Desktop se možná oddělí od Metra. Vrátit by se mohla i nabídka Start

0

Je to jen pár dní, co jsme se dozvěděli první informace o budoucnosti Windows. Letos na podzim vyšla Windows 8.1. Ta byla součástí vlny aktualizací, které v Microsoftu přisoudili kódové označení Windows Blue. Modrá vlna ale ještě udeří na jaře. Tehdy se dočkáme pro změnu nové verze Windows Phone. Bude pravděpodobně označena jako Windows Phone 8.1 a přinese významné změny. Krom jiného také hlasovou asistentku Cortanu.

Tip: Po Blue přijde Threshold. Další vlna aktualizací je v plánu na jaro 2015

Poté bude vize projektu Blue naplněna. Po něm nás logicky čekají další novinky, nikoli zimní spánek. Podle posledních informací další vlna aktualizací ponese kódové jméno Threshold. Takové označení mnohé naznačuje, ale podle všeho zatím nemáme čekat kompletní sjednocení Windows. Microsoft sjednocuje vývoj a připravuje jednotný obchod pro aplikace, aby mobily neměly vlastní a počítače také.

Hranice znamená, že někam směřujeme, ale ještě tam nejsme. Nebo je všechno jinak?

Kdybych měl za úkol dedukovat, co Microsoft označením Threshold zamýšlí, tipl bych si, že tím chce označit poslední nejednotná Windows, která ale budou na sjednocení připravena a v některých věcech se již budou překrývat. Přeci jen, hranice znamená, že někam směřujeme, ale ještě tam nejsme. Nebo je všechno jinak? Kontakty Mary Jo Foley upřesnily situaci.

Dotekové prvky, které pro PC nejsou charakteristické, vídáme ve Windows 8 často
Dotekové prvky, které pro PC nejsou charakteristické, vídáme ve Windows 8 často

Oddělení Metra od desktopu

Microsoft momentálně směřuje za myšlenkou, kdy bude mít jedno jádro a na nich tři různé verze Windows. Jenže nutně neplatí, že by každá platforma – máme mobily, tablety a osobní počítače – musela mít svou vlastní verzi. My jsme tedy dosud čekali na to, že budeme mít jedny Windows pro počítače i smartphony. To se nakonec zřejmě stane. Redmondští avšak zamýšlí zasáhnout do edic jiným způsobem.

První náznaky zní velice pozitivně. Redmondští by rádi měli na trhu tři verze. První by měla být moderní, druhá pro klasické osobní počítače a poslední pro firmy. Moderní Windows by byla složená pouze z Metra a postrádala by desktop. Tento operační systém by firma mohla nasadit na tabletech, mobilech a jiných mobilních strojích. Klasické počítače by dostaly desktop v plné parádě, jenž by nebyl zatížený dotykovým rozhraním.

Redmondští by rádi měli na trhu tři verze.
První by měla být moderní, druhá pro klasické osobní počítače a poslední pro firmy.

Za třetí pravděpodobně vznikne edice Windows pro firmy, která bude jako obvykle podporovat všechny korporátní funkce, včetně správy zařízení, zásad skupiny atp. K tomu by společnosti mohli bez omezení využívat desktop a stávající aplikace pro prostředí Win32. Nebyla by tím narušena kompatibilita. Cílem by byly klasické počítače, ovšem s možností spouštět dotykové aplikace. Provoz na tabletech proto není zcela vyloučen.

Firemní Windows by nakonec mohla být vyzrazena pouze pro zákazníky, kteří si kupují hromadné licence. Konzervativitu jsme naznačili a Microsoft by mohl jít dále, ponechat tuto edici v klidu a nezásobovat ji častými aktualizacemi. Firmy by si nestěžovaly, že musí neustále investovat do školení zaměstnanců, protože by nedocházelo k dramatickým změnám. Že to celé zní jako sen, kde jsou všichni spokojení?

Úvodní obrazovka sice jako nabídka Start nevypadá, funguje však dost podobně
Úvodní obrazovka sice jako nabídka Start nevypadá, funguje však dost podobně

Vstřícný úkrok

Mohli bychom teď s klidným svědomím říct, že přesně tohle jsme navrhovali při příchodu Osmiček. Microsoft mohl oddělit desktop a Metro začít prodávat samostatně. Tím by uspokojil většinu zákazníků. Místo toho vzal stávající Windows i s desktopem a napasoval na ně dlaždice. Osobně s výsledkem nemám problém, ale zdaleka ne každému kombinace sedí. Domnívám se, že výsledek mohl být horší.

Windows 8 ale fungují dobře s myší a klávesnicí, současně se jedná o dobrý tabletový systém. Všechny nové informace, co jsme uvedli, se ale samozřejmě mohou změnit, ať už více či méně. Redmondští zatím jen plánují a vedení se co nevidět změní. V tuto chvíli každopádně platí, že hodlají ustoupit od vize, kterou nastolil Steven Sinofsky a jeho tým. Ten chtěl na desktop rychle zapomenout a všechny nahnat do ohrady. Osmičky jsou mnohem uzavřenější, postrádají svobodu desktopu. Aktuální vize by ale nechala desktop volně dožít.

