Detaily o chystaných Intel Ivy Bridge-E, špičkových 22nm procesorech pro LGA2011

0

Už nějaký čas se mluví o tom, že po uvedení 22nm procesorů s kódovým označením Ivy Bridge pro platformu LGA 1155 připravuje Intel i jejich 22nm variantu pro svou nejvýkonnější desktopovou platformu LGA 2011. Další detaily zveřejnil web CPU World.

Nová modelové řada procesorů by měla nést značení Core i7-4900 a představit by se měla v polovině příštího roku na Computexu. Budou vycházet ze serverových procesorů Sandy Bridge-EP a zdědí z něj i některé technologie, ne však všechny.

Intel Ivy Bridge-E

Pro procesory bude použita stejná výrobní technologie jako u stávajících Ivy Bridge pro platformu LGA 1155. Předpokládá se, že procesor bude mít 12 fyzických jader a je pravděpodobné, že u desktopové varianty bude na rozdíl od serverových modelů minimálně dvojice jader deaktivována (podobně jako je to u stávajících Sandy Bridge-E pro LGA 2011).

Důvodem není to, že by nám chtěl Intel odpírat v desktopech plnohodnotné procesory, nebo se chtěl zbavit i „mrzáků“, ale to, že po deaktivování několika jader mohou ostatní běžet rychleji, aniž by procesor překročil požadované TDP. Zvýší se tím výkon na jádro, což je ve většině stávajících aplikací v desktopech stále ještě výhodnější než více pomalejších jader.

Otázkou je, jestli to Intel s ořezáváním už nepřežene, CPU World už mluví o tom, že budou mít nové procesory aktivní dokonce jen čtyři nebo šest jader. Pokud by se jednalo o stejné čipy jako u nejvýkonnějších serverových procesorů, znamenalo by to deaktivaci poloviny či až dvou třetin dostupných jader, a to už je dost šílená představa.

 

Nejvýkonnější procesory z rodiny Ivy Bridge-E mají mít 15 MB cache L3 stejně jako u stávajících Sandy Bridge-E. Zachován zůstal i čtyřkanálový paměťový řadič DDR3, podporovat má ale i 8Gb paměti, zatímco u SB-E jsou to jen 4Gb paměti.

Zvýšit by se měly také oficiálně podporované takty pamětí na 1866 MHz. Samozřejmostí je podpora nové sběrnice PCI Express 3.0 (40 linek) a dále čtyři linky DMI 2.0 a PCI-E 2.0. 

Všechny procesory mají být určené pro platformu LGA 2011 a mají fungovat i na stávajících čipsetech X79.

  Sandy Bridge-E Ivy Bridge-E
výrobní proces 32 nm 22 nm
počet jader 4 a 6 4 a 6
L3 cache až 15 MB až 15 MB
technologie Hyper-Threading /
Turbo Core /
VT-x and VT-d virtualization
Hyper-Threading /
Turbo Core /
VT-x and VT-d virtualization
instrukce SSE4 / AES / AVX SSE4 / AES / AVX / Float 16
paměťový řadič čtyřkanálový čtyřkanálový
paměť až 4Gb DDR3-1066/1333/1600 až 8Gb DDR3-1066/1333/1600/1866
paměťové ranky až 2 až 4
PCI Express 2.0 3.0
TDP 130 W 130 W

Detaily o konkrétních modelech ani taktovací frekvence zatím nejsou známé.

Už automaticky připomínám, že se uváděné informace dostaly ven neoficíální cestou a nejen že nemusí být přesné, ale i kdyby odpovídaly stávajícímu stavu, do uvedení se ještě může spousta věcí změnit. Na to, že se nové procesory začnou prodávat, si totiž budeme muset počkat až na třetí čtvrtletí příštího roku.

Zdroj: CPU World via WCCF tech

Ohodnoťte tento článek!