Díra v Androidu umožňuje vysledování dříve navštívených míst

0

Některé přístroje s Androidem zůstávají připojené k Wi-Fi i přes vypnutý display v úsporném režimu. Pokud vyrazíte s mobilem například na letiště, pravděpodobně cestou potkáte řadu Wi-Fi sítí, které jsou momentálně v dosahu. Ať už se k nim připojíte, nebo jsou zaheslované či skryté, uchováte si alespoň jejich název. A právě historie těchto dříve navštívených sítí umožňuje určit, kde se uživatel v poslední době nacházel.

Pokud se síť nedá identifikovat bezprostředně podle názvu ( „Wi-Fi doma“ vs. „Bratislava Airport“), existuje i řada jiných metod, jak si její polohu dohledat. EFF otestovalo téměř 30 mobilů různých značek a zveřejnilo seznam těch, které jsou bezpečné a které naopak představují bezpečnostní hrozbu. Většinou se jedná o modely starší méně jak tři roky.

 

Postihuje problém pouze Android?

iOS se prozatím zdají být bezpečné (jedinou výjimkou je iPad s iOS 5). Stejným problémem ale trpí i notebooky s OS X nebo Windows 7. Málokdo ale chodí s otevřeným notebookem na dlouhé procházky a kochá se nabídkou okolních sítí, přičemž si velmi zakládá na tom, aby se jeho pochůzky nedaly dohledat. Nejzranitelnější jsou právě chytré telefony, které celý den nosíme při sobě.

Existuje nějaká obrana?

Android má pokročilé nastavení Wi-Fi, kde se dá nastavit, aby se v režimu spánku mobil nepřipojoval. Bezpečnost se ale neobejde bez kompromisů. Tento krok zvedne spotřebu telefonu a výdaje za datové služby. Další praktickou metodou, jak se ochránit, je vyřadit všechny kompromitující či nepoužívané sítě ze seznamu, aby nebylo co sdílet.

Nejspolehlivějším bezpečnostním opatřením je vypnout na telefonu Wi-Fi vždy tam, kde se neplánuji připojit. Existují aplikace, které se o to postarají automaticky. Z vyjádření představitelů Google vyplývá, že se již problémem zabývají. Snad se v brzké době dočkáme záplaty, která problém vyřeší.

Zdroj: Electronic Frontier Foundation via Tom’s Hardware

Ohodnoťte tento článek!