Detaily a fotky desek pro platformu AMD AM4: Gigabyte B350M-D2 a B350M-DS3H

0

Minulý týden se na internetu objevil asi první test procesorů Bristol Ridge (ještě založených na architektuře Excavator) pro platformu AM4. Korejskému webu Bodnara se podařilo sehnat kromě samotného APU A12-9800 také desku od firmy Gigabyte, kterou jsme již tehdy částečně viděli na fotce. Stejný server teď publikoval více fotografií stejné desky spolu s s dalším typem, který Gigabyte chystá. Tím pádem máme možnost si základovky platformy, kterou by AMD mělo používat přinejmenším pár budoucích let, poprvé prohlédnout „ze všech stran“.

Gigabyte B350M-DS3H, je právě model, který byl použit v onom testu. Na nových fotografiích je vidět upínací mechanismus chladiče, který by měl být kompatibilní se staršími typy používajícími standardní „packy“. Montážní otvory má ale posunuté, zřejmě proto, aby zabral o pár milimetrů méně místa na výšku (to by mělo pomoci ve formátu Mini-ITX). Deska má čtyři sloty DIMM pro paměti DDR4 a dva PCI Express ×16. Horní bude s Bristol Ridge fungovat jen na PCIE 3.0 ×8, ale se Summit Ridge (Zenem) by měl mít dostupné všechny linky. Spodní slot má zdá se vyvedené jen čtyři linky a patrně vychází z čipové sady AMD B350 – bude tedy generace PCIE 2.0.

Na desku se dostal slot M.2, údajně s konektivitou PCI Express 3.0 ×4 (a podporou NVMe), ale je možné, že tyto čtyři linky budou opět dostupné jen se Summit Ridge, Bristol Ridge by pro NVMe SSD totiž měl mít jen PCI Express 3.0 ×2. Na desce je šest portů SATA, ty dva šedé zřejmě vycházejí z APU/CPU a dle testů mohou být SSD připojená k nim o něco rychlejší. Deska má jinak šest portů USB 3.0 (dva vývodem pro čelní panel) a dvojici USB 3.1 typu A. Port typu C chybí – možná proto, že dle některých zdrojů potřebuje přídavný čip, kdežto typ A lze vyvést jen z čipsetu B350.

Pokud se nepletu, napájení – bohužel bez pasivu – má čtyři fáze pro CPU (vlevo) a snad tři fáze pro severní můstek a GPU (nad socketem). Pro vyvedení signálu z grafiky bohužel jako už tradičně schází DisplayPort a místo něj máme konzervativní sestavu D-Sub (analog), DVI a HDMI. Bristol Ridge by snad měl umět HDMI 2.0, takže je naděje, že by se pro plnohodnotný výstup v rozlišení 4K dal použít tento výstup.

 

 

Druhá deska Gigabyte B350M-D2 ukazuje ještě levnější model (ale počítám, že i B350M-DS3H je spíše levnější). Má jen dva sloty pro paměti, čtyři porty SATA a PCI Express 2.0 ×1 místo druhého slotu PCI Express ×16 (respektive ×4). Ubyla také jedna napájecí fáze pro integrované GPU v APU, podle Bodnara by kaskádu měl řídit Intersil ISL95712. Gigabyte zachoval jen jeden z portů USB 3.1 (proč proto nebyl použit jen čipset A320, nevím) a tři porty USB 3.0 na zadním panelu. Zmizelo bohužel také HDMI, jako výstup lze použít jen DVI a D-Sub. Podle Bodnara je zvukovka i síťový adaptér od Realteku – ALC887 a RTL8111G. Tyto komponenty a možná i stejný ovladač napájení by docela pravděpodobně mohla mít i B350M-DS3H.

 

Kdy by se tyto desky (a potažmo procesory k nim) měly dostat na trh, Bodnara neuvádí, zmiňuje se však – pokud lze z velmi špatného strojového překladu soudit – že by mohlo jít spíše až o listopad než říjen, který je již ostatně za dveřmi.

Zdroje: Bodnara, ComputerBase

Detaily a fotky desek pro platformu AMD AM4: Gigabyte B350M-D2 a B350M-DS3H

Ohodnoťte tento článek!