Desky s APU Kabini vylézají z děr. Šest Mini-ITX modelů na fotkách [Computex]

0

Kolem APU Kabini, které AMD oficiálně vydalo v závěru května (mája), bylo poměrně často slyšet otázku po dostupnosti základních desek s těmito procesory. Přímo při odhalení jsme ještě o žádných nevěděli, na veletrhu Computex 2013 však několik výrobců nezklamalo a desky typu Mini-ITX vystavilo ve svých expozicích.

Začneme s úderně pojmenovanou deskou KBN-I od ECS. Tuto značku sice u nás snadno neseženete, deska je ale osazena nejrychlejší 25W verzí APU, tedy 2GHz čtyřjádrem A6-5200. Vedle dvou desktopových DIMMů se vešel i slot PCI Express ×16 a dvojice mini PCI Express. Podle modelu bude ECS osazovat buď výstup DVI nebo HDMI, DisplayPort bohužel ne. Porty SATA (6 Gb/s) jsou dva a na desce je například i vývod pro paralelní port (sériový je přímo na zadním panelu).

Desky s APU Kabini na Computexu 2013
ECS KBN-I na Computexu 2013

Model Asusu se jmenuje XS-A a je osazený druhým čtyřjádrem, A4-5000 s TDP 15 W. Tentokrát jde o desku typu thin Mini-ITX, což znamená přítomnost jen slotů mini PCI Express, naplocho uložených SO-DIMM pro paměti a také napájení externím adaptérem místo konektoru pro zdroj ATX. S deskou se tedy počítá pro počítače typu All-in-one. I tak je však přítomno HDMI a DisplayPort (dále Ethernet, dva audio výstupy, a po dvojici USB 2.0 a USB 3.0). Interní LCD se připojuje k eDP (konektor na horní části pravé hrany); Asus u desky inzeruje podporu rozlišení 4K. Detaily této i dalších desek si můžete prohlédnout v pěkné galerii serveru ComputerBase.

Desky s APU Kabini na Computexu 2013
Asus XS-A na Computexu 2013

Své ukázalo i MSI, konkrétně desku E1-2500I-E33, v které, jak asi uhodnete, vězí dvoujádrové APU E1-2500 (všimněte si relativně zakrnělého chlazení, toto APU má TDP 15 W). Vybaveno je zde dvojicí 6Gb/s portů SATA, dvojicí USB 3.0 a slotem mini PCI Express pro bezdrátový modul. MSI jako digitální výstup zvolilo HDMI, všimněte si také přítomnosti dvou portů PS/2.

Desky s APU Kabini na Computexu 2013
MSI E1-2500I-E33 na Computexu 2013

Desky s APU Kabini na Computexu 2013
MSI E1-2500I-E33 na Computexu 2013

ASRock má také model s A6-5200, a sice desku KA5200-ITX. Vyniká přítomností pěti analogových výstupů audia (a přítomno je i S/PDIF), čtyř USB 3.0 (další dva porty by mělo být možno vyvést dopředu skříně) a všech čtyř druhů obrazových výstupů (analogový, HDMI, DVI a DisplayPort). Konektorů SATA je čtveřice a uvnitř lze ještě osadit bezdrátový modul do slotu mini PCI Express. Tato deska je pro použití v PC (včetně např. HTPC) zřejmě nejatraktivnější.

Desky s APU Kabini na Computexu 2013
ASRock KA5200-ITX na Computexu 2013

Desky s APU Kabini na Computexu 2013Desky s APU Kabini na Computexu 2013

ASRock ukazoval i desku Mini-ITX se jménem IMB-A180, ta se ale na volném trhu nejspíše neobjeví – je jasně určená pro sektor embedded a obsahuje neupřesněné Kabini z řady G. V tomto případě je zde pasivní chladič, výstupy D-Sub, HDMI a interní LVDS. Deska má dva sloty mini PCI Express (jeden lze použít i pro mSATA), šest sériových portů a dvě síťová rozhraní (Realtek 8111E a 8111DP). Osadit lze modul TPM.

Desky s APU Kabini na Computexu 2013
Desky s APU Kabini na Computexu 2013

Sapphire předvedl desku IPC-FT3GTS také založenou na géčkovém Kabini pro sektor embedded (na výběr je údajně jak z dvoujader, tak z čtyřjader). To by teoreticky mohlo znamenat, že v této desce (stejně jako ve výše zmíněném ASRocku ostatně) úspěšně poběží paměti i s ECC; osazeny jseou pro ně dva sloty DIMM. Výstupy jsou DVI, HDMI a analogový D-Sub. Vedle obvyklých náležitostí jako je Ethernet a USB 3.0 je přítomen také slot mini PCI Express pro bezdrátový modul.

Desky s APU Kabini na Computexu 2013
Sapphire IPC-FT3GTS na Computexu 2013

Sapphire ukazoval mimochodem také jednu zajímavou desku, která sice Kabini neobsahuje, uděláme zde ale výjimku: IPC-FS1r2A75. Jak tušíte z názvu, určena je pro APU Trinity, ne ovšem primárně pro mobilní verzi, nýbrž pro embedded modely z řady R. Výbava této specializované desky je více než bohatá – čtveřice slotů mini PCI Express, šestkrát USB 3.0 a dva gigabitové Ethernety. Hlavní atrakcí jsou ale obrazové výstupy. Kromě čtyř HDMI je vyvedena ještě šestice mini DisplayPortů. Umožněno je to tím, že na desku je osazen Radeon E6000. Toto embedded GPU můžete vidět zhruba ve středu PCB, jde o destičku osazenou čipem samotným a paměťmi GDDR5.

         Desky s APU Kabini na Computexu 2013
IPC-FS1r2A75 s embedded verzí APU Trinity

 

Zdroje: TechPowerUp, ComputerBase, AnandTech, 4Gamer

Ohodnoťte tento článek!