Disk, server a stahovač

0

Airlive V těle sestaveném ze dvou plastových čel a kovového profilu se ukrývá miniaturní počítač a prostor pro běžný pevný disk. Výrobce dal uživatelům k dispozici nevídanou svobodu volby, dovnitř totiž můžete připojit disk pro PATA i SATA – jdou zde oba konektory pro data i napájení. Dnes tedy do disku můžete nainstalovat starší PATA disk (v bezdrátové sítí není jeho rychlost příliš podstatná), až budete potřebovat další místo, nahraďte ho moderním a velkým diskem s rozhraním SATA.

Po drátech i vzduchem

Zabudovaným diskem však možnosti pro ukládání dat nekončí, dvě zásuvky USB na zadní straně neslouží k připojení k počítači (jak by se mohlo zdát), ale pro další pevný disk nebo třeba čtečku karet. Pomocí jediného stisku tlačítka na předním panelu se obsah připojených zařízení zkopíruje na pevný disk. V tomto případě by se ale daly funkce přístroje využít líp, třeba naopak na zálohování důležitých data na USB zařízení.

Vedle USB je zde i klasická zásuvka pro připojení k síti, AirLive ale umí i síť bezdrátovou. Na desce je totiž slot pro miniPCI kartu a v něm Wi-Fi modul s podporou obvyklých standardů 802.11bg, s firemními kartami či přístupovými body můžete zrychlit v režimu Turbo G. Stačí jen zašroubovat dodanou anténku a server je připraven k práci: použít ho můžete jak samostatně, tak v již existující síti – vše snadno nastavíte a zprovozníte pomocí webového rozhraní. Pokud máte sít zatím jen „drátovou“ nevadí, AirLive umí pracovat i jako přístupový bod!

Zabudovaný počítač (jako obvykle poháněný upraveným Linuxem) sdílí data pomocí protokolu Samba, takže z Windows jej vidíte jako zcela standardní sdílené složky. Pokud by to nestačilo, je zde i osvědčený, i když méně pohodlný FTP přístup. Třetí do party je zabudovaný server iTunes, na UPnP, použitelný pro práci s multimédii ve Windows se už bohužel nedostalo.

Bezpečnost především

Při testu přenosových rychlostí se AirLive příliš nepředvedl, maximální rychlost čtení byla na síti okolo 5 MB/s (přičemž FTP bylo o chloupek rychlejší než Samba), zápis pak asi o 1 MB/s pomalejší. Těmito čísly se disk řadí do šedého průměru a výkon je vhodný především pro domácí použití – v kanceláři s mnoha počítači byste ho mohli snadno zahltit. Při provozu přes Wi-Fi rychlost klesla v obou směrech na cca 3,5 Mb/s v obou směrech, což je naopak číslo velmi příjemné a je vidět, kam vývojáři zaměřili hlavní pozornost. Na rychlosti disku přitom příliš nezáleží, protože ta je každopádně výrazně vyšší než zmíněné hodnoty.

Airlive

Všechny podstatné konektory jsou na zadní straně

Data nemusíte nechat v síti bez ochrany, disk je možné rozdělit na část veřejnou s plným anonymním přístupem a chráněnou, do které se dostanete jen se jménem a heslem – navíc má každý uživatel vlastní soukromou složku.

Zcela unikátní je automatické stahování souborů. Přes webové rozhraní zadáte adresu souboru na webovém serveru (HTTP nebo FTP), čas stahování a tím pro vás starosti končí. Po stažení navíc umí přístroj poslat i mail se zprávou. Stejně tak umí stahovat i se sítí BitTorrent, stačí je nahrát patřičný soubor s torrentem. V tomto případě je stahování skutečně jen základní, lze nastavit v podstatě jen počet vláken a rychlosti pro stahování a odesílání dat. K cíli (tedy staženému souboru) se ale dostanete a za zmínku stojí i výrazně menší spotřeba než při použití PC.

Airlive

Datové i napájecí kabely PATA i SATA. Klepněte pro zvětšení

Jen malé mouchy

Při testování se projevila nevýhoda vnitřního plastového rámečku. Ten sice usnadňuje instalaci a docela dobře tlumí vibrace disku, hůře ale odvádí teplo. Po intenzivním testování rychlého SATA disku byla jeho teplota skutečně vysoká a osobně bych uvažoval o přídavném chlazení. To by naštěstí nemuselo být problémem, konektor s napájením je uvnitř dostupný a na zadní straně je předem připravená pozice na čtyřcentimetrový větráček, a to včetně otvorů pro šroubky.

Airlive

Nastavení přes webové rozhraní je snadné

Naopak stabilita se ukázala jako velmi dobrá, jediný reset jsem musel použít během úvodní konfigurace, kdy jsem špatně nastavil pevnou IP adresu. Poté se již zařízení chovalo zcela spolehlivě. V zařízení s takovouto výbavou se skrývá obrovský potenciál, výrobce se ale celkem pochopitelně omezil na funkce přístupné široké veřejnosti. Stejně jako u ostatních zařízení poháněných Linuxem se dá ovšem očekávat, že brzy se na internetu objeví upravené verze firmwaru pro počítačové nadšence.

AirLive WMU-6500FS – parametry pozice pro 3,5“ disk PATA/SATA; 2× USB pro externí paměťové zařízení; připojení k 100 Mb/s síti, Wi-Fi standardů 802.11bg, Turbo-G; servery Samba, FTP, iTunes; automatické stahování HTTP, FTP, BitTorrent; ohlášení stavu e-mailem; rozměry 219 × 152 × 57 mm; cena 3 107 Kč

Plusy a minusy

+ pozice pro PATA i SATA
+ porty USB
+ automatické stahování
– jen průměrná rychlost
– není UPnP
– nastavení BitTorrent

Zapůjčil

Ovislink, www.airlive.cz

Článek vyšel v časopise Extra PC 7/07.

Ohodnoťte tento článek!