Díky technologii Face2Face již neuvěříte žádnému videu. Může změnit, co lidé říkají

0

V roce 1995 získal film Forrest Gump Oscara mimo jiné v kategorii vizuální efekty. Dnes to získávají snímky s opulentními triky, ve kterých na počítačích vznikají nové světy, ořívají virtuální postavy nebo roboti. V příběhu prosťáčka, který byl svědkem důležitých událostí novodobé americké historie ale trikaři využívali počítače prakticky.

Spojovali nové záběry s archivními, v případě prezidenta Kennedyho dokonce pozměnili, co říkal. Nestačilo jen najít hlasového imitátora, tvůrci museli políčko po políčku upravit rty tak, aby odpovídaly Kennedyho slovům.

Technologie Face2Face umí rozpohybovat cizí obličej
Technologie Face2Face umí rozpohybovat cizí obličej

Pětice německých studentů navštěvující Stanfordovu univerzitu, Norimberskou univerzitu a Institut informatiky Maxe Plancka tento proces zautomatizovala pomocí technologie Face2Face. Cílem jejich výzkumu je vytvořit program, kterým pomocí videa z webkamery dokážou v reálném čase okopírovat mimiku obličeje a napasovat ji na cizího člověka.

Zní to jednoduše, ale proces je hodně komplikovaný. Z cílového videa se nejdříve musí vytvořit 3D maska. Na ni se nanesou klíčové body (pozice obočí, očí, nosu, úst apod.), které se porovnávají s body člověka před webkamerou. Z cílového videa se dokonce rekonstruuje i ústní dutina, aby byly vidět jazyk a zuby. Výsledek je hodně působivý.

Studenti rozpohybovali obličej Putinovi, Obamovi, Bushovi nebo Trumpovi. V nížším „televizním“ rozlišení, které ukázali, vypadá výsledek hodně přesvědčivě. Dokonce se jej pokusili ověřit tak, že zkusili znovu namluvit původní repliku. Odchylka byla minimální.

Podobné technologie mohou sloužit zábavním účelům, ostatně zrovna nedávno koupil Facebook aplikaci MSQRD pro výměnu obličejů v reálném čase. Ve filmovém světě zase mohou oživit mrtvé herce. Rychle a zběsile 7 se muselo dotočit bez Paula Walkera, Vrána zase bez Brandona Lee. Jejich tváře se rekonstruovaly ze starých záběrů. Obavy ale budí možné použití „face swappingu“ k manipulaci (nejen) v médiích.

Zdroj: Stanford via Petapixel

Ohodnoťte tento článek!