Detaily o Diamondville

0

Slyšeli jste už někdy o notebookové platformě Shelton? A o procesoru jménem Diamondville, který bude jedním z jejích základních stavebních kamenů? Zdá se, že Diamondville nakonec zasáhne i do desktopového trhu, ve formě mini-ITX desek, na kterých budou procesory Diamondville rovnou připájeny.

Procesory jsou prý založeny na nové architektuře, Diamondville tedy nepatří do rodiny P-6 ani Core, i když s nimi jistě bude mít mnoho společného. Jeho nejbližší příbuzný (a spíše jednovaječné dvojče) je čip jménem Silverthorne, určený do ultramobilních notebooků a UMPC. Specifikace obou jsou si totiž nápadně podobné, Silverthorne odlišuje pouze nižší spotřeba – zatímco Diamondville spapá 4-8 wattů, jeho úspornější bráška si vystačí s jedním wattem.

Koncem druhé čtvrtiny roku, tedy zřejmě v červnu/júni, budou vydány první modely z této rodiny. Zatím se označují Diamondville-SC 230 a 270, první je určen do desktopu, druhý do notebooků. Oba ale běží na stejné frekvenci 1,6GHz a mají 512kB L2 cache. Jak asi tušíte, SC znamená single-core, a to značí, že se chystají i dvoujádrové modely. Ty prý přijdou na trh ve třetí čtvrtině roku a ponesou marketingové označení Celeron 3xx.

Diamondville bezesporu najde využití v průmyslových počítačích a dost možná i v počítačích v automobilech. Hlavním soupeřem Intelu na tomto poli bude zřejmě VIA. Avšak vzhledem k tomu, kolik prostředků mohou obě společnosti vložit do vývoje, je vítěz poměrně jasný.

Zdroj: DailyTech

Ohodnoťte tento článek!