Spekulace: Deutsche Telekom se chce spojit s Orange

1

Po dvou letech se opět začalo šuškat o možném spojení dvou telekomunikačních gigantů – Deutsche Telekomu (vlastník T-Mobilu) a Orange. O fúzi promluvil nejmenovaný manažer německé společnosti s tím, že hledají způsoby, jak se s francouzským rivalem sloučit. Zprávu zveřejnil německý ekonomický deník Handelssblatt a dále rozšířila agentura Reuters. Té navíc odpověděl mluvčí Orange, že u nich žádné diskuze neprobíhají. Telekom se vyjádřit odmítl.

Spojení je z mnoha důvodů nepravděpodobné. Obchod by to byl politický. Německý stát totiž vlastní 32 % akcií Deutsche Telekomu, Francii zase patří 23 % Orange (společnost se dříve jmenovala France Télécom). Francouzi navíc Němce z historických důvodů nemají zrovna v lásce.

Obchod by taktéž kromě akcionářů musely povolit i antimonopolní úřady. Evropská komise zrovna nedávno dlouho schvalovala převzetí části Liberty Global (včetně českého UPC) Vodafonem, a to šlo o méně významný obchod. Neslučovali se v něm konkurenti, nýbrž firmy, které se v dotčených zemích pouze doplňují.

V Evropě by to však vřelo hned v několika zemích. V Polsku je vyrovnaná konkurence a jednička Orange tam má 15 milionů mobilních zákazníků, zatímco čtvrtý T-Mobile má 11 milionů. To by otřáslo trhem. Na Slovensku by se dokonce spojily jednička (Orange s 2,8 mil. klientů) a dvojka (Telekom s 2,3 mil.). Přesah je též v Rumunsku. Tam vede Orange s 11 miliony zákazníky, třetí Telekom jich má 4,6 milionu (Deutsche Telekom má v podniku jen 30% podíl). Potenciální fúze by ale samozřejmě mohla mít nějaké podmínky a ve třech zmíněných zemích by se pobočky mohly být odprodány.

Pak se ale také nabízí otázky, co by fúze oběma stranám přinesla. Úsporu nákladů? Výhodu při budování nové generace sítí, která si bude žádat desítky miliard eur? Obojí by mělo kladné odpovědi, pokud by firmy slučovaly operace ve stejných zemích, ale Orange a DT z velké části působí na odlišných trzích.

Zdroj: Handelsblatt via Reuters

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář