Samsung Galaxy S8 nebo Galaxy Note8 je špičkový telefon, jenže mezi smartphony má silnou konkurenci a určitě se nedá říct, že by byl ve všem nejlepší. Jeho síla je ale i v dalším příslušenství. U Notu je to třeba integrované pero S Pen, u obou potom dokovací stanice a brýle pro virtuální realitu.

Samsung DeX: počítač z mobilu

Samsug Dex je dokovací stanice, která vám promění smartphone v počítač. Samsung ji nyní dává ke Galaxy Note8 zadarmo a funguje i s Galaxy S8. DeX znamená Desktop Experience a pokud připojíte monitor, myš a klávesnici, máte před sebou operační systém Tizen ve formě skoro plnohodnotného počítače. Hardware smartphonů Galaxy je na to silný dost.

img_6416 img_6417

DeX vypadá jako kolébka a jeho horní kryt skutečně kolébkovým pohybem odkryje dokovací konektor USB-C. Telefon pak do DeXu jednoduchým pohybem zasunete. Občas se netrefíte napoprvé, ale jde to celkem snadno.

img_6418 img_6421

DeX má další konektory vzadu: je zde USB-C, které slouží jen pro napájení a telefon v kolébce současně i dobíjí. Pak je tu HDMI pro připojení k monitoru (podporuje rozlišení 4K při 30 snímcích), 100Mb/s ethernet (v případě, kdy nejste na Wi-Fi) nebo nechcete využívat mobilní data. A pak dva porty USB 2.0 pro připojení klávesnice a myši, případně externího disku.

img_6430screenshot_20171208-141935

DeX se po připojení automaticky spustí, ale musí být v zásuvce. Akumulátor telefonu by celý počítač neutáhl, přestože monitor má samozřejmě svoje napájení. K DeXu nedostanete žádný kabel a navíc vyžaduje nabíječku od smartphonu Galaxy, s jinou nefungoval. Možná je to tím, že umí kromě 5 i 9 V, na DeXu je ale stejně napsáno, že vyžaduje napětí 12 V.

Tip: Samsung Galaxy S8+ vs. Samsung Galaxy Note8 (recenze)

První problém nastal s mým monitorem, neboť používám displeje s rozlišením 1920 × 1200 px a DeX podporuje pouze rozlišení Full HD. Obraz je tak trochu roztáhnutý a neostrý a nejde s tím ni dělat, ale většiny uživatelů se to týkat nebude. Přeci jen je 16:10 spíše výjimkou.

img_6432
Kompletní počítač

Před sebou máte operační systém Tizen v režimu na velkém monitoru, který můžete ovládat myší a klávesnicí. Rozhraní je trochu podobné Chrome OS na Chromebooku, ale musíte si uvědomit, že stále ovládáte mobil. Veškerý výkon se bere z Exynosu.

screenshot_20171208-142915
Seznam aplikací

Některé aplikace jsou pro DeX uzpůsobeny lépe, takové můžete roztáhnout na větší okno nebo na celou obrazovku, jiné pojedou v okně, které svou velikostí odpovídá displeji telefonu. Naprosto skvělý je ovšem multitasking, v podstatě máte otevřené aplikace telefonu tak, jako okna na Windows. Můžete je minimalizovat do lišty, ale třeba gesta a poklepání zde nefungují. Musíte kliknout na piktogramy okna (pro zavření, minimalizaci a maximalizaci). Nejde okno chytit a přiblížením k hornímu okraji jej maximalizovat.

screenshot_20171208-142713
Multitasking

Multitasking má ale i svá omezení a stránka nemůže běžet na pozadí. Třeba když si pustíte hudbu a přepnete se jinam, hudba utichne. Také Youtube se na pozadí nepřehrává. DeX je vhodný na kancelářskou práci, na multimédia už méně. Ne že by na to neměl výkon, ale systém na ně není úplně připravený.

screenshot_20171208-143039

Displej smartohonu je celou dobu zhasnutý a pokud vám třeba bude někdo volat, objeví se normálně na velkém monitoru. Pro volání ale už využíváte mikrofon i reproduktory telefonu, k DeXu takové periferie nepřipojíte (snad jen přes USB, ale to jsem nezkoušel). Přes port USB můžete připojit i externí paměť, ale ani úsporný 2,5″ disk neutáhl. S flashdiskem nebo externím diskem s vlastním napájením nebude problém.

Zatímco na telefonech Galaxy máte české rozložení klávesnice vždy qwertZ, tak u DeXu je tomu naopak a jediné rozložení je qwertY. Osobně jsem za to rád, u telefonu jsem musel instalovat vždy klávesnici třetí strany, neboť Samsung neumožňoval snad jako jediný výrobce na výběr.

DeX je výborné zařízení, které zvýší využití smartphonu. Už jen možnost napsat další text nebo využít velkou obrazovku. Není ale pro každého. Hodí se, jen pokud doma nemáte normální počítač nebo na cestování bez notebooku – pokud víte, že v cíli cesty budete mít k dispozici potřebné periferie. Za 3490 Kč ale musíte vědět, že pro něj budete mít využití.

