Desky nové platformy AM4 pro procesory AMD by mohly být na trhu už v březnu

0

Procesory s novou architekturou Zen AMD podle doposud prosáknuvších zvěstí plánuje vypustit do obchodů na konci příštího roku. Ovšem zdá se, že desky určená pro tato CPU (kódově označovaná Summit Ridge) by na trhu mohly být mnohem dříve. Platforma AM4 s novým socketem by se prý mohla vydat do světa už začátkem jara.

Tato informace se objevila na německém webu Planet 3DNow!, původně by ale měla pocházet přímo od zastoupení některého z výrobců desek. Jeho zástupci údajně novinářům na otázku po deskách platformy AM4 s podporou pamětí DDR4 odpověděli, že interní plán s jejich uvedením počítá na březen 2016. To je již docela brzy, i když samozřejmě nelze vyloučit možnost, že při komunikaci došlo k nějakým nedorozuměním nebo omylům.

Je ale třeba upozornit, že toto datum neznamená také dobu uvedení procesorů Summit Ridge s architekturou Zen. Platforma AM4 totiž bude poskytovat společný socket jak pro tato CPU, tvořící následníka současných FX platformy AM3+, tak pro desktopová APU. Právě ty se zřejmě na trh podívají jako první, neboť nadcházející generace Bristol Ridge, která bude do AM4 pasovat, je podle všeho po hardwarové stránce refreshem čipů Carrizo. Tím pádem by tato APU mohla být připravena k uvedení relativně brzy, třeba už v březnu příštího roku, jak uvádí onen výrobce desek.

Schéma platformy AMD AM4, procesorů Summit Ridge a čipsetu Promontory (Zdroj: BenchLife)
Schéma platformy AMD AM4, procesorů Summit Ridge a čipsetu Promontory (Zdroj: BenchLife)

Jak lze často vidět například na Computexu nebo CES, základní desky nové platformy bývají často pohledům veřejnosti vystaveny dlouhé měsíce předtím, než se dají koupit procesory pro ně určené. O takovémto debutu před kamerami se ale ve zprávě nejspíše nemluví, ve zprávě Planet 3DNow! je přímo použito slovo „launch“. Je ale samozřejmě možné, že oficiální termín uvedení desek se nebude se dnem uvedení procesorů shodovat přesně a Bristol Ridge ve skutečnosti přijde na trh třeba o pár týdnů později.

 

Prvním procesorem, s kterým platforma AM4 půjde na trh, by teoreticky ani nemuselo být Bristol Ridge (Carrizo). AMD totiž chystá také lowendovou dvoujádrovou verzi s jednokanálovým řadičem DDR4 pod názvem Stoney Ridge. A Stoney Ridge má také být prodáváno v provedení pro socket AM4. AMD už navíc pro toto APU začalo zveřejňovat ovladače a podporu pod Linuxem, což by mohlo naznačovat, že se blíží jeho příchod na trh. Velmi levné ořezané procesory se ale jako první „taneční partner“ nové platformy moc nehodí, takže uvedení ve spojení s APU Bristol Ridge je asi o dost pravděpodobnější varianta.

APU Bristol Ridge pro platformu AMD AM4 (Zdroj: BenchLife)
APU Bristol Ridge pro platformu AMD AM4 (Zdroj: BenchLife)

Výhodou této společné platformy s jedním socketem bude, že počítače na ní postavené by mělo eventuálně být možné upgradovat třeba z nějakého levného APU na výkonný až osmijádrový procesor architektury s jádry Zen (za předpokladu, že přidáte samostatnou grafiku). Platforma tak bude pružnější a méně svazující.

Zda bude socket AM4 používat pouzdro PGA podobné dnešním, není zatím známo
Zda bude socket AM4 používat pouzdro PGA podobné dnešním, není zatím známo

Zdroje: eTeknix, Planet 3DNow!

Ohodnoťte tento článek!