Desky nejdou na odbyt

0

Hospodářská krize doléhá na výrobce základních desek. Intel plánuje v polovině roku vydat nové procesory architektury Nehalem pro platformu LGA1156 (spekuluje se o názvu Core i5), na skladech ale leží miliony motherboardů s čipsety čtyřicítkové řady (Eaglelake), které příchod levných Nehalemů odsune do nižších cenových kategorií.

DigiTimes píše, že Asustek má mezi šesti a sedmi miliony desek v celkové hodnotě přibližně 180 milionů dolarů. Tchajwanská dvojka Gigabyte o něco méně, v hodnotě 130 milionů dolarů. Výrobci údajně žádají Intel, aby vydání nové platformy pozdržel, ten chce ale své roadmapy dodržet.

Zpomalení prodejů a přesun poptávky k levnějšímu hardware (kde se prodává spíše starší generace čipsetů Intel, nebo produkty konkurence) můžeme připisovat světové ekonomické krizi. Zčásti si ale za současný stav mohou i sami výrobci.

» Aby získal lepší cenu a prioritu při budoucích dodávkách nedostatkového procesoru Atom, zakoupil Asustek společně s nimi i várku čipsetů P45.
» Intel oficiálně omezuje podporu procesorů pro své čipsety. Výrobci ale novými revizemi desek a novými BIOSy seznam podporovaných CPU rozšiřují, a tak na některých deskách s P965 zprovozníte i 45nm čtyřjádro s 1333MHz sběrnicí. Vstřícný to krok z pohledu uživatele, bohužel tím ale výrobci tlumí poptávku po modelech s novými čipsety.

V každém případě, současná situace má zjevně jediné východisko, a sice prodat desky pod cenou. Pro výrobce platí, že čím dříve, tím lépe – po vydání procesorů s jádrem Lynnfield a příslušných nových čipových sad totiž budou muset zlevnit tak jako tak…

Zdroj: DigiTimes, techPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!