Žádné náročnější desktopové aplikace od něj nečekejte, ale mailový klient, prohlížeč i Office 365 zvládá velmi dobře. V podstatě všechno co spustíte na telefonu spustíte i na DeXu.

 

Samsung Gear VR: virtuální realita z mobilu

Gear VR je mobilní virtuální realita, na které spolupracuje Samsung se společností Oculus. Do brýlí vždy pasuje vlajková loď a v zatím poslední šesté hardwarové generaci SM-R325 jde o Galaxy Note8 a Galaxy 8. S dodávanou reukcí na microUSB i s telefony Galaxy S7, S6 a Note5.

Stejně jako DeX, také Gear VR dává Samsung občas k telefonu zdarma, ale samostatně stojí jen 2900 Kč. S herním ovladačem pak o tisícovku víc. V porovnání s jinými virtuálními realitami není Samsung nijak drahý.

cz-gear-vr-r325-sm-r325nzvaxez-lperspectiveblack-76267166 cz-gear-vr-r325-sm-r325nzvaxez-rperspectiveblack-76267165

Samotné brýle neobsahují nic, co by zvyšovalo výkon nebo výdrž. Jen kvalitně zpracované tělo, do kterého vložíte smartphone. Na boku jej zasunete do konektoru USB-C a na druhé straně zacvaknete. V ruce vám zbyde kryt brýlí, který už přes mobil zpátky nezacvaknete, tohle mohl Samsung konstrukčně vyřešit lépe.

cz-feature-galaxy-compatible-76267195
S výměnným konektorem připojíte i starší Samsungy
img_6440
Kryt přes telefon už nezapojíte

Na rozdíl od Cardboardu ale nejde jen o obyčejný hlavový držák na mobil, Gear VR sedí na hlavě vcelku pohodlně a na displej mobilu se díváte ještě přes optiku, kterou jsou dvě velké čočky. Na každou polovinu displeje se promítá něco jiného a výsledkem je 3D.

img_6435

Optika samozřejmě znamená i možnost zaostřovat pomocí kolečka na horní straně a navíc jsou na brýlích i dvě tlačítka: domů a zpět. Přes port USB-C na brýlích se telefon nepodařilo dobíjet, nabíjení totiž funguje, jen když je nemáte na hlavě.

img_6437
Ovládací touchpad a tlačítka domů a zpět

Uvnitř je senzor přiblížení, který pozná, když máte brýle na hlavě. Na boku brýlí máte dvě tlačítka (domů a zpět) a dotykovou plošku jako malý touchpad. Přesto se vyplatí pořídit i herní ovladač.

gearvr_main_1490850596279
Herní ovladač – pro střílečky nezbytnost

Smartphony Galaxy mají sice vysoké rozlišení, ale v základu využívají nižší. Pro použití v brýlích musíte rozlišení zvýšit na maximum. Je malý, má dotykovou plošku a směrový kříž a samozřejmě spoušť, aby ve hrách fungoval jako zbraň.

Aplikace pro Gear VR na Google Play nenajdete, Samsung je distribuuje přes obchod Oculusu. Některé hry jsou zdarma, jiné už placené. Některé lze hrát i po síti, takže pokud máte doma více telefonů od Samsungu, měli byste mít i více brýlí Gear VR.

Na telefonu se automaticky spustí požadavek na instalaci potřebných aplikací k virtuální realitě, a pokud už nainstalované jsou, rovnou se spustí virtuální prostředí Gear VR. Problém může nastat při zamknutém zařízení – v brýlích se mi nepodařilo telefon odemknout a tudíž cokoliv hrát. Zámek telefonu jsem nakonec raději vypnul.

screenshot_20171211-143642-2 screenshot_20171211-143909 screenshot_20171211-144252 screenshot_20171211-144317

Prostředí Gear VR je velký stylový obývací pokoj, ve kterém levitují nabídky vaši her, aplikací či profilu. Obraz je limitován rozlišením telefonu a rastr je docela patrný. Přestože kolečkem si optiku zaostříte přesně na vaše oči, rastru se nezbavíte a v krajích budete periferně pozorovat trochu rozmazaný obraz. Na zážitek ale nepotřebujete dokonale hladký obraz, ten koneckonců nebudete mít ani u HTC Vive.

img_6438

 

Střílení zombíků na starém západě, jízda na horské dráze, kromě her i 360° videa. Na rozdíl od 3D brýlí jsou VR brýle skutečnou zábavou a ty od Samsungu navíc cenově dostupné. Pokud tedy už máte poměrně drahý smartphone. Díky tomu, že výkon i zobrazovadlo už máte v telefonu, mohou být brýle poměrně levné. Nemusíte ani sedět u počítače, virtuální realitu lze klidně provozovat venku na lavičce.

 

DeX a Gear VR: jak vymáčknout ze Samsungu co nejvíc
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů