultiGig poběží, jsou čipy AQtion AQC108 a AQC107 firmy Aquantia, o nichž jsme již párkrát psali a letos se objevily na několika deskách. Tento hardware bude se softwarovou vrstvou Killer MultiGig spolupracovat vždy v rámci designu konkrétní základní desky. Zdá se, že Rivet Networks nebudou čipy přímo nakupovat a přeprodávat, ale budou svůj softwarový komponent (a co si budeme namlouvat, asi taky branding a jméno) nabízet výrobcům základovek. Ti se pak budou moci rozhodnout, zda si pro své 10Gb/s desky Killer MultiGig licencují, nebo jim budou stačit normální ovladače a funkce od firmy Aquantia. Co z toho bude lepší pro uživatele, to ukáže čas. Ti, kdo úplně neholdují subkultuře „Gamerů“, možná budou preferovat spíš druhou možnost a Killer MultiGig navrch jim úplně vonět nemusí.

rivet-networks-killer-multigig-computex2017-02V slajdech Rivet Networks uvádí z výrobců desek jména MSI a Gigabyte, takže tyto značky by patrně mohly Killer MultiGig na svých základovkách používat. Adaptér by se mohl objevit možná už na některých z první vlny desek platformy X299 pro Skylake-X, které budou nebo byly odhaleny na Computexu; případně pak na deskách pro konkurenční highendvou platformu AMD Threadripper (X399). Nová generace highendu zní pro integraci nové generace Ethernetu jako přesně ta pravá příležitost, ať už bude dodavatelem Aquantia nebo někdo jiný.

Desetigigabitové síťovky Killer míří na desky, podporují i 2,5/5,0Gb Ethernet [Computex]
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

8 KOMENTÁŘE