Desky Mini-STX konečně volně dostupné, jako první H110M-STX od ASRocku

0

V oblasti základních desek se toho v poslední době zas tak moc neděje, pokud nepovažujeme za něco mimořádného příchod nových druhů konektorů pro rychlá SSD. Jednou z mála větších událostí je příchod základních desek v novém formátu Mini-STX pro kompaktní počítače velikostí někde mezi Mini-ITX a barebonem typu Nuc. Tyto desky se začaly coby prototypy objevovat už loni, až letos se však dostaly na trh. Jenže jen jako základ pro hotové barebonech, což bylo trochu zklamání, neboť tím padá výhoda standardizace. Až teď se zřejmě dá mluvit o příchodu Mini-STX jako standardu základních desek pro „skládané“ počítače, jelikož zřejmě první model se konečně začal prodávat i samostatně.

Jedná se o desku ASRock H110M-STX určenou pro procesory Skylake v desktopovém provedení. Jak předpokládá koncepce tohoto typu, nachází se na PCB klasický socket LGA 1151, který by oficiálně měl podporovat CPU s TDP 35 W (doporučeno s 95W napájecím zdrojem) nebo 65 W (pro ta je již doporučen 120W adaptér).

Upínání chladiče je standardní a měl by do něj sedět i standardní „box“ z krabice od Intelu, pro připojení má deska dva čtyřpinový konektor (s regulací) a navíc speciální pětipin pro připojení zvláštního plochého chladiče, který Intel nabízí. Jako typ paměti je použita DDR4 (2133 MHz), dostupné jsou dva sloty SO-DIMM pro notebookové moduly.

ASRock H110M-STX
ASRock H110M-STX

Formát Mini-STX neumožňuje jiné rozšíření, než osazení SSD do a bezdrátového modulu do slotů M.2 (ten pro úložiště má konektivitu PCI Express 3.0 ×4); další disky nebo optické mechaniky se ještě dají připojit k dvěma rozhraním SATA (ty jsou spolu s baterií RTC a kontakty pro reset CMOS zespodu PCB). Ty však mají nestandardní vývod obsahující i napájení, neboť s externím zdrojem, který tato deska vyžaduje, nebudou k dispozici obvyklé napájecí kabely. Nevýhoda je, že toto napájení je zřejmě jen 5V, a tudíž podporuje pouze 2,5″ HDD a optické mechaniky pro notebooky.

Nestandardní porty SATA s integrovaným 5V napájením jsou vespod PCB
Nestandardní porty SATA s integrovaným 5V napájením jsou vespod PCB

 

Mezi výbavu se dostal Ethernet od Intelu

Jak standard Mini-STX předpokládá, vnější porty a výstupy jsou po stranách PCB – na místě zadního panelu ústí USB 3.0, USB 2.0 (po jednom portu), gigabitový Ethernet Intel I219V, zdířka pro 19V napájecí adaptér a obrazové výstupy – HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 (podporující 4K při 60 Hz) a D-Sub pro analogové monitory. Na protější hraně, která by po instalaci měla být čelní stranou, je pak jedno velké USB 3.0, jedno malé oboustranné USB 3.0 typu C a vstupy/výstupy audia (Realtek ALC283).

 

Další dvojici USB 2.0 lze dostat z vývodu na desce; a údajně má také existovat verze H110M-STX/COM s osazeným vývodem pro sériový port. Podle ASRocku by deska měla být rozložením výstupů kompatibilní se skříněmi Silverstone VT01S a Akasa A-STX04-A1B a A-STX04-M1B.

ASRock H110M-STX

 

Jak podotýká web FanlessTech, snaha o kompaktní rozměry vede u Mini-STX, či minimálně u této desky k některým potenciálním problémům, Čipová sada nemá chladič, po zkompletování PC ale navíc zůstává překrytá bezdrátovým modulem a SSD ve slotech M.2. Mohlo by tudíž dojít k přehřívání těchto komponent. Budete-li mít osazen standardní boxový chladič, měl by od něj jít průvan, který by mezi moduly a čipset mohl pronikat, při pasivním chlazení ale průvan bude chybět.

 

Malé rozměry, DC napájení = příplatek?

Cenu této desky bohužel zatím neznáme oficiálně. Podobná H110-ITX stojí okolo 1750 Kč (či 2100 Kč s bezdrátovým modulem). Verze STX by teoreticky mohla být levnější, jelikož potřebuje méně materiálu, na druhou stranu jde ale o méně běžné zboží a základovky s DC napájením bývají obvykle dražší. To se zde možná uskuteční: vyhledávač cen Geizhals našel desku v jednom anglickém obchodě, kde však stojí 81 liber/96 eur. To by dělalo 2600 Kč, pokud tedy tato cena představuje doporučenou či obvyklou cenu, za níž se H110M-STX bude prodávat.

ASRock H110M-STX

Zdroje: ASRock, PC Perspective, FanlessTech

Desky Mini-STX konečně volně dostupné, jako první H110M-STX od ASRocku

Ohodnoťte tento článek!