Soukromá rádia mají po dnešku lepší pokrytí v DAB+

11

Hybatelem digitalizace rádiového vysílání je u nás Český rozhlas, jenž chce letos pokrýt multiplexem DAB+ až 95 % populace. České Radiokomunikace, toto vysílání fakticky provozují, mají od letoška i druhý multiplex pro komerční stanice. Doposud vysílal jen v Praze, ale dnes dopoledne se rozšířil také do Ostravy (kanál 7D) a Plzně (6D).

Podle Marcela Procházky z ČRa firma v květnu nasadí nový head end, díky němuž zvýší kvalitu zvuku a rozšíří počet stanic. Těch je aktuálně 12: Frekvence 1, Rádio Impuls, Český Impuls, Evropa 2, Hitrádio City, Expres FM, Classic Praha, Zet, Rockzone, Rádio Dechovka, Pigy a Blaník.

TIP: Milník pro digitální rádio. V Evropě budou auta muset povinně nabízet DAB+

V Česku jsou ještě dva další vysílatelé DAB+. Společnost RTI cz působí v západních Čechách a v jejím multiplexu najdeme Rádio 1, Proglas, Beat, Samson, ČRo Karlovy Vary a DAB Plus Top 40. Konkurenční Teleko již má vysílače po celé republice a v její síti najdeme Pigy, Proglas, Samsung, DAB Plus Top 40, ČRo Sever a ČRo Hradec Králové.

Už posloucháte digitální rádio v DAB+?

Zdroj: Marcel Procházka / ČRa

Soukromá rádia mají po dnešku lepší pokrytí v DAB+
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 7 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Tak nějak pořád postrádám alespoň jediný mobil na trhu s příjmem DAB+… Protože tahle chrastítka (viz ilustrační foto) vážně nemají smysl ať už na ozvučení rachoty, tak jako přenosné rádio… Tahat se s tím krámen někam… v roce 2020… jako vážně?

  • ony i byly, ale poměrně okrajové značky (LG, Cat). U mobilů je to navíc celkem jedno, tam se dá poslouchat internetové rádio.

   Spíše mně vadí, že autorádia moc DAB nepodporují, a to jak ta firemní, tak ta aftermarketová. A když už ano, tak je to součást segmentace trhu, takže musíš oželet jinou vlastnost/kvalitu (anebo si připlatit).

   • Není to jedno.
    A to především kvůli spotřebě el. energie, zejména pokud jsi připojen přes mobilního operátora. Příjem internetového rádia není jen pasivní příjem jako v případě FM nebo DAB. Jsi zároveň vysílač (potvrzování paketů, aj.) a kilometry vzdálená BTS tě musí „slyšet“. To si žádá ohromné množství energie. Delší poslech takového rádia si pak velmi rychle rozmyslíš.

  • Když on je to takovej hnůj, že tomu nepomůže ani svěcená voda. DVB-T2 je taky dobrej podvod. Třeba u stanic ČT nemám co vytknout. Obraz opravdu lepší, zvuk AC-3 @ 448 kb/s. Ale komerční stanice… Zvedlo se sice lehce rozlišení, ale datový tok se snížil na brutálních 600-800 kb/s a zvuk je místo MPEG-1 Layer II @ 192 kb/s nyní HE-AAC @ 96 kb/s… Zní to jako z plechovky a jsou nepříjemně zvýrazněné sykavky v řeči. MP2 je sice starý kodek, ale poměrně dobrý (alespoň při vyšším bitratu). Myslet si, že se mu vyrovná HE-AAC s více než dvakrát menším datovým tokem je vskutku naivní představa. Takže to dělám tak, že ČT sleduji z DVB-T2 a vše ostatní z DVB-T, dokud se vysílá. Nevím, zda se bude po úplném ukončení přechodových sítí nějak hýbat s datovými toky… v to mohu jen doufat. To samé je s tím DAB rádiem. Cokoliv pod 128 kb/s už je hodně o kompromisech. A v DAB+ se běžné vysílá i při polovičním toku. Kdyby se vysílalo v AAC-LC @ 128 kb/s, dalo by se to třeba i poslouchat.

 2. Doma jsem to vyřešil internetovým rádiem z Lidlu (hraje velmi slušně, za tu cenu). Má i DAB+, ale u nás žádné české vysílání nechytám. Navíc to, co se na klasickém FM chytit dá, je (až na Radiožurnál) absolutní odpad, v čele se „Šimpanzovi“ co hrají jen český odpad a „Dekadence F1“ s rádobyvtipnými moderátory s fekálním humorem.

  Běžně poslouchám Beat, tam jsou normální moderátoři a v drtivé většině času poslouchatelná muzika.