Desky platformy AM4 pro nová APU a CPU od AMD by prý mohly jít na trh v říjnu

0

Představení architektury Zen, která má podle nadějí AMD přinést „novou éru“ jeho procesorů, připomnělo také, že už nějakou dobu čekáme na desky platformy AM4. Ty nebudou třeba jen pro Zen, má jít totiž o univerzální platformu podporující i desktopová APU Bristol Ridge (refresh loňského Carriza). Z tohoto důvodu se očekávalo, že budou uvedeny dřív, až na jeden únik fotek OEM modelu pro HP ale po nich zatím není stopy. AMD o nich zatím stále mlčí, nyní se ale objevily informace, že by mohly být uvedeny či odhaleny v říjnu.

Tuto zprávu publikoval včera web WCCFtech (což není úplně nejlepší zdroj, dlužno říci); podle informací od výrobců základních desek má údajně „debut“ této platformy nastat v říjnu. Není úplně jasné, zda se tím míní plnotučné uvedení na trh i s dostupností v obchodech, či jen nějaké představení, kdy reálně by prodeje začaly až později. Tato premiéra by ale asi každopádně byla spojena ještě s 28nm APU Bristol Ridge na bázi architektury Excavator, jelikož „Zenová“ CPU Summit Ridge mají zdá se vyjít až po novém roce.

Tato informace není oficiální, takže bych ji zatím bral s rezervou. WCCFtech neuvádí pohříchu její zdroj, ale domnívám se se, že by mohla být založená na příspěvku, který se předtím objevil zde na Redditu. Pisatel v něm uvedl, že mluvil na lokální marketingové akci s jedním z obchodních zástupců MSI a bylo mu sděleno, že desky platformy AM4 by snad firma měla mít před koncem října. Ovšem tato osoba mohla mluvit na základě ne úplně jistých očekávání a nikoliv na základě nějakého skutečného harmonogramu, patrně také asi nešlo o zaměstnance, který by byl v hierarchii nějak vysoko. Navíc mohla být řeč ani ne tak o uvedení desek do prodeje, ale o jejich představení či demu na nějakých akcích, které ale vůbec nemusí znamenat, že už je deska v sériové výrobě, natož k mání v obchodech.

Deska HP platformy AMD AM4 (Zdroj: Baidu)
Deska HP platformy AMD AM4. Montážní otvory jsou nestandardní (Zdroj: Baidu)

Příspěvek na Redditu byl také svým autorem označen jako „drb“ (rumor) a navíc jej ještě doporučil brát s velkou dávkou skepse. Nyní navíc bylo vše smazáno, což opět neposiluje jistotu. V tuto chvíli je originální znění dostupné toliko zde v cache Googlu. To vše naznačuje, že je skutečně na místě opatrnost.

Na druhou stranu, říjnové nebo listopadové uvedení by nebylo vůbec zvláštní. Procesory/APU Bristol Ridge by totiž měly být již připravené a AMD je v roadmapě údajně klade na ještě na letošek, takže není pravděpodobné, že by sklouzly až za Vánoce a Silvestra. Objevily se sice neoficiální zprávy o problémech se signálem USB u čipsetů, je ale otázka, zda by taková záležitost skutečně mohla zdržet uvedení, pakliže postižena byla jen funkčnost USB 3.1, které mohlo být deaktivováno. V případě výše odkazované desky pro HP to zdá se výrobu nepřekazilo.

Deska HP s procesorem Bristol Ridge (AM4). V rohu čipová sada Promontory
Deska HP s procesorem Bristol Ridge (AM4). V rohu čipová sada Promontory

 

O samotném socketu AM4 zatím víme, že by měl mít 1331 pinů a že změní rozteč montážních otvorů. Zatímco chlazení se standardní montáží do úchytek by asi mělo fungovat beze změn, většina chladičů s vlastním upínacím mechanismem bude patrně potřebovat kutilské úpravy, nějaký adaptér či výměnu. Platforma by měla mít redukovaný a snad relativně úsporný čipset, neboť část funkcí jižního můstku se přestěhovala přímo do procesorů. Desky budou používat výhradně paměti DDR4 a nabídnou aktuální technologie jako PCI Express 3.0 (u AM3+ chybějící), NVMe pro SSD a USB 3.1. Výhodou AM4 má být avizovaná společná platforma jak pro levnější APU/SoC, tak pro procesory s vyšším výkonem (Summit Ridge), zatímco dnes nelze z FM2+ upgradovat na vícejádrová FX.

Zdroje: Reddit, WCCFtech

Desky platformy AM4 pro nová APU a CPU od AMD by prý mohly jít na trh v říjnu

Ohodnoťte tento článek!