Windows se asi vrátí ke konceptu Windows. Metro zůstane, ale bude vystupovat jako samostatný produkt
Windows se asi vrátí ke konceptu Windows. Metro zůstane, ale bude vystupovat jako samostatný produkt

Trh by rozhodl o jeho osudu. Kdoví, třeba by o něj (a myš) byl zájem i za patnáct let, navzdory nástupu tabletů. Microsoft by uklidnil naštvané „desktopisty“ a umlčel kritiky Metra, jimž se nelíbí svázanost s desktopem. Zatímco my tady vesele spekulujeme, nevíme, jak budou Windows za pár let vypadat. I verze Windows pro počítače může mít nějakým způsobem implementovanou podporu pro dotykové aplikace. Možná i celé Metro.

Výhody moderního přístupu

Že se na trh nedostanou kompletně čisté verze Windows (tzv. jen Metro, jen desktop), naznačují další informace. Moderní edice bude zaměřená na aplikace pro architekturu WinRT. Není ale jasné, zda bude podporovat čistě procesory ARM, nebo x86. Skončit můžeme u obojího, podobně jako máme na výběr v současnosti.

Jisté je pouze to, že moderní edice bude určena pro běžné spotřebitele a podle aktuálních trendů bude často aktualizována skrze Windows Store. Zatímco běh klasických aplikací pro prostředí Win32 je v podstatě vyloučen, dost možná se dočkáme zařízení připomínajících běžné osobní počítače – bude je možné ovládat myší. Tady spekulativní řeči končí. Snadno si ale domyslíte, že tato uzamčená a ostře sledovaná zařízení připomínají Chromebooky.

Budeme klasické aplikace opět spouštět pomocí nabídky Start?
Budeme klasické aplikace opět spouštět pomocí nabídky Start?

I cenou by ji mohla bez problému konkurovat. Navrch by měla díky ekosystému aplikací. Google má jen prohlížeč, byť se o nativní aplikace pokouší také. Ale zase nemá na své straně dobré dotykové rozhraní. Oproti stávajícím strojům s Windows by moderní operační systém nevyžadoval údržbu, byl by snadno ovladatelný, měl by centrální zdroj aplikací a poskytoval vysoký stupeň zabezpečení.

S desktopem přijde nabídka Start

Druhá edice by byla opět namířená na běžné spotřebitele, pouze by nabídla desktop, tedy i primární styl ovládání pomocí myši. Dále i stávající aplikace a také časté aktualizace, distribuované prostřednictvím Windows Store. O tom, že Microsoft zvažuje návrat ke klasickým Windows, jak je máme rádi, svědčí druhá velká informace. Tu pro změnu přinesl neméně známý Paul Thurrott. Ten nikdy neslyšel Microsoft použít jméno Threshold.

Redmondští připravují návrat nabídky Start.
Což by vzhledem k oddělení dotykového prostředí od desktopu dávalo smysl

Zato ví o tom, že Redmondští připravují návrat nabídky Start. Což by vzhledem k oddělení dotykového prostředí od desktopu dávalo smysl. Windows 8.1 nám přinesla aspoň viditelné tlačítko Start. Každý, kdo má rád desktop, teď asi otevírá láhev šampaňského. To ale není všechno. Metro se protne s desktopem, takže bude možné spouště dotykové aplikace v režimu klasické pracovní plochy.

 

Dnes nám to dovolují nástroje třetích stran, Microsoft by z toho ale rád udělal věc oficiální. Vzhledem k všemu dosud řečenému se nelze divit. Cílem je koneckonců rozšiřovat nový ekosystém. Přestože máte desktop, o některé aplikace, napsané pro architekturu WinRT, zkrátka můžete mít zájem. Dotyková aplikace by ale neběžela v celoobrazovkovém režimu, jako ve svém domovském prostředí, nýbrž v okně.

Dobré zprávy pro každého

Z pohledu běžného uživatele dojde ke sjednocení, protože budeme mít Windows, která poběží jak na počítačích, tak ale především na tabletech a telefonech. Jen z nich zmizí desktop. Co jsme ale netušili, je možné vrácení desktopu zpět do samostatného produktu. Firmy by pak opět dostaly desktop, ovšem s tím, že by se jeho vlastnosti měnily jednou za delší dobu. Podobně Mozilla vydává verzi Firefoxu, kterou dlouhodobě opravuje, ale jinak ji nemění.

Firmy žádají konzervativní přístup. Ten by jim Microsoft poskyl s pomalu se rozvíjejícím desktopem
Firmy žádají konzervativní přístup. Ten by jim Microsoft poskyl s pomalu se rozvíjejícím desktopem

Spotřebitelé by mohli zůstat konzervativní, čili u desktopu, ale s tím, že jejich operační systém bude podléhat častějšímu vylepšování. A kdo bude mít zájem, bude tu Metro, dotykové obrazovky a nový ekosystém. Pokud vás plány potěšily, začněte slavit, ale jen opatrně. Přeci jen, změnit se může leccos. Zvlášť když do čela společnosti nastoupí nový ředitel. Mezitím se ještě mohou měnit jiné vyšší pozice.

Vývojový tým operačních systémů se již sjednotil a něco (pozitivního) z reorganizace určitě vzejde. Připomínám, že Threshold má udeřit nejdříve na jaře 2015. V současnosti o produktech Windows 8, Windows RT, Windows Phone 8 a Xbox One nelze říct, že by byly vzájemně cizí. Spojuje je jedno jádro.

Ohodnoťte tento článek!