Desky MSI, ASRock a Asus pro platformu AM1: lowend i modely s extra výbavou

0

Včera jsme zde představovali Mini-ITX desku založenou na lowendovém Celeronu s „Atomovou“ architekturou Silvermont. AMD však již oficiálně oznámilo platformu AM1 s procesory Athlon a Sempron založenými pro změnu na „kočkovité“ architektuře Jaguar, takže přesuneme pozornost k základním deskám pro ně. Platforma AM1 se podobá Intelovské alternativě tím, že používá levné čipy typu SoC, ty však nejsou napevno připájené na desku. Místo toho se osazují do nového socketu FS1B a jsou tedy vyměnitelné.

První z desek, které zatím výrobci představili, už známe od Computexu: model MSI AM1I formátu Mini-ITX. Tato deska nabízí tři výstupy pro video: analogový, DVI s maximálním rozlišením 1920 × 1200 bodů a HDMI, aktivní mohou být naráz dva. Instalovat lze až 32 GB paměti do dvou slotů DIMM (k tomu ale musí přijít 16GB moduly DDR3). Pro úložiště jsou k dispozici dva porty SATA 3.0 (6 Gb/s); dále má deska slot PCI Express 2.0 ×16 (ale jen s čtyřmi aktivními linkami) a slot mini PCI Express. Na zadním panelu je čtveřice portů USB, z čehož dva jsou generace 3.0. Další čtyři USB 2.0 by měly být dostupné jako interní vývody.

 

ASRock

Naopak novinkou jsou pro nás jsou tři desky, které představila firma ASRock. Model AM1B-M představuje nejlowendovější řešení. Deska sice má dva porty USB 3.0 (a čtyři USB 2.0 plus vývody pro čtyři další), ale umožňuje jen analogový výstup na obrazovku, digitální zcela chybí. Ke slotu PCI Exress 2.0 ×16 se čtyřmi linkami se přidává slot PCI Express ×1; pro úložiště jsou zde dva porty SATA 3.0. Na na periferie z kategorie „legacy“ míří interní vývody pro sériový a paralelní port. Na rozdíl od MSI, které má zvukovku Realtek ALC887, použil ASRock levnější jen šestikanálový ALC662.

Tento model má na PCB ale také nevyužitou přípravu pro konektor IDE pro disky a mechaniky typu PATA, další dva porty SATA, HDMI, DVI a vývod USB 3.0 pro čelní panel skříně. ASRock by tedy na základě stejného PCB mohl vydat i Micro ATX desku s podstatně bohatší výbavou. Zda či kdy se tak stane, netušíme.

 

Mini-ITX desky už má ASRock méně spartánské. První z modelů, AM1B-ITX, má vedle analogového portu i DVI a HDMI. K dvěma USB 3.0 na zadním panelu přibyl vývod pro další dvě na předním panelu díky čipu ASMedia ASM1042A. Řadičem ASM1061 byl zase zvýšen počet portů SATA 3.0 na čtyři (pro připojení úložišť se tímto desky ASRocku vymykají standardu platformy AM1). Coby slot pro rozšiřující karty má také tento model PCI Express 2.0 ×16 oříznutý na čtyři linky a opět se objevuje sériový port (vývod) a paralelní port (fyzicky na zadním panelu).

Zatímco předchozí Mini-ITX model se napájel zdrojem ATX, AM1H-ITX je speciální v tom, že vedle toho podporuje i napájení z externího 12V adaptéru (konektor ATX je přítomen též). Tento model je ještě lépe vybaven – zachovává si přídavné porty SATA i USB 3.0, navrch má ještě slot Mini PCI Express a lepší audio (Realtek ALC892) s pěti jacky a optickým digitálním výstupem S/PDIF.

Chválu si u tohoto modelu ale zaslouží také obrazové výstupy: je zde DVI, HDMI, analog a také DisplayPort 1.2, s kterým lze konečně připojit i monitor s vyšším rozlišením (jen pozor, APU Kabini nezvládne při rozlišení 4K vyšší snímkovou frekvenci než 30 Hz, při 60 Hz je limitem zřejmě rozlišení 2560 × 1600 bodů). Je ale třeba dodat, že tato deska už jistě nebude tak levná, jak se od platformy AM1 obecně očekává.

 

Asus

Dvojici modelů již ukázal též Asus (jeho hlavní konkurent Gigabyte se pochlubil již dříve). Model AM1I-A je formátu Mini-ITX. Nenese sice jako modely ASRocku přídavné řadiče (takže USB 3.0 a SATA je zde jen ve dvou exemplářích), obrazové výstupy jsou ale solidní (analog, DVI, HDMI). Asus osadil slot PCI Express ×4, je však na konci otevřený, takže to vyjde nastejno. Deska má hned dva sériové porty (jeden je i vyveden) a osm USB 2.0 (čtyři na zadním panelu). Zajímavostí pak je pasiv na napájení (není ale příliš velký).

Deska Asus AM1I-A
Deska Asus AM1I-A

K tomuto modelu pak přidává Asus ještě Micro ATX model AM1M-A. Nabízí stejnou portovou výbavu (až na fyzický sériový port) a navíc dva sloty PCI Express ×1 (první slot PCI Express je zde v plné délce, ale samozřejmě s nanejvýš čtyřmi linkami). Na PCB se také vlezl ještě vývod pro paralelní port, a z dalšího vývodu lze zrealizovat dva porty USB 3.0 navíc pro čelní panel (celkem tedy tato základovka umí nadstandardní čtyři).

Deska Asus AM1M-A
Deska Asus AM1M-A

Uvedené desky by měly být ke koupi až v dubnu (apríli), kdy AMD uvede do prodeje procesory Athlon a Sempron pro socket FS1B. Prozatím nejsou známé ani ceny. Vyloženě laciné (okolo 60 USD) zřejmě budou základní modely bez příkras, u nabitějších kousků budou pochopitelně ceny vyšší. Zřejmě také bude platit, že formát Mini-ITX bude považován za „luxusnější“ variantu, takže u těchto desek obecně počítejte s cenami vyššími než u lowendového Micro ATX.

Zdroje: MSI, ASRock (1, 2, 3), AnandTech

Ohodnoťte tento článek!