„T-Mobile“ StreamOn porušuje síťovou neutralitu, rozhodli v Německu

5
StreamOn
StreamOn (zdroj: Deutsche Telekom)

Spolková agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) před Vánocemi rozhodla, že Deutsche Telekom porušuje síťovou neutralitu. Německý regulátor napadl službu StreamOn, kterou u nás nabízí T-Mobile, dceřinka Telekomu.

Problémem přitom není samotný princip StreamOnu, který mimo objemové limity staví vybrané audio a video služby, ale fakt, že Telekom upřednostňuje audio před videem. U tarifů MagentaMobil L totiž operátor uměle snižuje kvalitu a propouští pouze rozlišení SD. Není prý žádný technický důvod, proč by Telekom musel streaming přiškrcovat. Regulátor dále požaduje, aby StreamOn nebyl omezen pouze na Německo, ale aby zákazníci mohli bez limitů streamovat i v rámci Evropské unie.

TIP: Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]

Telekom s rozhodnutím agentury nesouhlasí. Tvrdí, že kvalita SD je pro potřeby mobilů dostatečná a že StreamOn je pouze doplňkovou službou platnou pouze v Německu. Kdyby měla při stejných podmínkách platit i v roamingu, prodražilo by se to. Operátor pak dodává, že ze strany zákazníků ani obsahových partnerů zatím neslyšel žádnou kritiku. Pro zachování stávající podoby StreamOn se proto bude bránit, i kdyby mělo dojít na soud.

StreamOn v Německu funguje již od dubna 2017, do Česka přišla v listopadu. V Německu se za ni neplatí, u nás chce T-Mobile 249 Kč měsíčně. Zato ale dovoluje využití i v roamingu a dle podmínek neosekává kvalitu videa ani audia. Rychlost se ale vždy řídí klasickým datovým balíčkem. Řada tarifů je tak omezena například na 3 Mb/s, což na HD video nestačí.

„T-Mobile“ StreamOn porušuje síťovou neutralitu, rozhodli v Německu

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. Podle mě je ta síťová neutralita celkově nastavená divně. Měl by být garantován neomezený přístup ke všem službám v rámci síťové neutrality. A další věci jako FB zdarma u Kaktusu, tyhlety různý Stream On apod. přeci nijak nenarušují neutralitu. Je to jen bonus navíc v rámci konkurenčního boje.

   • Vy se jako zákazník můžete dostat kamkoliv chcete. Nikdo vás nijak neomezuje. A potom jsou tu operátoři, kteří vám zdarma nebo za nějaký poplatek v rámci konkurenčního boje nabídnou, že určitě služby se vám nebudou započítávat do dat. Vždyť to přece není porušení neutrality. Akorát je to něco navíc.

    • Nechapu, opravdu dokazes rict, ze urcita sluzba je preferovana a zaroven nechapat, ze to asi je poruseni neutrality?
     Vstan a prestan si sedet na vedeni!

     Pokud bys mohl zaplatit priplatek za libovolnou sluzbu a ta se pak nepocitala do dat, tak by to poruseni neutrality nemuselo byt, ale zjevne je porusenim neutrality, pokud si muzes priplatit jen za urcite sluzby a za jine tuto moznost nemas.