Digitální fototechniku čeká nový certifikační proces

0

Není to ale samozřejmě problém jen mobilní techniky, ale i celého trhu digitálních kompaktů, ultrazoomů a zrcadlovek – zkrátka, jak si má uživatel udělat univerzálně platný srovnávací obrázek o kvalitě u něčeho, co nemá v ruce?

Digitální jednota

Řešení je prý ale na dohled a je poměrně prosté – již více než 30 firem (další bezesporu brzy přibudou) se domluvilo na vzniku konsorcia, které hodlá zastřešit celou akci a dát jí aspoň trochu punc profesionality a spolehlivosti. Konečným cílem má být hned dvojice nových metodik. Jednak pětihvězdičková škála, která by měla napovědět uživateli, co vlastně může od tohoto (zabudovaného) digitálu čekat. A za druhé tabulka, o které se vzápětí blíže rozepíšeme. Ještě podotkněme, že konsorcium nese jméno International Imaging Industry Association (IIIA).

Srovnávací tabulka a pětihvězdičkový model hodnocení, zdroj: Cnet

Podobné hodnocení by se mělo objevit na všech patřičně vybavených spotřebitelských produktech. Zkušenější zákazník bude moci nahlédnout do tabulky, která má na jedné straně akce (použití v mobilním telefonu, filmování, použití v PC, tisk snímků a pověšení na zeď) a na straně druhé pro změnu základní fotografické situace (příroda, lidé, rostliny a oslavy). Kombinací všech zmíněných vzniká celkem 20 možných situací sdělujících potenciálnímu kupci, čeho všeho je zařízení v rozumné kvalitě schopno. Na základě této tabulky pak vznikne jednodušší pětihvězdičkové hodnocení zohledňující dosažený průměr.

Není to tak dávno, co kvalita interních digitálů a nejlevnějších kompaktů nebyla příliš vysoká. Na druhou stranu na blogy, MMSky a do adresáře většinou postačuje i ta největší plastová hrůza s minimálním rozlišením. Časy se ovšem mění, konkurenční boj výrobců roste a stejně tak i nároky zákazníků, takže dnes je obvykle již od střední třídy mobilů i kompaktů fotící část rozumně kvalitní – jak použitá optika, tak i samotný čip.

V důsledku neustále se zvyšující kvality mobilních digitálů došlo nakonec k tomu, že stále více lidí používá svůj mobilní telefon jako univerzální aparát. Ačkoliv by běžnému člověku bohatě stačilo i rozlišení jen kolem 2048 × 1536 pixelů (tj. 3 Mpx), běžně se dnes setkáme s rozlišeními daleko většími. Tak či onak, přeměnit svůj fotomobil na domácí aparát nedoporučujeme z důvodu menší velikosti jejich čipů, které na ty pořádné z běžných aparátů nemohou samozřejmě kvalitativně dosáhnout.

Sto lidí, sto chutí

Celý problém je ovšem složitější, nežli by se zdálo. Je sice pěkné, že tu máme zastřešovací autoritu, která vykreslí do grafu použitelné kombinace scén a nasazení a poté vše ocení známkou, nicméně je s tím spojeno hned několik velkých problémů. Kvalitativní hranice různých uživatelů se přirozeně liší. Co jeden považuje za nevytisknutelnou hrůzu je dle jiného stále přijatelné. Dále, prakticky nic to nevypovídá o dalším vybavení – síla blesku, manuální režimy… A do třetice všeho zlého, mobil ohodnocený jednou hvězdičkou může mít pro některého uživatele (fotícího pouze určité scény) obrazový výstup kvalitnější, nežli jiný čtyřhvězdičkový kus.

Dle autorů nového certifikačního systému má hodnocení zohlednit celou řadu věcí – do úvahy bude brána ostrost obrazu, stejnoměrné podání barev na celém snímacím čipu i objektivu, zkreslení obrazu, své si ale řekne i šum, vyvážení bílé, práce s citlivostí, rozmazanost a nesčetné další vlastnosti a proměnné ovlivňující výsledný obraz.

Pro běžné spotřebitele může být certifikační systém bezesporu přínosem, byť jen o trochu vážnějším zájemcům o proces technologie vzniku fotografie ale stejně ve finále nezbude, než pořádně prohledat technické parametry i desítky obrázků. Rozhodně ale souhlasíme s názorem, že přílišné zjednodušení situace může přinést (a také přinese) ve finále rozčarování nakupujícího. Trend je ovšem jasný a tak nezbývá, nežli se s ním smířit, nakonec podívejte se sami na statistiku pocházející z webové služby Flickr: Apple iPhone je daleko před jakýmikoliv profesionálnějšími kusy fototechniky.

Nejpopulárnější fotoaparáty na Flickru, zdroj: Cnet, autor: Stephen Shankland

Jelikož je celý certifikační proces poměrně průhledný a jasně uživateli naznačuje, v čem má být zařízení přijatelně výkonné, je zřejmé, že nebude docházet k situacím, kdy se zákazníci budou honit jen za nicneříkajícími čísly určujícími anonymní výkonové hodnoty. Když se uživatel nemá zahrnout desítkami údajů, pak se zkrátka při univerzálním hodnocení troše abstrakce nelze vyhnout…

A kdy že se to máme nového hodnocení reálně dočkat u produktů na pultech? Dle účastníků konference Image Sensor Europe 2010 firmy z branže odhadují zhruba na rok jen čas potřebný k základnímu vyřízení všeho kolem a částečnému uvedení do praxe. To má ale stále platit jen pro mobilní telefony, u všech produktů s aparátem (a přirozeně i u digitálů samotných) je to prý ale realističtější až tak do dvou let.

Zdroj: Cnet

Ohodnoťte tento článek!