Čas od času se mezi dražšími až luxusními základními deskami urodí pěkné obludy. Tak lze asi s čistým svědomím označit model X99 Extreme11, který nyní uvedla společnost ASRock. Určen je uživatelům, kteří v PC (či asi spíše pracovní stanici) nikdy nemají dost místa na disku: tato deska totiž dokáže obsloužit naráz až dvacet úložišť, což už by mohlo stačit i jedincům z řad skutečných „cvoků“. Asrock už podobnou desku dříve představil pro platformu X79 a Z87, nyní ale stejný koncept nasadí i na nejnovější highendovou platformu pro procesory Haswell-E.

Nezvyklý počet rozhraní pro úložiště uhodí do očí při prvním bližším pohledu: 18 portů SATA v řadě za sebou zabírá více než polovinu boční hrany desky. O deset 6Gb/s portů se stará samotná čipová sada X99 (dva z nich ovšem sdílí zapojení s dvěma porty eSATA na zadním panelu), zbytek pochází z osmiportového přídavného řadiče LSI SAS 3008, což je serverové řešení s podporou disků SAS i SATA. Tento čip je připojen přímo k procesoru osmi linkami PCI Express 3.0, což mu dává přenosovou rychlost 8 GB/s. Disky SAS mimochodem tento řadič umí také v režimu 12 Gb/s, dvojnásobně rychlém oproti rozhraní SATA 3.0.

ASRock X99 Extreme11

K tomu má navíc deska ještě dva sloty „Ultra M.2“ pro SSD, oba s čtyřmi linkami PCI Express 3.0 (obvykle tyto sloty nabízejí jen režim PCI Express 2.0 ×2). Aby se to vše uživilo z řadiče PCI Express v procesoru (nemluvě už o čtyřech slotech PCI Express ×16, které má deska pro grafické karty), potřebuje ASRock hned dva můstky PLX PEX 8747 pro rozbočení dostupných linek.

ASRock X99 Extreme11

ASRock v desce podporuje vedle běžných Core i7 také procesory Xeon z rodiny Haswell-EP, včetně osmnáctijádra Xeon E5-2699v3. Se serverovými CPU je možno použít i paměti s ECC. Pro napájení procesoru je připravena dvanáctifázová kaskáda, samozřejmě s pasivním chladičem. Co se chlazení týče, neobešlo se bohužel zcela bez větráku – jeden je určen k ochlazování pasivu čipové sady. Tenzároveň pokrývá i přídavný diskový řadič a můstky PLX. Vzhledem k přítomnosti těchto tří „příživníků“ asi deska nebude mít zrovna skvělou spotřebu, což ale asi případného zájemce o highendové PC moc nepálí. Nna PCB jsou také přítomné hned dva molexy pro přídavné napájení desky za provozu čtyřnásobného CrossFire či SLI.

 

Z další výbavy ASRocku X99 Extreme11 bych ještě vypíchnul dvojici 1Gb/s Ethernetů, obojí z produkce Intelu (I218V + I211AT) a integrované audio Purity Sound 2, sestávající se z Realteku ALC1150, filtračních kondenzátorů Nichicon a sluchátkového zesilovače Texas Instruments NE5532, který by vám měl utáhnout highendová sluchátka s impedancí až 600 Ω. Deska celkem umí osm USB 3.0, z čehož čtyři jsou osazeny na zadním panelu; dva z portů poskytuje přídavný řadič ASM1042.

ASRock X99 Extreme11 je výbavou skutečně megalomanská základovka, takže je asi jisté, že se zařadí mezi nejdražší modely platformy X99. Ta je nicméně celkově zamířená do vyšších cenových pater, takže těžko něco namítat. Pokud máte zájem, připravte si pětimístnou sumu. Modely X79 Extreme11 a Z87 Extreme11 se prodávají za obnosy okolo 15 000 CZK, přičemž novinka pro Haswell-E by možná mohla být i o něco dražší.

Zdroje: ASRock (1, 2), AnandTech

Ohodnoťte tento článek!