Desky platformy AMD X399, socket TR4 a chladiče pro procesory Threadripper [Computex]

15

Včera jsme tu měli základní desky platformy X299/LGA 2066, určené pro nové highendové procesory Skylake-X/Kaby Lake-X. Konkurenční highendovou platformu s procesory Threadripper však chystá zároveň i AMD, které ji poněkud provokativně označilo X399. A také desky pro tuto platformu, používající socket označený TR4, už jsou na Computexu 2017 vidět.

 

Asus ROG Zenith Extreme

Jako jedna z prvních výstavních kusů, na kterých bylo možné spatřit jejich nový socket TR4, byla deska Asus ROG Zenith Extreme, která bude pravděpodobně nejnabušenějším modelem jeho řady. Nabídne všech osm slotů pro RAM, čtyři sloty PCI Express ×16 a tři sloty M.2 pro SSD. Dva z nich jsou na modulu DIMM.2, který se dává do devátého slotu vedle pravých paměťových slotů. Navíc má deska ještě port U.2; portů SATA je šest.

Dle specifikací by měl Zenith Extreme mít na zadním panelu céčkové i áčkové USB 3.1 a na PCB také vývod pro USB 3.1 do čelního panelu. Přímo integrovaný je toliko gigabitový Ethernet Intel I211-AT, ale Asus k desce zároveň bude přikládat 10Gb/s kartu ROG Areion, která umí i 2,5 a 5,0 Gb/s. Navíc by Zenith Extreme měla obsahovat i Wi-Fi 802.11ad (WiGig), konektivita tedy bude zcela na špici. Integrované audio SupremeFX je založené na Realteku ALC1220 a D/A převodníku ESS Sabre.

Gigabyte X399 Aorus Gaming 7

Od konkurence se na Computexu ukázala deska Gigabyte X399 Aorus Gaming 7, pěkné fotky tohoto modelu má švédský web SweClockers. Na té je slotů PCI Express 3.0 ×16 dokonce pětice a také zde jsou v nabídce tři sloty M.2 a zvukovka Realtek ALC1220. Čím je deska Gigabyte/Aorus zajímavá, je explicitně uvedená podpora pro paměti jak bez, tak i s ochranou ECC, nicméně stále jen typu unbuffered, nikoliv registrovaných. Uživatelé s požadavky na nadstandardní stabilitu by ale měli ocenit i běžnou ECC RAM. Gigabyte jinak také uvádí, že regulace ventilátorů podporuje jejich úplné vypnutí (funkce Fan Stop), takže PC pak může používat polopasivní režim mimo zátěž, což je příjemná inovace.

ASRock s dvěma modely

A nakonec tu máme ASRock, který na Computexu vystavil modely pro Threadripper dva: X399 Professional Gaming a X399 Taichi. Také zde máme osm slotů DIMM, obě desky by měly mít Wi-Fi, podle fotografií také port U.2 a čtyři sloty PCI Express 3.0 ×16. ASRock také na PCB dostal tři sloty M.2 pro NVMe moduly, každý s konektivitou 32 Gb/s (PCI Express 3.0 ×4). Model X399 Professional Gaming pak podle popisky bude mít i 10Gb/s Ethernet, pravděpodobně pět od firmy Aquantia.

Socket TR4 se bude šroubovat

Samotný socket TR4 je jak jste mohli vidět docela masivní, ale nebrání umístění čtyř slotů pro paměti po obou stranách – alespoň na deskách E-ATX, o pár centimetrů širších než běžné ATX. Jen asi nebude možné vyrobit Mini-ITX model, jak se to povedlo ASRocku s platformou X99 a nyní i X299. Patice nezapře, že pochází ze serverové platformy, jelikož zřejmě bude potřebovat při montáži klíč typu torx, na krytu jsou instrukce, v jakém pořadí se mají šrouby povolovat a v jakém dotahovat. Na potisku desky ROG Zenith Extreme se jinak socket označuje též Socket 4094 (počet kontaktů), plechy však mají označení SP3. To potvrzuje, že fyzické provedení je převzato ze serverového socketu pro procesory Epyc, ačkoliv Threadrippery s ním asi nemají být kompatibilní.

asus-zenith-extreme-socket-tr4Vzhledem k rozměru pouzdra i socketu budou třeba zcela nové chladiče s jiným upevněním a asi také širší základnou. Minimálně Noctua by však měla nějaké uvést – na Computexu některé ukazovala a avizuje u nich podporu jak pro socket TR4, tak pro serverovou verzi SP3. Tyto modely by měly být založené na chladičích NH-U14S, NH-U12S a NH-U9.

Čipset X399 by měl mít stejné funkce jako X370

K čipsetu X399 zatím není známo mnoho, ale údajně by mělo jít o stejný čip jako v případě sad pro platformu AM4. Schopnosti verze X399 jsou podle některých zdrojů identické s parametry můstku X370 (bude tedy umět například dva porty USB 3.1 typu C a osm linek PCI Express 2.0 pro různé periferie. Označení X399 je asi zvoleno hlavně proto, aby se celá platforma odlišila.

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

  1. Slyšel jsem, že v tom blender demu byl 16C TR o setiny sekund lepší, než dvě 2699v3. Jestli to bude pravda, bude to rozhodně zajímavé. Ale furt mi to nejde na rozum, protože by ten TR potřeboval dost slušnou frekvenci.