Desktopové AMD Trinity má odklad, namísto srpna bude dostupné až v říjnu

0

APU s jádrem Trinity, které mají nahradit stávající řadu A4/A6/A8 s čipem Llano, byly již oficiálně vydány, ale pouze ve variantě pro notebooky. Samostatně procesor zatím nekoupíte, desktopovou základní desku s paticí FM2 také ne. Novinky v čele s A10-5800K měly být k mání v srpnu, na to ale podle serveru DigiTimes můžeme zapomenout. AMD údajně odkládá vydání nových desktopových APU na říjen, důvodem mají být blíže nespecifikované úpravy v návrhu procesorů. A úpravy musí udělat i výrobci základních desek, na jejichž informace se DigiTimes odvolává.

Jelikož mobilní verze Trinity jsou již na trhu a čipy tedy nemají problém, který by jim znemožňoval fungovat, zní vysvětlení o nutných úpravách poněkud podezřele. Může se ještě jednat o úpravy související s problémy s výrobou a nízkou výtěžností, Trinity však používá vyspělý a vyzkoušený 32nm postup. Jenže už před měsícem se psalo, že AMD dodává Trinity OEM výrobcům počítačů. Pokud se ale nemýlím, sestavy zatím k mání nejsou. Aktualizace: minimálně dvě sestavy s APU řady A10, od Aceru a HP, se již prodávají.

A tak přicházejí na řadu spekulace, jmenovitě ta, podle které se AMD potřebuje zbavit nadměrných zásob starších APU s čipem Llano, které by vydáním Trinity ztratily na ceně, a proto launch odkládá. A ono na tom přece jenom může něco být. Před pár dny kolega Honza Olšan vyšťoural zprávu serveru PC Perspective, že AMD v místě konání Comic Conu v San Diegu rozdávala dva tisíce procesorů AMD A8-3870K včetně základní desky. Zájemcům stačilo se zavázat k tomu, že se o zkušenosti s věnovaným hardwarem podělí na sociálních sítí a stanou se tak sociálněmediálními recenzenty (AMD Social Media Reviewer). Samo o sobě to moc zajímavé nebylo, v kontextu zpráv o neprodaných zásobách to získává zcela nový rozměr.

 

Pokud se zprávy o odkladu na říjen potvrdí, pak tou dobou bude mít AMD docela honičku. Tehdy mají totiž vyjít také procesory řady FX architektury Piledriver (jádro Vishera) do socketu AM3+.

Zdroj: DigiTimes, PC Perspective

Ohodnoťte tento článek!